Ponedeljek, 4. 5. 2015, 20.51
8 let, 7 mesecev
Kakšno težo ima častno pokroviteljstvo za športni dogodek?
Ker je v redakciji Sportala pogovor že večkrat nanesel na vprašanje pomena častnega pokroviteljstva, smo preverili, kaj to pomeni v praksi. Kdo je sploh lahko častni pokrovitelj, kako se odločajo o njem in kaj to pomeni za njegov urnik.
Glede na to, da smo športna redakcija, smo pod drobnogled vzeli častna pokroviteljstva športnih dogodkov, pa čeprav je paleta častnih pokroviteljstev precej širša in zajema tudi kulturne, dobrodelne in številne druge dogodke.
Častno pokroviteljstvo ni poslovno dejanje
"Glavna razlika med častnim pokroviteljstvom in pokroviteljstvom v najbolj splošnem pomenu besede je v tem, da je častno pokroviteljstvo izraz osebne podpore posameznika oziroma institucije, če takšno pokroviteljstvo prevzame institucija in z njo njen predstavnik oziroma predsednik," pojasnjuje Tomaž Ambrožič iz trženjske agencije S.V.-RSA.
"Pokroviteljstvo pa je poslovno dejanje podjetja, lahko tudi institucije, ki s tem želi doseči jasno izražene poslovne, predvsem trženjske cilje. Na račun pridobljenih trženjskih pravic pokrovitelj prevzame dogovorjeno finančno obveznost."
Častni pokrovitelj svoje sodelovanje izrazi s podporo in tudi pravico, da lahko prejemnik častnega pokroviteljstva tovrstno podporo uglednega posameznika ali institucije sporoča javnosti, poudarja Ambrožič, ki je strokovnjak za športno trženje.
Kaj častno pokroviteljstvo pomeni za organizatorje športne prireditve in kaj za častnega pokrovitelja?
Po besedah Ambrožiča častno pokroviteljstvo za organizatorja pomeni priznanje in moralno podporo uglednega posameznika ali institucije, ki ni pa materialne narave.
"Kljub temu mu lahko takšna podpora pri potencialnih komercialnih partnerjih zviša ugled in vrednost dogodka, ki ga organizira. Predvideva se, da ugledni posamezniki in institucije ne bi prevzeli častnega pokroviteljstva nad dogodkom, če ta ne bi bil vreden takšne podpore. Za častnega pokrovitelja je takšno sodelovanje dokaz, da zna v okolju v katerem deluje prepoznati projekte in dogodke, ki si zaradi svojega pomena, množičnosti in vrednot zaslužijo podporo in pomoč."
Ali gre zgolj za simbolično potezo ali tudi materialno podporo?
Ambrožič poudarja, da gre pri častnem pokroviteljstvu zgolj za simbolično potezo, ki pa ima lahko posredno tudi močne materialne učinke. "Če dogodek ali projekt podpre oseba oziroma institucija z velikim ugledom, obstaja večja verjetnost, da bodo vrednost dogodka oziroma projekta prepoznali tudi komercialni partnerji."
Kdo je lahko častni pokrovitelj?
Kljub temu, da je predsednik Pahor kot častni pokrovitelj najbolj izpostavljen, pa lahko častno pokroviteljstvo prevzamejo tudi drugi, od predsednika vlade do resornih ministrov, županov, predstavnikov državnega sveta, Gospodarske zbornice Slovenije, ... "Ti naj bi imeli največ vpliva, vsaj pri nas je tako. V tujini gre bolj za posameznike, katerih ugled ni nujno povezan s funkcijo, pač pa z njihovim delom. V tem primeru se od njih pričakuje tudi bolj osebna, avtorska pomoč pri tovrstnih dogodkih," pojasnjuje Ambrožič.
Iz urada predsednika države Boruta Pahorja, ki je na tem področju najbolj aktiven oziroma se tako zdi, so sporočili, da je predsednik v letu 2014 podelil 106 častnih pokroviteljstev nad humanitarnimi, kulturnimi, športnimi in drugimi prireditvami in projekti, od tega je bilo 12 odstotkov športnih prireditev.
Letos je podelil že 34 častnih pokroviteljstev, od tega sedem na področju športa, oziroma kar 20 odstotkov. Zadnji v športni vrsti je bilo častno pokroviteljstvo nad tekom Wings For Life World Run, ki se ga je Pahor udeležil tudi kot tekač.