Petek, 20. 3. 2009, 7.53
8 let, 7 mesecev
Sodniki pri smučarskih skokih ocenjujejo tri sklope (video)
Za razlago dela "skakalnih" sodnikov smo zaprosili sodnika in sekretarja SSK Velenje Jožeta Ograjenška.
Pa pojdimo lepo po vrsti. Preden želi nekdo soditi na tekmah smučarskih skokov, mora opraviti temu primeren sodniški izpit. Nanj se lahko prijavi vsak, ki je polnoleten in je aktiven član enega izmed enaintridesetih smučarsko skakalnih klubov v Sloveniji. Ti letno (ponavadi jeseni) organizirajo seminarje v okviru Smučarske zveze Slovenije, in sicer po regijah – Štajersko-Koroška, Ljubljanska ter Gorenjska. Kandidati morajo za pridobitev naziva sodnik opraviti teoretičen in praktičen del izpita. Podrobneje v spodnjem videu…
Osnovne naloge sodnika
Za razliko od kolektivnih športov je pri smučarskih skokih nekoliko manj pravil, vendar morajo biti sodniki kljub temu dosledni pri opravljanju svojega dela. Predvsem je potreben oster vid. Njihova naloga je, da ocenijo tri faze skoka tekmovalca. Prvi sklop zajemata dva segmenta – odriv skakalca z mize ter sama izvedba leta. V drugem sklopu se spremlja skakalca pri pristanku, v zadnji fazi pa se upošteva vožnja v iztek. Podrobneje v spodnjem videu…
Ocenjevanje skokov in zakaj pride do odbitka točk
Delo sodnika pri ocenjevanju skakalcev ni tako enostavno, kot si mnogi predstavljajo, saj morajo biti oči vedno na preži. Ne sme se spregledati nobena napaka. V zelo hitrem času pa se morajo nato odločiti, kakšno oceno bodo dodelili za izvedbo. In na kakšne napake morajo biti sodniki pozorni? Podrobneje v spodnjem videu…
Skupna ocena leta skakalca (ocena sodnika + daljava)
Končen izkupiček tekmovalca za izveden skok je seštevek sodniške ocene ter daljave, ki jo je dosegel. Slednja je ovrednotena glede na K točko skakalnice. Kako natančno, pa si poglejte v spodnjem videu…