Četrtek, 14. 2. 2008, 10.45
8 let, 8 mesecev
Spielberg odklonil sodelovanje
Razlog je nezadostna kitajska vplivnost na svoje zaveznike v Sudanu pri reševanju krize v Darfurju. S tem se večmesečni pritisk različnih organizacij na kitajsko vlado še stopnjuje.
Spielberg, proslavljeni režiser številnih zelo gledanih in odmevnih filmov, je leta 1993 dobil oskarja za film Schindlerjev seznam, ki govori o holokavstu. Spielberg, ki je leta 2005 posnel tudi film München o palestinskem zajetju in nato poboju 11 izraelskih športnikov in trenerjev med OI leta 1972, je že avgusta lani napovedal, da ne bo sodeloval s organizatorji OI v Pekingu, če Kitajska ne bo storila več za rešitev krize v Darfurju. Odločitev režiserja, ki niti ni bila tako nepričakovana, je popolnoma presenetila vlado v Pekingu, ki se ves dan ni odzvala ali dala kakršnega koli pojasnila.
"Kitajska obžaluje odločitev Stevena Spielberga. Ni pa sprejemljivo, da nekateri ne razumejo kitajske politike v Sudanu in imajo motive, ki za nas niso sprejemljivi. Kitajska se aktivno zavzema za rešitev krize in pošilja tudi pomoč Sudanu in Darfurju," je naposled sporočil Liu Jianchao, tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva. "Kitajska sicer govori, da rešuje strašno krizo v Darfurju, vendar pa se ta le še poglablja," je menil Spielberg.
Kitajska naj bi imela poseben vpliv na islamski režim v Sudanu, saj kupuje dve tretjini izvožene nafte iz te države, obenem ji pošilja veliko orožja in brani vlado v Kartumu pred varnostnim svetom Združenih narodov in drugimi mednarodnimi organizacijami. Spopadi med islamskimi milicami, ki jih podpira sudanska vlada, in uporniki, so od leta 2003 terjali že več kot 200.000 življenj ter več kot 2,5 milijona beguncev.
Prav zato je skupina Crisis Action 12. februarja letos na medije naslovila posebno pismo, v katerem so pozvali Kitajsko, da naj zahteva od Kartuma odločnejše ukrepe za rešitev krize v Darfurju, pismo pa je podpisalo 80 vplivnih svetovnih osebnosti na čelu z osmimi Nobelovimi nagrajenci, številnimi olimpioniki in politiki. Tega pisma pa naj ne bi podpisal Jacques Rogge, predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK). Toda v četrtek je The Independent objavil celotno kopijo pisma, na koncu seznama pa je tudi Rogge kot enainosemdeseti podpisnik. Tega MOK ni potrdil.