Martin Pavčnik

Četrtek,
10. 1. 2008,
17.24

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 1. 2008, 17.24

8 let, 7 mesecev

Že 59 kandidatov za Peking

Martin Pavčnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
S slovesnim podpisom pogodb se je seznamu kandidatov za nastop na OI v Pekingu pridružila še druga velika skupina slovenskih športnikov, v kateri sta tudi Iztok Čop in rekorder Rajmond Debevec.

Ker je na slovesnosti ob 16. obletnici OKS–ZŠZ manjkala kopica slovenskih adutov za Peking, so pri krovni olimpijski organizaciji pripravili novo slavnostno podpisovanje tripartitnih pogodb med Olimpijskim komitejem Slovenije, nacionalnimi panožnimi športnimi zvezami in športniki-kandidati za nastop na OI. Kandidatna lista sedaj vključuje že 59 športnikov (peščica bo pogodbe podpisala naknadno), vseeno pa olimpijsko letalo za Peking še zdaleč ni zasedeno. Športniki si lahko namreč norme zagotovijo vse do julija, kot zadnji pa se bodo za kitajsko vizo potegovali še košarkarji. Dokončen seznam slovenske delegacije bo na koncu na predlog Odbora za vrhunski šport določil Izvršni odbor OKS.

"Pri sestavljanju potnikov se že dolgo ne držimo več načela, ki uči o pomenu sodelovanja in ga postavlja pred zmagovanje. Veliko pozornosti namenjamo kriteriju kakovosti, saj želimo tudi dobre rezultate," pravi predsednik OKS Janez Kocijančič, ki v Pekingu računa na vsaj dve slovenski odličji. Tudi zato so v sodelovanju s športniki že pred časom pognali kolesje kitajske operacije, za katero bo OKS namenil skoraj milijon evrov. "Še nikoli se nismo začeli tako zgodaj pripravljati na igre. Jasno, igre v Pekingu bodo največji športni dogodek vseh časov, hkrati pa tudi izjemen kulturni, gospodarski in politični dogodek," ocenjuje Kocijančič.

Podpisal tudi Pegan

Med podpisniki pogodb je bil ob prisotnosti predstavnika gimnastične zveze tudi telovadec Aljaž Pegan. Specialist za drog si zaradi togih pravil nastopa na OI ni zagotovil v športni areni, zato poizkuša do Pekinga na dokaj nenavaden način – s peticijo. "Sam sem se že sprijaznil z dejstvom, da na igrah ne bom nastopil. Zaradi peticije sem znova začel upati. A če ne bo šlo, ne bom preveč razočaran," priznava Pegan, katerega usoda bo znana aprila.

Sicer pa so pogodbe poleg Pegana tokrat podpisali še atleti na čelu z Maticem Osovnikarjem in Primožem Kozmusom, Peter Mankoč in njegovi plavalni kolegi, kajakaši, veslači z Iztokom Čopom, kolesarka Blaža Klemenčič, igralka badbintona Maja Tvrdy, judoistki Raša Sraka in Lucija Polavder, jadralci in strelec Rajmond Debevec. Slednji bo letos nastopil že na svojih sedmih igrah.

Čop bi poslušal najlepšo himno

Tripartitne pogodbe natančno opredeljujejo pravice in obveznosti vseh treh podpisnikov, le-te pa morajo biti skladne tudi s pravili Mednarodnega olimpijskega komiteja.

"Podpisovanje je za športnike zgolj formalne narave, saj verjamem, da bo sodelovanje vzorno. Svoj prvi del prave naloge smo opravili na športnem področju z uvrstitvijo na kandidatno listo. Glavni del pa nas čaka v Pekingu. Verjamem, da bomo tam pokazali pravo vrednost in poskrbeli, da se bo slišala tudi Zdravljica. V takšnih trenutkih športnik spozna, da gre za daleč najlepšo himno," je po podpisu dejal Iztok Čop, ki bi utegnil po Pekingu končati svojo bogato kariero, v kateri je prišel že do treh olimpijskih kolajn. "Moji načrti glede vrhunskega športa so določeni do Pekinga. Nato pa? Bomo videli. Odločil se bom po vrnitvi z iger," pravi Čop.