Peter Kastelic

Petek,
27. 8. 2010,
7.52

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 27. 8. 2010, 7.52

8 let, 9 mesecev

Prve OI za mlade uspešne za Slovenijo

Peter Kastelic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Prve olimpijske igre za mlade so končane. Slovenija je nastopila zelo uspešno, saj se domov vrača s štirimi medaljami. Kako je premierne igre videl vodja slovenske delegacije Žiga Dobnikar?

''Slovenski športniki so presenetili v vseh pogledih. Pred odhodom na igre nismo vedeli, kaj lahko pričakujemo. Športnikov nismo hoteli obremenjevati s kakšnimi medaljami. Pustili smo jih, da se osredotočijo na nastope. To so mlade osebe, ki bi jih dodatni pritisk lahko zmedel. Ko smo razmišljali o uvrstitvah, bi bili pred začetkom zelo zadovoljni z eno bronasto medaljo, na koncu pa se je izteklo mnogo, mnogo bolje. Štiri medalje so uspeh, ki se ga ne da opisati z besedami. Mislim, da je to velik uspeh za slovenski šport. Vsi so nastopili po svojih zmožnostih in prav nihče ni razočaral,'' je dogajanje zadnjih štirinajstih dni v Singapurju strnil vodja slovenske ekipe Žiga Dobnikar.

Na igrah je nastopilo 3600 športnikov iz 204 držav, starih od 14 do 18 let. Slovenijo je zastopalo 24 tekmovalcev, domov pa se vračajo s štirimi medaljami. Zlato odličje sta v dvojcu brez krmarja osvojila Grega Domanjko in Jure Grace, zlat pa je bil v slalomu tudi kajakaš Simon Brus. Srebrno medaljo si je pristreljal lokostrelec Gregor Rajh, bron pa si je priborila judoistka Urška Potočnik. Organizator ni vodil uradne lestvice medalj, a neuradno so bili najuspešnejši mladi kitajski športniki.

Čeprav je imel Singapur za organizacijo le dve leti in pol časa, so opravili odlično delo. Tekmovanja so potekala na že obstoječih prizoriščih, tako da ni bilo potrebnega dodatnega vlaganja v infrastrukturo. Da so igre nemoteno potekale, je skrbelo 20.000 prostovoljcev.

Nekatere športne panoge so potekale po prilagojenem programu, kar je nekatere motilo, a so se morali vsi prilagoditi. Tako so kajakaši tekmovali le na mirnih vodah, kolesarji so se merili le v ekipni tekmi sestavljeni iz štirih disciplin, košarkarji so igrali po sistemu ''3 na 3'' kar na ulici ... Ves čas pa so imeli mladi športniki na voljo bogat obtekmovalni program, ki so ga predstavniki MOK še posebej poudarjali. ''Vsaj med evropskimi komiteji je veljala skepsa okoli teh aktivnosti. Bojazen, da šport ne bo na prvem mestu, se je izkazala za nepotrebno, saj temu ni bilo tako. Športna tekmovanja so bila glavna nit iger. Dodatne kulturno-izobraževalne aktivnosti pa so samo zapolnile prosti čas športnikov po tekmovanju. Tudi po končanih nastopih jim je bil omogočen trening, tako da njihov tekmovalni proces ni trpel niti trenutek,'' je še dodal Drobnikar.

Naslednje olimpijske igre za mlade bodo leta 2014 potekale v kitajskem Nandžingu.