15. 2. 2010,
15.22

Ponedeljek, 15. 2. 2010, 15.22

Je Hirvonen končno dozorel?

Čeprav je Mikko Hirvonen na otvoritveni dirki sezone na Švedskem s pravim knock-outom obračunal z branilcem naslova Sebastienom Loebom, bo le čas pokazal, ali je Finec dozorel v vrhunskega dirkača.

Sicer obstaja nekaj pokazateljev, da je aktualni svetovni podprvak, ki je v lanski sezoni naslov najboljšega reli dirkača na svetu izgubil na finalni dirki, in to za pičlo točko, začel dirkati na neki višji ravni, ki ga do zdaj nismo bili vajeni. Če smo še bolj drzni, lahko rečemo, da je začel dirkati na ravni Loeba. Mikko na Švedskem ni postregel le s tisto pravo šampionsko hitrostjo, temveč je potrebno izpostaviti tudi njegovo taktično zrelost: najprej je v petek prehitel Sebastiena in naslednja dva dni uspešno odbil vse njegove napade. Ključ do zmage je bila tudi pravilna 'poraba' gum, ki mu je omogočila povečanje prednosti v ključnih trenutkih. Kako suverena je bila Hirvonenova zmaga, pove tudi podatek, da je največjega med največjimi ugnal za neverjetnih 42,3 sekunde. Očitno je Fordovemu dirkaču izjemno koristil reli po Monte Carlu, ki je bila skrbno načrtovana generalka pred Švedsko. Zmaga s fiesto mu je prav gotovo vlila veliko samozavesti, zmaga s focusom WRC na Švedskem pa mu jo je le še povečala. Ob tem ne gre prezreti dejstva, da je Hirvonen prvič v karieri SP zmagal na otvoritveni dirki sezone, kar bo zanj v nadaljevanju prvenstva še dodaten pozitiven pospešek.

Ford postal najboljši sploh

Loeb, ki se je v zadnji lov za Hirvonenom podal v nedeljo zjutraj (-16,6 sekunde), je vse opazovalce presenetil, ko je tri 'brzince' pred koncem relija podpisal predajo. In zakaj? Francoz je po dirki razložil, da je doživel nekaj strašljivih trenutkov, enkrat celo 'poljubil' visoko snežno bankino, zato je rajši izbral drugo mesto, kot da bi prvenstvo štartal z odstopom. In hkrati priznal, da je dal svoj maksimum in da je bil tokrat Mikko zanj pač prehiter. Ter napovedal maščevanje za Mehiko, ki bo na sporedu med 5. in 7. marcem. Na drugo dirko sezone bo Hirvonen prišel s 25 točkami, Loeb pa z 18. A bo imel Loeb kljub temu določeno prednost, saj mu bo Fordov dirkač kot prvi v prvenstvu na makadamu čistil progo. Hirvonenova zmaga na Švedskem je bila njegova 12. v karieri SP, z njo pa je Ford prehitel Lancio na lestvici nesmrtnih in s 74. lovoriko postal najuspešnejši konstruktor vseh časov. Ker je Ford s tretjim mestom Jarija Mattija Latvale pobral dvojne stopničke (drugi Citroënov dirkač Dani Sordo je bil četrti), je po prvi dirki od letošnjih trinajstih prevzel primat v konstruktorskem prvenstvu in ima pred Mehiko 10 točk naskoka.

Räikkonen stopil na učno pot

Veliki osmoljenec relija po Švedski je bil Petter Solberg s citroënom C4WRC, ki je končal na zanj katastrofalnem devetem mestu. A še bolj skrb vzbujajoče kot to je dejstvo, da Norvežan ni znal razložiti, zakaj tako slab izkupiček. Pred dirko je namreč vse dobro delovalo, nastavitve naj bi bile podobne Loebovim, nato pa popoln polom. In kje sta pristala dvakratni svetovni reli prvak Marcus Grönholm in svetovni prvak formule 1 iz leta 2007 Kimi Räikkonen? Grönholm je iz igre za zmago izpadel drugi dan relija, ko mu je odpovedala 'elektrika' na njegovem focusu. Navzlic končnemu 21. mestu (-23,30 minute) je dosegel enega izmed svojih ciljev pred relijem: zmagal je na njemu ljubljenem 'brzincu' Sagen in dokazal, da še ni za v staro šaro. Po dirki se je pridušal, da je zelo težko voziti WRC-dirkalnike po snegu brez žebljev. In namignil, da ne ve, če bo letos še dirkal. Ter poudaril, da bo potrebno še malo potrenirati in si nabrati 'kilometrino', če se bo hotel enakovredno meriti z najboljšimi na svetu. Räikkonen je sicer končal svoj prvi reli v SP s citroënom C4WRC, a ga zaključil na 30. mestu, z zaostankom več kot 37 minut. Kimijevih sanj o vrhunski uvrstitvi je bil konec že v petek, ko je obtičal v snegu in izgubil debelih 25 minut. Če ne drugega, bo na naslednjem reliju po Mehiki prišel bolj izkušen in bo lažje razumel sistem poslušanja zapiskov proge. A bo moral biti zelo previden, saj na makadamu še nikoli ni dirkal. Torej spet ena nova izkušnja. Dajmo možu čas in od njega ne pričakujmo prehitro šampionskih dosežkov!