1. 9. 2013,
16.25

Nedelja, 1. 9. 2013, 16.25

Kosmač na blejskem polmaratonu postavil rekord proge

Blejci so uspešno pod streho spravili še eno tekaško prireditev. Športno turistično društvo Olimpik je organiziralo 4. Mali blejski maraton, katerega se je udeležilo prek 250 tekačev in tekačic.

Tekači so lahko izbirali med dvema razdaljama, tisti z manj tekaškimi izkušnjami so odtekli en krog okoli blejskega jezera (6 km), tisti bolj izkušeni pa so se pomerili v polmaratonu, kar pomeni, da so morali preteči kar tri kroge in pol okoli jezera. Tekli so lahko tudi najmlajši, za katere so priredili Zakijev tek. Lepo sončno vreme je privabilo več kot 250 ljubiteljev teka in kar nekaj gledalcev ob progi, med njimi tudi turistov, ki so z navdušenjem spremljali dogajanje na progi.

Med 112 tekači, ki so uspešno pretekli 21 kilometrov, je bil tudi odličen slovenski maratonec Tone Kosmač, ki ni imel prav veliko dela s konkurenco. Pravzaprav svojih konkurentov ni kaj dosti videl, saj je od štarta začel v svojem ritmu, prednost pred zasledovalci pa je le rasla. V cilj je pritekel v odličnem času 1;07:45 in krepko postavil rekord proge, ki sicer ni najbolj primerna za vrhunske rezultate. "Proga ni najlažja, a sem dobro pripravljen, tako da sem uspel odteči soliden čas," je v cilju povedal Kosmač, ki je tekmo vzel bolj za trening, konec oktobra pa ga čaka dvakrat daljša preizkušnja: "Letos želim odteči dober rezultat na ljubljanskem maratonu. Tekel bom na 42 km, rad pa bi se čim bolj približal času 2;15." Drugo mesto je s časom 1;15:50 osvojil Peter Kastelic, tretji pa je bil Andrej Trojer, ki v cilj pritekel v času 1;18:03. Med udeleženci smo lahko srečali tudi domačina Jureta Koširja, nekdanjega odličnega alpskega smučarja, ki je v zadnjih letih redni udeleženec nekaterih tekaških prireditev. Polmaraton je pretekel v času 1;51:24.

Bolj napeto je bilo pri dekletih. Praktično celotno progo je vodila Lea Ružič, ki pa se je morala kakšnih 200 metrov pred ciljem ustaviti zaradi težav s krči v mečnih mišicah, to pa je izkoristila Maja Zaplotnik, ki je švignila mimo in zmagala v času 1;36:23. Ružičeva je bila z zaostankom 16 sekund druga, tretje mesto pa je s časom 1;39:36 osvojila Barbara Klančnik.

V teku na šest kilometrov je zmagal atlet Vid Jakob Tršan, ki je s časom 18:55 ubranil lansko zmago in postavil nov rekord proge. Med dekleti je bila najhitrejša Darja Kokalj (22:57).

ŠTD Olimpik bo 21. septembra izvedel še 4. Juretov kolesarski vzpon na Pokljuko v spomin na ekstremnega kolesarja Jureta Robiča, petkratnega zmagovalca dirke čez Ameriko.