Sobota, 9. 4. 2016, 17.36
7 let, 9 mesecev
Ko so hlače preozke in stopnice misija nemogoče, je čas za spremembo

Damjan Habjanič je v 15 mesecih izgubil neverjetnih 74 kilogramov, Jasmina Podlesnik se je znebila odvečnih 15. Štajerca so k spremembi življenjskega sloga spodbudile stopnice na Akropolo, ki so bile zanj prevelik zalogaj, Dolenjko pa preozke hlače. Kateri so najpogostejši sprožilci, ki vodijo v spremembo življenjskega sloga? Nekateri jih najdejo sami, drugi potrebujejo pomoč.
Mateja Šmejic, osebna trenerka iz studia Fit Spirit, ima med svojimi strankami mnogo takšnih, ki si želijo in jim tudi uspe preobraziti svoje življenje. Opaža, da je najpogostejši krivec za takšen korak zdravje ali slaba samopodoba.
Večina strank si želi izgubiti "le" nekaj kilogramov, je pa tudi precej takšnih, ki se spopadajo z več deset odvečnimi kilogrami. Mateja opaža, da stranke potrebujejo veliko motivacije in nadzora, kar pomeni, da je bolje, da se srečujejo pogosteje, kot da so prepuščeni sami sebi.
Motivacija lahko izpuhti čez noč
"Pridejo motivirani, a jih, če ne treniramo skupaj, motivacija hitro mine. Poleg tega se lahko zgodi, da zaradi obveznosti izpustijo nekaj treningov in so tako spet na začetku. To pa ni dobro. Prav tako je zelo pomembno, da jih opremimo z informacijami, ki jim bodo pomagale, da bodo migali tudi doma in sami vzdrževali stanje."
Stranke se vadbe večinoma lotijo zaradi slabe samopodobe ali želje po izgubi kilogramov, pravi osebne trenerka Mateja Šmejic.
Kako začeti?
Kako sploh začeti, ko imaš 50 kilogramov (ali pa malo več oz. manj) preveč?
"Zelo postopno," svetuje Šmejičeva. Svojim strankam predlaga, naj svojo športno pot začnejo s kombinacijo hitre in počasne hoje, nadaljujejo z vajami za moč in aerobno vadbo ter utežmi. "Če bi začeli prehitro, bi to stranke prestrašilo in 'zablokiralo'," poudarja.
Stranke, ki se spopadajo s čezmerno težo in ki so pripravljene spremeniti prehranske navade, rezultate dosegajo prej kot tiste, ki jim manjka le pika na i, pravi osebna trenerka, ki v teh primerih čuti prav posebno zadoščenje. S strankami redno opravlja meritve, jih fotografira, kar je pozneje dober pokazatelj stanja prej-potem in se skuša vživeti v njihovo kožo, kar ji olajša načrtovanje treninga.
S treningi je treba začeti zelo postopno, sicer se lahko zgodi, da motivacija izgine dobesedno čez noč.
Ženske prej prosijo za pomoč
Mateja, ki bo v svoji doktorski disertaciji preučila vpliv hormonov na čezmerno težo žensk, iz izkušenj sklepa, da se ženske prej kot moški odločijo za prvi korak na poti do sprememb. "Ženske prej prosijo za pomoč, medtem ko moški stvari najprej poskušajo reševati sami, šele pozneje prosijo za pomoč," je povedala. Na vadbe prihajajo tudi pari, ki tako ostajajo motivirani.
Ptujčan, ki je prepolovil svojo težo
Eden takih, ki mu je uspela neverjetna telesna preobrazba in ki je v tem procesu znal prositi za pomoč, je tudi Ptujčan Damjan Habjanič, ambasador Istrskega maratona, ki je v 15 mesecih izgubil 74 kilogramov. Dobesedno se je skrčil s prejšnje teže 150 kilogramov, kar lepo prikazujeta fotografiji, na katerih je Damjan fotografiran pred spremembo življenjskega sloga in po njej.
Damjan Habjanič se je v procesu telesne preobrazbe, v kateri je izgubil več kot 70 kilogramov, prelevil v maratonskega tekača.
Sprožilec, ki je šolanega mizarja spodbudil k spremembi - odvečni kilogrami so mu pri rosnih 26 letih že pošteno grenili življenje -, se je zgodil praktično čez noč. Kot zvest navijač nogometašev NK Maribor je leta 2012 z njimi obiskal Grčijo, a ni zmogel hoje po stopnicah do znamenite atenske Akropole. Tudi srčni utrip, ki mu je že navsezgodaj zjutraj poletel v višave, na 120 utripov na minuto, mu je začel povzročati skrbi.
Z gaziranih pijač je prešel na vodo
Prvi prelomni datum, ki je spremenil Damjanovo življenje, je bil 28. december 2012. Takrat se je odločil, da povsem opusti gazirane pijače in preide na vodo, odpovedal se je tudi alkoholu in nezdravi hrani. Že v šestih mesecih je izgubil 20 kilogramov.
Zavedal se je, da uspeh ne bo prišel čez noč in da se do cilja ne da priti po bližnjici.
Drugi ključni datum v njegovem življenju je bil 23. julij 2013. To je dan, ko je povsem po naključju prestopil prag boksarskega kluba Ring na Ptuju in Ivana Pučka, prvega trenerja našega boksarskega šampiona Dejana Zavca, povprašal, ali takšne, kot je on, tudi sprejmejo v svoje vrste. "To je dan, ko sem začel trenirati boks," se spominja Habjanič.
"Po prvem treningu me je peljal na atletsko stezo. Takrat sem s težavo pretekel 200 metrov," se spominja. V dveh mesecih je naenkrat pretekel že tri kilometre.
Potem se je začelo zares, lani jih je v enem zamahu zmogel že 72. Pri tem sta mu bila v veliko pomoč in moralno podporo tekaški trener Urban Praprotnik ter Tekaška akademija za odrasle (TAO).
Novembra bi moral teči na znamenitem newyorškem maratonu, a je moral zaradi zdravstvenih težav – tumorja na modih –, po katerih dobro okreva, cilj premakniti v prihodnost. Enkrat si želi preteči tudi Špartatlon.
Po bolezni se vrača v stare tirnice
"Bil sem trmast, zato mi je uspelo. Tega sem si želel in zato sem vztrajal. Bolje sem se počutil, lažje sem funkcioniral v vsakdanjem življenju. Zavedal sem se, da pri hujšanju bližnjic ni in da se uspeh ne bo zgodil čez noč."
Zakaj bi menjala garderobo, ko pa lahko "zamenjam" kilograme?
Tudi Jasmina Podlesnik se je konec leta 2014 znašla na točki, ko si je zaželela spremembo. Tehtala je že skoraj 90 kilogramov, čeprav se je še vedno prepričevala, da jih ima manj kot 70.
"Preobrat se je zgodil dobesedno čez noč. Ko sem videla, da so mi oblačila premajhna, sem se zamislila.
Ne bom kupovala nove garderobe, raje bom izgubila nekaj kilogramov, si je rekla in tako kot Habjanič že dan po razsvetljenju stopila v akcijo.
Jasmina Podlesnik je s tekom in preštevanjem kalorij izgubila 15 kilogramov. Pravi, da je bila kot otrok grdi raček, danes pa se odlično počuti v svoji koži.
Jabolko in banana nista brez kalorij
"Kolega, ki je zdravnik, mi je razložil, koliko kalorij je v posameznih jedeh, in pozneje sem se tudi sama poglobila v številke. Tudi jabolko in banana imata kalorije, čeprav se nam ne zdi tako. Enako velja za zelenjavo, kuhano na olju."
To ne pomeni, da strada in živi samo od vode, se pa zaveda, da je vsak vnos kalorij treba odstraniti z eno od športnih aktivnosti. Pri Jasmini je to tek. Šport, ki ga je v otroštvu dobesedno sovražila, je danes njena protistresna terapija.
"Burek ima 700 kalorij, kar je toliko, kot naj bi jih zaužila v vsem dnevu, če se ne gibam. Teh kalorij se bom znebila samo tako, da si obujem športne copate in se odpravim na tek."
Več hrane, več športa
"Stvar deluje - če več jem, se tudi več ukvarjam s športom in tako težo ohranjam še danes," je povedala nekdanja cvičkova princesa.
Sprememba življenjskega sloga je za sabo potegnila več pozitivnih stvari: od več energije do boljše prebave in konec koncev boljše samopodobe. Tudi o tem govori brez težav. "V osnovni šoli sem bila grdi raček ..." Danes to nikakor ni.
1