Liga prvakov, zaključni turnir

Makedonija v deliriju: Vardar je evropski prvak #foto

1

vardar evropski prvak rokomet | Foto Guliver/Getty Images

Skopski Vardar je prvič v svoji zgodovini postal evropski klubski prvak. V finalu je s 24:23 premagal PSG, za katerega brani Gorazd Škof. Tretji je bil Veszprem in četrta Barcelona.

Skopski Vardar je sklenil veličastno sezono. V četrtfinale lige prvakov se je zaradi zmage v skupini A uvrstil neposredno. Nato je izločil Flensburg. V polfinalu je premagal Barcelono, v finalu pa še PSG, in sicer s 24:23. Odločilni zadetek je nekaj sekund pred koncem z desnega krila dosegel nekdanji član Gorenja Ivan Čupić. Gorazd Škof, ki brani za Parižane, je tako ostal brez evropske lovorike.

Za Francoze je Nikola Karabatić dosegel pet golov, Rus pri Vardarju Timur Dibirov pa je dodal še dva več. Škof je vstopil le za strel s sedmih metrov. V drugem polčasu so Skopjanci dvakrat povedli za gol, a so jih Parižani dvakrat ujeli. Nazadnje v zadnji minuti, ko je zadel Daniel Narcisse. Makedoncem je ostalo le še sedem sekund, a so imeli igralca več. Izpeljali so akcijo na desno stran, ki jo je uspešno sklenil Čupić. Lanski evropski prvak iz Kielc je izpadel v osmini finala v dvoboju z Montpellierom.

"Slovenski" Veszprem tretji

Tekma za tretje mesto, ki je bolj slaba tolažilna nagrada, je minila brez prvinskega naboja. A vseeno je klubsko sezono lepo končati z zmago. Ta je uspela lanskemu finalistu Veszpremu, ki je Barcelono premagal s 34:30. Odločilno prednost si je priigral v drugem polčasu. Aron Palmarsson je za Madžare zadel osemkrat. Dragan Gajić je dosegel dva gola, Gašper Marguč in Blaž Blagotinšek pa nista zadela.

Kaj se je dogajalo v polfinalu?

Obe sobotni tekmi sta se končali z minimalno razliko. V "slovenskem" polfinalu je PSG ugnal Veszprem s 27:26. Vardar pa se je v finale uvrstil prvikrat. Za to je z golom nekaj sekund pred koncem poskrbel hrvaški reprezentant Luka Cindrić.

Kaj pa Slovenci?

Gorenje je ligo prvakov zaključilo že v kvalifikacijah po porazu s slovaškim Tatranom. Celje pa je nastopalo v zgodnjem domu lige prvakov, v skupini A. Doseglo je devet točk, premagalo tudi evropske prvake iz Kielc, a zaradi slabše razlike v zadetkih v primerjavi z Zagrebom ostalo brez osmine finala.