Ponedeljek,
17. 3. 2008,
14.57

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 17. 3. 2008, 14.57

8 let, 8 mesecev

Sprejeta Ljubljanska deklaracija o športu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na zgodovinskem prvem skupnem sestanku ministrov za šport in predsednikov NOK članic EU so na Brdu pri Kranju podpisali "Ljubljansko deklaracijo" o družbeni vlogi in dialogu v športu.

Človekove pravice so univerzalne, zato si prizadevamo, da bi prišlo do napredka tudi na Kitajskem. Olimpijske igre pa so priložnost za nadaljevanje dialoga in mislim, da bojkot iger zaradi razmer v Tibetu ni primeren," je na novinarski konferenci pojasnil Jan Figel, evropski komisar, pristojen za področje športa. "Bojkot se nikdar ne izplača, OI v Montrealu, Moskvi in Los Angelesu so to jasno pokazale. Prizadeti so bili le športniki, zato smo v olimpijskem gibanju proti vsaki taki akciji, tako stališče pa je javno izrazil tudi Dalajlama," je pojasnil predsednik Evropskih olimpijskih komitejev Patrick Hickey.

Predsednik Mednarodne šahovske zveze Kiršam Iljumdžimov in nekdanji svetovni prvak Anatolij Karpov sta petnajstim ministrom in osemnajstim predsednikom olimpijskih komitejev predstavila šah in razvoj te igre v prihodnje, tudi v luči prizadevanja, da bi to igro vključili v program olimpijskih iger. Ob koncu so dali posebno priznanje jadranski košarkarski ligi NLB, ki deluje na območju nekdanje Jugoslavije, za velik prispevek k medkulturnem dialogu v regiji.

Sprejeli prednostne naloge

S sprejetjem "Ljubljanske deklaracije" so pripravili temelje za uresničevanje skupne politike EU na športnem področju v sodelovanju med civilno družbo in vladnimi organi. "Slovenija je majhna država, prav zato pa smo se lahko še bolj sproščeno pogovarjali in prišli do zgodovinskega dokumenta na področju športa," je menil Hickey. "Po petdesetih letih smo prišli do spoznanja, da je šport v družbi zelo pomemben. Tokrat smo predstavniki vlad in olimpijskih komitejev dosegli veliko soglasje pri snovanju skupne športne politike v EU," je dejal Figel. Med prednostnimi nalogami smo poleg boja proti prepovedanim poživilom izpostavili športno rekreacijo in neprofitne športne organizacije, pomoč prostovoljcem, ki so zelo pomembni za delovanje športa, želimo pa razviti tudi statistične standarde za merjenje ekonomskih učinkov športa ter nadaljevati z avtonomijo športnih federacij. Izvedli bodo tudi tri študije: o doma vzgojenih igralcih, o zlorabah v primeru športnih agentov in o financiranju športa na vladni in nevladni ravni.

Združili predstavnike oblasti in civilne družbe

V sprejetih zaključkih so se zavzeli za ponovno vključitev evropske komisije v aktivnosti boja proti dopingu z ustanovitvijo nove delovne skupine. Vzpostaviti nameravajo evropsko športno informacijsko mrežo s pomočjo Slovenije kot primerom dobre prakse. Izboljšati bodo skušali sodelovanje med sektorji različnih držav, povečati poklicno in strokovno usposabljanje v športu in ju vključiti v evropski kvalifikacijski okvir, ter povečati pomen in moč športa v medkulturnem dialogu in vključevanju posameznika ter skupin v družbo.

"Uspelo nam je združiti predstavnike oblasti in civilne družbe, na ta način pa smo začeli s snovanjem pravne podlage, ki bo imela vrh v 149. členu Lizbonske pogodbe. Želimo si, da bi prišli do enotne športne politike v EU. Jasno smo izrazili stališča, ki smo jih uskladili v skupnem sporočilu. S tem je zaključen osemnajstmesečni program tria predsedoujočih - Portugalske, Nemčije in Slovenije - na področju športa. Lani je Evropska komisija izdala Belo knjigo o športu, ki je bila podlaga za vse naše delo v naslednjem obdobju," je menil slovenski minister za šolstvo in šport Milan Zver.

V Beli knjigi za šport, s katero želijo v okviru EU določiti skupne temeljne smernice sicer avtonomnega športnega področja v posameznih državah, je v zaključku posebej izpostavljen akcijski načrt prednostnih nalog Pierre de Coubertin (oče modernega olimpijskega gibanja, op. STA). O tem so govorili tudi na tokratnem srečanju in kot politične temelje za nadaljnje delo opredelili načelo solidarnosti in soglasja pri sprejemanju odločitev, pripraviti nameravajo program športa v EU do leta 2012.

"Že zelo dolgo ni bilo na srečanju s predstavniki olimpijskih komitejev tako visokih in pomembnih gostov. Veseli smo, da je prišlo do dialoga s civilno družbo, ki jo zastopajo olimpijski komiteji. Zavzeli smo se za nadaljevanje pogovorov o avtonomnosti in specifičnosti športa," je pojasnil predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Janez Kocijančič.