Martin Pavčnik

Ponedeljek,
19. 7. 2010,
12.20

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 19. 7. 2010, 12.20

9 let, 2 meseca

Miloš Janša: Rezultati realni, a sezona še ni končana

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Selektor slovenske veslaške reprezentance Miloš Janša poudarja, da bo črto pod tekmovalno leto 2010 potegnil šele po svetovnem prvenstvu, ki ga bo jeseni gostila Nova Zelandija.

Po vseh treh tekmah svetovnega pokala je slovenska rezultatska bera dokaj skromna. V oči bode predvsem velika nestabilnost posadk. Zakaj toliko menjav? Pravzaprav so se menjave dogajale le pri četvercu brez krmarja, kjer je bila predvidena ena rešitev, nato pa se je izkazalo, da bodo potrebne spremembe.

Do sprememb je vendarle prihajalo tudi v ostalih čolnih. Sezono ste denimo začeli z dvojnim četvercem, ki je razpadel po blejski tekmi svetovnega pokala … To je posadka, ki je bila v mojih zamislih kot alternativa dvojnemu dvojcu. A že po prvem nastopu sem ocenil, da je bolj smotrno nadaljevati z dvojnim dvojcem. Morda bi idejo obudili pred novo sezono. Tedaj bi se lahko projekta lotili povsem na novo. Naša težava je pogosto kadrovska omejenost, zato upam, da bi se lahko prihodnje leto prvi ekipi pridružili še kakšni mlajši veslači.

Je četverec brez krmarja z Gašperjem Fistravcem dobil ustreznega četrtega moža? Če smo iskreni, moramo priznati, da so bili rezultati tega čolna v večjem delu sezone pod pričakovanji. Po zadnji menjavi se položaj izboljšuje, saj je Gašper prava rešitev. To je pokazal že nastop v Luzernu. Tam je bila konkurenca izjemno zgoščena. Z nekoliko daljšo pripravo bi se ta posadka lahko potegovala za uvrstitev v A finale.

Brata Špik? Lahko rečem, da sta dolžnika. Zanimivo je, da sta na treningih vidno boljša kot pa nato na tekmah. Tudi količina treninga je zadostna, saj trenirata celo več. Ta posadka se mora letos dokončno izoblikovati, saj je v nasprotnem primeru ne bo več. Tako kot četverec bo tudi dvojni dvojec izpustil evropsko prvenstvo in se temeljito pripravil na svetovno prvenstvo. Drugačna je zgodba z lahkim dvojnim dvojcem, ki je nastopil na vseh treh tekmah in držal začrtano raven. Če potegnem črto, bi dejal, da so rezultati odraz naše realnosti. Sezona pa še ni končana. Svetovno prvenstvo je osrednja tekma sezone. Veslanja ne gre enačiti z alpskim smučanjem, saj je pri nas svetovni pokal kljub pomembnosti predvsem pripravljalne narave. Dejstvo pa je, da moramo v prihodnjih tednih storiti korak naprej. Čaka nas veliko garanja do svetovnega prvenstva, a verjamem, da bodo tam rezultati boljši.

Kako pa slabi "vmesni časi", če uporabimo smučarsko terminologijo, vplivajo na tekmovalce? Vsekakor so dobri rezultati v svetovnem pokalu pred osrednjo tekmo koristni. O tem ni dvoma. Ne gre za zagotovilo dobrega nastopa tudi na svetovnem prvenstvu, vsekakor pa so to pomembni pokazatelji forme in usmeritve. Priznati moramo, da smo imeli v četvercu brez krmarja kar nekaj težav z iskanjem ustrezne zamenjave za Roka Rozmana. Verjamem, da je Fistravec prava izbira. Ujeli smo trend, sledi nadgradnja. Brata Špik pa sta, kot sem že dejal, dolžnika. A nisem v skrbeh. Tudi lani smo največ pokazali prav na svetovnem prvenstvu. Tudi med veslači ni večjega vznemirjenja.

Verjetno ste se poglobili v rezultatsko krizo dvojnega dvojca. Gre razloge za slabše dosežke iskati v psiholoških preprekah na tekmah ali pri pristopu? Pristop je vselej zelo resen. Morda pa se pojavljajo strahovi, ki so povezami z vzdržljivostjo. Težave se namreč večinoma dogajajo v zaključkih tekem. Prav zato se moramo posvetiti tem segmentom. Trenutno niti sam ne vem, zakaj se kriza pojavi v zadnjih 200 ali 300 metrih. Vsekakor bodo potrebni tudi popravki pri treningih.

Se vam zdi, da ljubitelji veslanja na račun razvajenosti težje sprejemajo takšne sezone, kakršna je letošnja? O razvajenosti veslačev seveda ne moremo govoriti, drugače pa je z okolico. Padli smo v nemilost športne javnosti. Leta in leta smo namreč nizali odlične rezultate. A jok nas ne bo pripeljal prav daleč. Gre za izziv. Krizo moramo premagati. Seveda pa bo lažje, ko bo nabor tekmovalcev večji. Tudi v preteklosti smo se že soočali s slabšimi sezonami, a smo nato vselej našli rešitev. Pomembno je, da ne popuščamo pri režimu treniranja. Skrbeti moramo za mlajše rodove, saj bomo le tako lahko dosegli kontinuiteto. Ponavljam pa, da tudi letošnja sezona še ni končana. Poleg tega pa razlika med nami in najboljšimi vendarle ni tako velika, da bi padali v nezavest.

Čeprav je bil v zadnjih sezonah vlečni konj četverec brez krmarja, pa ni skrivnost, da letošnja kriza sovpada s postopnim umikanjem Iztoka Čopa … Delno se s to tezo strinjam. A to je razumljivo, saj bi bilo nerealno pričakovati, da bi Iztok veslal tudi po Londonu 2012. Po drugi strani pa je dejstvo, da Iztok vse od Pekinga naprej ni sedel v najboljši možni posadki. Na potezi so torej drugi. Dvojni dvojec, četverec brez … Vsak umik je za veslanje udarec, kar pa je del športa. Čas teče. Zavedati pa se moramo, da je Iztokova bera kolajn tako bogata, da bomo le težko dočakali pravega naslednika. Morda celo nikoli. Takšnih primerov je tudi v mednarodnem merilu zelo malo. Kar pa se letošnje sezone tiče, sami rezultati nimajo prav nič z Iztokovim mirovanjem. Gre za težave, ki se pojavljajo v drugih čolnih, ne v njegovem.

Kakšen je vaš dogovor z njim glede prihodnosti? Trenutno je v fazi aktivnega mirovanja. Oktobra pa bo padla odločitev, kako naprej.

Kako zajeten pa je bazen mladih talentov. Vidite v skupini mlajših veslače kandidate za konkurenčnost na najvišji ravni? Nekaj mladih smo že vključili v reprezentanco A. Tudi v drugih kategorijah je nekaj takšnih, na katere velja biti pozoren. Žal v tem trenutku ne izstopajo do te mere, da bi jim takoj namenili mesta v članskih čolnih. Vsekakor pa bo treba tudi v prihodnje graditi ne 'kolobarjenju' in kombiniranju starejši-mlajši.