Ponedeljek, 7. 4. 2008, 19.55
8 let, 6 mesecev
Massa utišal kritike, Hamilton jih je podžgal
Čeprav so v Maranellu ves čas zatrjevali, da Brazilčeva prihodnost v moštvu po katastrofalnem začetku sezone nikakor ni ogrožena, pa je bilo prav vsem jasno, da je Felipeju voda že pošteno tekla v grlo. V plazu kritik, ki so se nanj usule po dveh "ničlah" v Avstraliji in Maleziji, ni manjkalo takih, ki so Brazilca kar naravnost obtoževale nesposobnosti obvladovanja elektronskih pomagal oskubljenega bolida. V Bahrajnu mu zato ni primanjkovalo motivacije, svoje mesto med elito dirkaških športov pa je upravičil na kar najlepši možen način. S šesto zmago v karieri se je v letošnjem prvenstvu spet povzdignil med "glavne igralce", na mesto, ki bi ga moral zasedati že od začetka sezone. Na vrhu te prestižne liste pa je Massov moštveni kolega Kimi Räikkönen, ki se je moral v nedeljo zadovoljiti z drugim mestom. Hladni Finec, ki se na stezi ponavadi preprosto ne more upreti pravemu, tveganemu dirkanju, boju za čim boljše mesto ne glede na ceno, je tokrat pokazal zrelost, ki pritiče svetovnemu prvaku. "Ledeni mož" se je sicer do drugega postanka v boksih trudil ponoviti VN Malezije, a je bil prekratek, zato se je sprijaznil z drugo stopničko in točkami, ki so ga popeljale na vrh prvenstva dirkačev. A brez panike. Kimi se letos nikakor ne misli zadovoljiti zgolj z zbiranjem točk in nadzorovanjem prvenstva, še vedno mu gredo v slast predvsem zmage, le da s stezo v Sakhirju preprosto ne najde skupnega jezika. Za tokratni "neuspeh" je namreč okrivil nepredvidljiv dirkalnik, za katerega preprosto niso našli optimalnih nastavitev. In prav tu pri že tako hitrem in kot kaže tudi zanesljivem Ferrariju tiči rezerva, ki bo tekmecem do dirke v Barceloni zagotovo kratila spanec.
BMW Sauber je nedvomno trenutni hit sezone, pa čeprav nas njihovi uspehi ne bi smeli presenečati. Konjskih moči in hitrosti "Bavarcem" nikoli ni primanjkovalo, a letos so na svoje mesto padli še tisti koščki sestavljanke, ki so jih doslej oddaljevali od boja za zmage. Še tretjič v sezoni se je dirkač BMW–ja uvrstil na oder za zmagovalce. Nick Heidfeld in Robert Kubica sta tako v treh dirkah sezone zbrala 30 točk, s tem pa poskrbela, da njuno moštvo prvič v zgodovini vodi v konstruktorskem prvenstvu. Prav Poljak Kubica pa se bo očitno letošnje sezone lahko spominjal kot prelomne. V Bahrajnu je namreč prvič v karieri zasedel "pole position", a bo moral na prvo zmago – boljše uvrstitve od tretjega mesta ga je tokrat stal slab štart – še malce počakati, a ob ugodnem razpletu – morebitnih težavah Ferrarija in McLarna – ta ni prav daleč. McLarnovo čast je tokrat reševal Heikki Kovalainen, ki je z najhitrejšim krogom na dirki (1:33,193) vendarle nekoliko pomiril šefe, ki razlogov za veselje tokrat niso imeli. Še posebej skrb vzbujajoče bi moralo biti obnašanje njihovega nespornega prvega zvezdnika Lewisa Hamiltona, ki je v sezoni, v kateri bi moral potrjevati svoj zavidljivi talent, prikazal več šibkih točk kot lani v celem letu. Zaradi lastne napake na štartu – pozabil je pritisniti na gumb za štartno nastavitev motorja – je padel na deseto mesto, nato pa v poskusu prehitevanja v drugem krogu trčil v renault Fernanda Alonsa, odlomil sprednje krilce in zaradi postanka v boksih, ki ga je pahnil na 18. mesto, ostal brez možnosti za osvojitev točk. Ob trčenju dirkačev, ki imata za seboj burno zgodovino, so se hitro pojavile špekulacije, da je Alonso bivšega moštvenega kolega "preizkusil z zaviranjem" (t. i. "breake testing" je malce nesramen in nešporten manever, ko dirkač, ki prej pride iz zavoja, ne pospeši, kot bi moral ali celo malce zavre, zaradi česar dirkaču za njim zmanjka prostora), a se je po pregledu telemetričnih podatkov obeh dirkalnikov menda izkazalo, da je Hamilton sprednje krilce izgubil že dve sekundi prej ter da je bilo prav to krivo za celoten zaplet. Vse skupaj je mlademu dirkaču le prišlo do živega, saj je skozi celo dirko prikazal nekaj nerazumne živčnosti, ki je od njega nismo vajeni. Za popoln polom pa se bo bržkone moral Hamilton odkupiti, zato bo sila zanimivo videti, kakšen "come back" mu bo uspel čez tri tedne v Barceloni. Glede na to, da gre za enega najbolj tekmovalnih dirkačev v karavani, ni skrbi, da bi se po enem slabem vikendu predal.
Italijanski veteran Jarno Trulli je svojo Toyoto, po izvrstnem četrtem mestu v Maleziji, tudi tokrat pripeljal med dobitnike točk, da pa dobra forma japonskega moštva ni naključje, pa je dokazal Timo Glock, ki je točke zgrešil le za mesto. Tudi Nico Rosberg skrbi za dobro voljo Franka Williamsa, in je po nekoliko slabši malezijski preizkušnji spet blestel, medtem ko so pri Red Bullu lahko le polovično zadovoljni. Prav toliko zadovoljstva, kot jim ga prinaša Mark Webber, namreč izniči David Coulthard, ki se je letos odločil, da bo brezkompromisno zapiral dirkače, ki se ga odločijo prehitevati. Ne glede nato, da je tokrat mesto Felipeja Masse iz Malezije prevzel Jenson Button in da je bil Britančev manever manj sporen od Brazilčevega, pa na koncu Škotova nepopustljivost drago stane njega samega in njegovo ekipo. Dvakratni svetovni prvak Fernando Alonso je tudi tokrat bravurozno krmilil svojega podhranjenega renaulta, njegov nekdanji moštveni kolega Giancarlo Fisichella pa je navduševal v nekonkurenčnem bolidu Force India in se junaško bodel z Barrichellovo Hondo in Hamiltonovim McLarnom. Rubinho se je sicer po številu dirk (256) le na dirko zaostanka približal rekorderju Ricardu Patreseju. In ko smo že pri trivii, omenimo še godljo, ki jo je z nacistično orgijo pri prostitutkah zakuhal predsednik Mednarodne avtomobilistične zveze Max Mosley. Brez moraliziranja o spolnih navadah avtoritativnega Britanca je zadrego in obsojanje povzročila prav uniforma, ki v kolektivni evropski zavesti zaseda prav posebno mesto in katere lahkomiselne uporabe ne gre jemati tako zlahka. Vse skupaj sodi v kategorijo čistosti tega športa, podobno strogo so se pri Fii odzvali na rasistične izpade španskih navijačev med zimskimi testiranji v Barceloni, zato so kakršne koli povezave z zločinskim režimom s časa druge svetovne vojne razlog za zgražanje tudi Mosleyju najzvestejših podpornikov. Vse več je namreč pozivov, naj odstopi.
Tudi to bo najbrž še zelo vroča tema v premoru, ki sledi do prve evropske dirke v sezoni. 27. aprila je namreč na vrsti preizkušnja v Barceloni, na dirkališču, ki ga prav vsa moštvo poznajo do potankosti. V Kataloniji naj bi se tudi dokončno izkazalo, od koga pričakovati najresnejši naskok na naslov prvaka.