Rabuza

Ponedeljek,
24. 3. 2014,
18.05

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 24. 3. 2014, 18.05

8 let, 9 mesecev

"Človek, ki kdaj organizira kakšen dogodek, lažje hodi skozi življenje"

Rabuza

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Rok Klemenčič se je s prijateljem odločil prenavljati zapuščena košarkarska igrišča in organizirati ligo 3na3. Najvišje prepreke so denarne narave, v četrti ponovitvi pa obljubljajo številne novosti.

Košarke se še zdaleč ne igra le v dvorani, poletni meseci so rezervirani za asfalt in igro 3na3. Težava se pojavi, če na igrišču manjkajo tabla, mrežice, mogoče se ne vidi črt. Kaj potem? V želji po spremembah sta se Rok Klemenčič in Dejan Hribernik odločila, da bosta igriščem s prenovo vrnila dušo in tako postavila dobre temelje, da bo košarka ob toplejših dneh znova na dnevnem seznamu mladine. Ob tem sta ustanovila še ligo 3na3, ki kot prva preizkusi svežo barvo na asfaltu in premierno natrga belo mrežico na obroču. Projekt, katerega podporniki so tudi nekateri znani obrazi košarkarskih parketov, se je začel na gorenjskih tleh, v četrti ponovitvi pa se bo razširil na celotno Slovenijo.

Od kje ideja za ligo 3na3? Ideja o projektu se je porodila poleti 2010, ko sva z Dejanom Hribernikom začela razmišljati o obuditvi kranjskih košarkarskih igrišč. Večina igrišč je bila brez novih črt in poškodovanih, zato je ideja nanesla na to, da bi ob igranju 3na3 dodala tudi družbeno humanitarno noto in bi obnavljali igrišča. Sam sistem tekmovanja smo želeli narediti edinstven, saj smo s točkovanjem in z organizacijo edinstveni v Sloveniji.

Koliko ljudi stoji za projektom? Od samega začetka za projektom stojiva skupaj z Dejanom Hribernikom. Zraven glavnih organizatorjev je letos tu še Jure Jesenšek. Mi opravljamo vsa dela, ki so potrebna pred samim začetkom lige. V času lige pa je tu še 16 delavcev, ki bodo letos pomagali pri izvedbi turnirjev.

Kje so razlike v primerjavi z ulično košarko, ki je pod okriljem KZS? Projekta imata skupno samo košarko 3na3, vse preostalo je različno. Mi obnavljamo košarkarska igrišča in turnirje organiziramo samo na postavljenih igriščih, medtem ko ima KZS premična igrišča. Mi vodimo ligo 3na3, kar pomeni, da se ekipe do konca aprila prijavijo in vseskozi igrajo po ligaškem sistemu z ekipam, ki so prijavljene. Vsi pa delamo za dobro košarke in za promoviranje tega urbanega športa, ki je dostopen vsakomur.

Je v primerjavi z ulično košarko razlika tudi v pravilih? Seveda. Naš cilj je imeti čim bolj urbana pravila in čim manj vplivati na igro. Pri nas sodniki v igro posežejo samo v kočljivih situacijah, igra se do 21 točk in vsakič, ko nasprotnik zadene obroč, je treba iti iz rakete. Skratka naš namen je, da so igrišča, ko mi zapustimo prizorišče, obnovljena in vsi, ki igrajo ob prostem času na tem igrišču, lahko igrajo enako košarko tudi jutri.

Obstajajo omejitve, kdo se lahko prijavi na turnir? V letošnji sezoni je edina omejitev starostna, to je več kot 16 let. Gre za pravilo, s katerim želimo zagotoviti atraktivno košarko. Imamo pa tudi otroški kotiček za vse otroke, kjer lahko pokažejo svoje košarkarsko znanje.

Mogoče še nekaj besed o sistemu tekmovanja. Sistem tekmovanja je edinstven v Sloveniji. Gre za ligo, kar pomeni, da se ekipe prijavijo pred začetkom lige, nato pa igrajo med seboj po sistemu, da zmagovalec prejme dve točki, poraženec eno, če ekipe ni na turnir, pa ne prejme točk. Vsaka ekipa ima na turnirju minimalno štiri tekme. Po končanih petih predtekmovalnih turnirjih se konča lestvica, po kateri se igra na finalnem turnirju za končna mesta. Letos bomo prvič na zahodnem delu spremljali tudi 1. in 2. ligo 3na3, medtem ko bo na vzhodu premierno prvič potekala liga 3na3.

Verjetno si marsikdo sploh ne predstavlja, koliko je dela z organizacijo. Malo je ljudi, ki vedo, koliko priprav in dela je pred začetkom in koliko je dela med samo ligo. Zato vse, ki se ukvarjajo s tem, še toliko bolj cenim. Priprave na sezono 2014 smo začeli oktobra, zbiranje partnerjev, izbira lokacij, promoviranje … Dela je res veliko, vendar je delo zanimivo, predvsem pa življenjsko, saj mislim, da človek, ki kdaj organizira kakšen dogodek, lažje hodi skozi življenje in ga manj zapleta ter se hitro prilagodi in reši situacijo.

Koliko igrišč ste že obnovili? V preteklih treh sezonah smo obnovili 25 košarkarskih igrišč. V te obnove spadajo menjava obročev in mrežic, zaris črt ter po potrebi menjava tabel. V prvi sezoni so bila to kranjska igrišča, leta 2012 smo se selili še po Gorenjski (Radovljica, Šenčur, Kranjska Gora), lansko sezono pa smo projekt razširili tudi na notranjsko regijo, kjer smo obnavljali igrišča na Ježici, za Bežigradom, v Mengšu in Domžalah. Letos bomo obnove nadaljevali v Novem mestu, Mariboru, Celju …

Kako se odločite, katera igrišča bodo nagrajena z obnovo? Moram priznati, da imamo v tem letu kar srečo, saj večina občin stopi v stik z nami in sprašuje po projektu. Nekatera pa poiščemo glede na zmožnost in zanimanje. Glavni kriterij je, da je igrišče potrebno obnove, da se uporablja, da ima perspektivo uporabe in da to uporabnikom nekaj pomeni. Moram priznati, da je na večini igrišč, ki smo jih obnovili, opazen učinek. Številko obiskovalcev se je povečalo, kar nam veliko pomeni. K temu seveda prispevajo tudi drugi dejavniki, vendar menim, da infrastrukture, če ta ni dobra, tudi ni mogoče uporabljati.

Zdaj vstopate že v četrto sezono. Kje se vsako leto pojavljajo največje ovire? Največje ovire so zagotovo finančne narave. Mislim, da se s tem srečujemo vsi v športnem svetu. Naša filozofija je, da toliko, kolikor imamo, vložimo v obnove in organizacijo turnirja. Naš cilj je, da bi nekega dne imeli generalnega sponzorja, ki bi zagotovil, da bi lahko kakšno igrišče preplastili in naredili veliko odprtje. Kar zadeva preostale zadeve (nagrade, medijska podpora, delavci), pa moram priznati, da imamo veliko sreče in dobrih odnosov s podjetji, ki nas podpirajo, ter delavci, ki se zavedajo, da delajo dobro ljudem in da jih to osrečuje, ob tem pa dobijo še dobre povezave in izkušnje.

V teh štirih letih se je nabralo tudi že kar nekaj zvenečih podpornikov lige 3na3. Res je, vsako leto nas podpre kakšen nov znani obraz. Letos so bili to denimo Klemen Prepelič, Boštjan Nachbar, 6pack Čukur … To nam veliko pomeni, saj so oni nekako vzor mladim. Največ pa nam pomeni to, da nas skozi ta štiri leta spremljajo akterji, ki nas podpirajo in s katerimi sodelujemo. To so sponzorji, delavci, igralci in navijači. Oni o nas širijo dober glas in nam delajo dobro reklamo, zato se jim zahvaljujemo!

Na turnirjih se ne igra le košarke 3 na 3 … Dogaja se vse mogoče. Letos bo res pestro. Ob tekmah potekajo še individualna tekmovanja in otroški košarkarski kotiček.

Koliko turnirjev bo v novi sezoni? Veliko. Spremljali bomo pet predtekmovalnih turnirjev na zahodu in pet na vzhodu. Obe konferenci bomo združili na finalnem turnirju. Vsi datumi bodo na sredini marca objavljeni tudi na naši spletni strani. Se pravi, to vključuje 11 turnirjev in prav toliko lokacij za obnavljanje. Pred temi turnirji pa bodo lahko vse ekipe iz lige in zunaj nje nastopile na pokalu lige 3na3. To bo edinstven turnir na izpadanje, ki bo potekal na začetku maja v Kranju. Tako bo samo pod našim okriljem letos po Sloveniji potekalo kar 12 košarkarskih turnirjev v igri 3 na 3.

Kakšne novosti pripravljate za letos? Največja novost je ustvarjanje 1. in 2. lige na zahodu in ustanovitev vzhodne konference. Poleg tega bo tudi več nagradnih iger, vsi turnirji bodo pokriti tudi s statistiko. Na vsakem turnirju bodo poleg košarke 3 na 3 potekali tudi turnirji v igranju play stationa. Zagotavljam, da se bomo domislili še veliko zanimivih stvari, ki jih bomo izvajali med ligo. Na finalnem turnirju bo potekal tudi All-Star, zbirali pa bomo tudi zamaške za organizacijo Never Give up.

Vse, igralce, gledalce, ljubitelje košarke in samo radovedneže, bi rad povabil, da spremljajo ligo 3na3, saj bomo poskrbeli za vsakega.