Poročilo s tekme Olimpija : Celje

Celjani do velike zmage v Stožicah, Olimpija zapravljala nemogoče #video

Celje, Rudar | Celjani so vknjižili nove tri točke. | Foto Grega Valančič/Sportida

Celjani so vknjižili nove tri točke.

Nogometaši Celja so v tekmi 27. kroga prve lige Telekom Slovenije v gosteh premagali Olimpijo z 1:0 (1:0).

Domžale, Maribor
Sportal Maribor po zanesljivi zmagi zmanjšal zaostanek za Olimpijo #video

Ljubljančani so v derbiju kroga v Stožicah, zaradi varnostnih ukrepov, povezanih s pandemijo novega koronavirusa, tokrat praznih, gostili Celjane. Pred tekmo je prvo in drugo ekipo na lestvici ločilo pet točk (53-48), a je po minimalni zmagi Celjanov zdaj razlika le še dve točki. Danes je lahko domači strateg Safet Hadžić spet računal na Endrija Cekicija, v prvo postavo pa je uvrstil tudi odkritje prejšnje tekme, mladega Enrika Ostrca.

Celjani so bolje začeli in v uvodnih minutah je imel več dela Nejc Vidmar. Pred Dariem Vizingerjem so domači žogo izbili v kot, v sedmi minuti pa se je pred golom sam znašel prav Vizinger, toda s kakšnih 12 metrov je žogo poslal tik ob vratnici. A zapravljena priložnost ni zmedla gostov, domača obramba je v uvodu delovala precej zmedeno, kar je znal kaznovati Mitja Lotrič. V deveti minuti je spretno prišel do žoge pred ljubljanskim golom in nato matiral Vidmarja.

Mitja Lotrič je dosegel edini zadetek na tekmi. | Foto: Miloš Vujinović / Sportida Mitja Lotrič je dosegel edini zadetek na tekmi. Foto: Miloš Vujinović / Sportida

Pozneje je do nekaj priložnosti prišla tudi Olimpija. A ni bila posebej nevarna za Matjaža Rozmana, po akciji Maria Jurčevića in strelu Vukušića iz bližine je žogo ujel, Miral Samardžić jo je v 30. minuti poslal daleč čez gol. Pri Celjanih je nato Luka Kerin s kakšnih 18 metrov meril nevarno, Vidmar je žogo s težavo odbil. V 41. minuti so domači obstali, misleč, da bo stranski sodnik pokazal prepovedan položaj, Kerin pa je nato v nadaljevanju akcije zadel le vratnico.

Bi pa lahko tudi Olimpija polčas končala bolje, toda po natančni podaji Luke Menala v 39. minuti je osamljeni Vukušić na daljši vratnici kakšen meter pred golom zgrešil žogo in ostalo je pri 0:1.

Drugi polčas bolj ljubljanski

Začetek drugega polčasa pa je bil bolj ljubljanski. A ne Tomislav Tomić s kakšnih desetih metrov ne Cekici po poskusu od daleč v prvih desetih minutah nista bila dovolj nevarna, pa tudi ne Vukušić v 60. minuti. Pri Celjanih pa je prvič Vidmarja resneje ogrel Lotrič v 58. minuti. Cekici je po prodoru in padcu na robu kazenskega prostora v 66. minuti zahteval najstrožjo kazen, a je sodnik le odmahnil z roko.

Endri Čekiči je v drugem polčasu zapravil strel z bele pike. | Foto: Grega Valančič/Sportida Endri Čekiči je v drugem polčasu zapravil strel z bele pike. Foto: Grega Valančič/Sportida

Do strela z bele točke pa so domači prišli šest minut pozneje, ko je po padcu Vukušića in posredovanju Josipa Ćalušića Nejc Kajtazovič pokazal na belo točko. Toda zmagovalec dvoboja Cekici - Rozman je bil celjski vratar, ki je prebral namero domačega napadalca in žogo odbil. V naslednji akciji pa je na drugi strani ob posredovanju Vidmarja padel Nino Pungršek, a mu je sodnik zaradi simulacije pokazal rumeni karton.

Ob koncu tekme so bili domači vseeno blizu izenačenju, toda v 82. minuti sta se ob dveh poskusih Olimpije iz bližine najprej izkazala vratar Rozman, potem pa je z golove črte žogo izbil še Amadej Brecl. Olimpija je imela sicer v zadnjih minutah premoč, Celjanom pa je uspelo obdržati mrežo nedotaknjeno in se veseliti treh velikih točk.

V naslednjem krogu Celjane v torek, 16. junija, čaka gostovanje v Murski Soboti, dan pozneje se bodo nogometaši Olimpije v mestnem derbiju merili z Bravom.

Olimpija : Celje 0:1 (0:1)

Stadion Stožice, brez gledalcev, sodniki: Kajtazović, Žunič in Vukan.

Strelec: 0:1 Lotrič (9.).* Olimpija: Vidmar, Boakye (od 70. Andrejašič), Samardžić, Jurčević, Kamy, Tomić, Ostrc (od 67. Bezjak), Savić, Menalo (od 67. Elšnik), Cekici, Vukušić.

Celje: Rozman, Božić (od 62. Pungršek), Lotrič, Marandici, Novak (od 62. Benedičič), Ćalušić (od 80. Brecl), Stojinović, Kadušić, Kerin, Vizinger, Plantak.

Rumeni kartoni: Cekici, Vukušić, Savić; Kerin, Plantak, Kadušić, Ćalušić, Pungršek, Marandici.
Rdeč karton: /.

Potek tekme v živo:

Konec tekme v Stožicah. Celjani so slavili z 1:0 po golu Mitje Lotriča v prvem polčasu tekme in se Olimpiji na lestvici približali le na dve točki zaostanka. Olimpija je v drugem polčasu kar desetkrat sprožila proti vratom Celja, a je svoje delo več kot odlično opravil Matjaž Rozman.

82. minuta: novi veliki priložnosti za nogometaše Olimpije, a so bili Celjani znova na mestu. Po strelu iz bližine se je najprej izkazal vratar Rozman, potem pa je z golove črte žogo izbil še Amadej Brecl.

73. minuta: uf, zdaj je bilo vroče v kazenskem prostoru Celja. Prerivala sta se Ante Vukušić in Josip Ćalušić, glavni sodnik Nejc Kajtazović pa je po nekaj sekundah razmisleka pokazal na najstrožjo kazen. Odgovornost je na svoja pleča prevzel Endri Čekiči, a je njegovo namero prebral Matjaž Rozman in mu ubranil enajstmetrovko.

Se je glavni sodnik odločil pravilno, ko je pokazal na najstrožjo kazen?

Začetek drugega polčasa.

Konec prvega polčasa v Stožicah. Celjani se na odmor odpravljajo z minimalnim vodstvom. Domači so v prvih 45 minutah dvakrat sprožili v okvir vrat Celja, gostje so poskusili štirikrat.

41. minuta: zdaj so neverjetno priložnost zapravili še Celjani in vrnili uslugo ljubljanski ekipi! Povsem sam se je pred vratarjem Vidmarjem znašel Luka Kerin in zadel vratnico.

39. minuta: kaj je zapravil Ante Vukušić! V protinapadu se je znašel Luka Menalo, ki je pred vrati nesebično podal do Vukušića, ta pa je zgrešil skoraj da nemogoče. 29-letni Hrvat zaenkrat še nima svojega dne v Stožicah.

34. minuta: v novi priložnosti so se znašli nogometaši Celja. Akcijo Celjanov je začel Denis Marandici, ki je žogo podal do Luke Kerina. Ta je z neposrednim strelom proti vratom kar namučil vratarja Olimpije Vidmarja, a je ostalo pri minimalnem vodstvu gostov.

24. minuta: pa smo dočakali tudi prvo bolj resno priložnost Olimpije. Mario Jurčević je v kazenskem prostoru našel Anteja Vukušića, ta je poskusil s strelom proti vratom, a je njegov poskus brez težav ustavil vratar Celjanov Matjaž Rozman.

GOOOL! Celjani so z zadetkom v 9. minuti potrdili začetno premoč v Ljubljani. Veliko napako Kamyja Ntankeuja je izkoristil Mitja Lotrič, ki je žogo z roba kazenskega prostora poslal za hrbet vratarja Vidmarja. Celjski nogometaš je dosegel svoj 14. zadetek v tej sezoni prve lige, več sta jih dosegla le Vizinger in Vukušić, ki sta bila uspešna osemnajstkrat.

5. minuta: kakšna priložnost za Celje! Po lepi podaji je vtekel Dario Vizinger, ki pa je za nekaj milimetrov zgrešil vrata Ljubljančanov. Vizinger je poleg Anteja Vukušića v tej sezoni najbolj vroč strelec v prvoligaški druščini. Oba sta mrežo nasprotnikov zatresla po 18-krat.

Začetek tekme v Stožicah.

Koga sta trenerja obeh ekip uvrstila v začetni postavi?

Derbi vodilnih, prvi proti drugemu. Ljubljančani proti Štajercem, a na drugi strani ne bo stal Maribor, ampak Celje. Olimpija se bo danes na nespornem največjem derbiju 27. kroga udarila z rumeno-modrimi, ki v letu 2020 sploh ne vedo, kako se počutijo poraženci. Ne le v prvenstvu, ampak tudi na pripravah, prav nikoli niso izgubili, na lestvici pa zaostajajo le za zmaji (-5). Če bi jim danes prekrižali načrte, ne bi razveselili le svojih navijačev, ampak tudi Mariborčane, ki se zavedajo, da bi za morebiten naskok na prvo mesto potrebovali tudi nekaj spodrsljajev Olimpije.

Zeleno-beli se bodo z najbližjim tekmecem na lestvici pomerili brez kaznovanega Mackyja Bagnacka. "Celje v spomladanskem delu igra dobro, ampak veste, kako je, vsi nizi se enkrat končajo, tako zmage kot porazi," trener Safet Hadžić omenja možnost, da bi se v soboto končal niz nepremagljivosti Celjanov.

"Do konca bo še pestro, igramo še deset krogov in kar nekaj težkih tekem je pred nami, vsaka zmaga je pomembna, ker želimo osvojiti prvenstvo," poudarja strateg, ki poskuša najti pravo razmerje med starejšimi in mlajšimi varovanci. V zadnjem nastopu je med mladimi upi z evrogolom na Krasu navdušil Enrik Ostrc.

Hadžićev stanovski kolega pri Celju Dušan Kosić bolj prisega na mlajše. Na tekmi, ki bo postregla s hrvaškim strelskim posladkom, udarila se bosta najboljša golgeterja tekmovanja Ante Vukušić in Dario Vizinger (oba sta dala 18 golov), vidi priložnost, da Celjani še bolj zaostrijo boj pri vrhu. O tem, kakšne so možnosti prvih zasledovalcev Olimpije, je spregovoril tudi njegov pomočnik in sodelavec Robert Koren

Navijači Celja so ob odhodu rumeno-modrih priredili nogometašem veličasten špalir, s katerim so Kosićevi četi zagotovo še dvignili motivacijo in samozavest pred gostovanjem pri vodilni ekipi. Celjski grofje so s pirotehničnim šovom ganili igralce, ki jih danes čaka velik izpit resnice, pa tudi imenitna priložnost, da se Olimpiji približajo na vsega dve točki razlike.

Kako so navijači Celja pospremili nogometaše v Ljubljano:

Dvoboj v Stožicah se bo začel ob 18. uri, studijski del ob neposrednem prenosu na Planet TV že 15 minut prej, strokovni gost v studiu pa bo nekdanji slovenski reprezentant (in športni direktor Olimpije) Sašo Udovič.

Domače tekme Olimpije ostajajo brez gledalcev

Navijači Olimpije ne bodo mogli spremljati v Stožicah tako tekme s Celjem kot tudi sredine z Bravom. | Foto: Grega Valančič/Sportida Navijači Olimpije ne bodo mogli spremljati v Stožicah tako tekme s Celjem kot tudi sredine z Bravom. Foto: Grega Valančič/Sportida "Vlada Republike Slovenije je sporočila, da bo od 15. junija dalje dovoljeno zbiranje do 500 oseb. Tako bodo ob upoštevanju zaščitnih ukrepov dovoljeni tudi gledalci na športnih tekmovanjih. Na prizorišču bo tako lahko največ 500 oseb, kar pomeni, da se v to število vključujejo tudi vsi domači ter gostujoči nogometaši in strokovni štab kot tudi organizatorji dogodka.

Ob tem v NK Olimpija Ljubljana sporočamo, da bodo domače tekme do nadaljnjega še vedno odigrane pred praznimi tribunami. Zaradi upravnih postopkov, ki so daljši od treh delovnih dni, bo tako tekma z Bravom, ki je delegirana v sredo, 17. junija, odigrana za zaprtimi vrati. O morebitnih spremembah za prihajajoče tekme pa boste navijači pravočasno obveščeni," sporoča Olimpija.