Četrtek, 2. 2. 2012, 20.53
8 let, 7 mesecev
Kaj potrebuje turni smučar?
Med najpomembnejšimi deli opreme turnih smučarjev so vezi, ki so pregibne in omogočajo tako hojo kot smučanje. Sestavljene so iz glave in petnega dela, ki sta običajno povezana, preprost mehanizem pa omogoča, da se med hojo vez v petnem delu dviga. Ob spustu jo lahko blokiramo in tako dosežemo lastnosti alpskih vezi.
Namesto varnostnih paščkov danes uporabljamo zavore, saj so bile smuči zaradi paščkov v primeru padcev še vedno pritrjene na telo, kar je pomenilo večje tveganje za poškodbe. Nepogrešljivi za turne smučarje so tudi ''psi'' oziroma kože, potrebne za hojo s smučmi navkreber. Nalepijo se na drsalno površino in skrbijo za dovolj dober oprijem smuči, da ni zdrsov nazaj, pri spustu pa jih moramo odstraniti. Kadar je sneg zelo trd, zbit ali poledenel in kože ne primejo, se uporabljajo srenači, ki so neke vrste dereze za smuči.
Turni čevlji so udobnejši kakor alpski, podplat pa je širši in gumiran, kar omogoča dobro hojo po snežni podlagi. Čevlji za turno smučanje morajo biti primerni za dolgotrajno hojo in hkrati uporabni za smučanje, kar zagotavlja mehanizem, ki med hojo omogoča gibljivost v gležnju, pri smučanju pa se blokira. Novejše modele odlikuje majhna teža in dobra toplotna izolacija. Turni čevlji se razlikujejo tudi v tem, da so nekateri namenjeni zahtevnejšim smučarjem, drugi pa so bolj udobni za hojo.
Dolžina smuči je odvisna od telesne višine in mora biti 10 do 12 cm krajša. Od alpskih smuči se turne razlikujejo tudi po manjši teži, večjem stranskem loku, širini smuči pod čevljem, trdnosti in vzdolžnem loku. Turne smuči so z razvojem materialov postale širše, a dovolj stabilne za lahkotno smučanje po neurejenih terenih. Za spuste po zmernih strminah so ustreznejše krajše smuči.
Smučarske palice so običajno zložljive, a morajo biti dovolj kakovostne, da ne pride do posedanja, za težje spuste pa so bolj priporočljive enodelne palice, ker so zanesljivejše. Na spodnjem delu naj bodo širše in gibljive krpice, ki preprečujejo ugrezanje v sneg, obenem pa se prilagajajo terenu, tako da ne prihaja do zdrsov palic.
Med nepogrešljivo opremo spadajo tudi plazovni trojček (sonda, plazovna žolna, lopata), prva pomoč, krema proti sončenju, sončna očala, vetrna oblačila, alufolija, čelna svetilka , čelna svetilka, čelada in železna rezerva. Poznavanje lastnih sposobnosti in vremenskih ter snežnih razmer pa je tisti dejavnik, ki lahko odločilno vpliva na smučarjevo varnost.