Sobota, 21. 6. 2008, 10.47
8 let, 8 mesecev
Olimpijski ogenj ob strogih varnostnih ukrepih v Lhasi
Tam je 14. marca po več dneh mirnih protestov ob 57. obletnici kitajske nadvlade izbruhnilo nasilje, ki se je nato razširilo tudi na druga območja Kitajske, kjer živijo Tibetanci.
Posebej izbrani gledalci so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ob vzklikanju dobrih želja za poletne olimpijske igre v Pekingu spodbujali tekače z olimpijsko baklo v rokah, katere pot po tibetanski prestolnici se je končala pred palačo Potala, nekdanjim domovanjem tibetanskega duhovnega voditelja dalajlame. Tam se je olimpijski ogenj z bakle združil z ognjem, ki so ga alpinisti prinesli na najvišji vrh sveta.
Celotno območje je bilo zaprto za vse, ki niso imeli posebne akreditacije, paravojaške enote kitajske policije pa so budno opazovale dogajanje. Veliko domačinov je bilo prisiljenih ostati doma, trgovine ob poti olimpijskega ognja pa so bile zaprte. Slovesnost bi morala trajati tri ure, a je bila brez obrazložitve skrajšana na dve uri.
Človekoljubne organizacije so natančno zrežirano slovesnost ob prihodu olimpijskega ognja v Lhaso obsodile kot provokacijo, aktivisti za osvoboditev Tibeta pa so poudarili, da bi morali prihod ognja v tibetansko prestolnico zaradi marčevskih nemirov odpovedati.
Še pred tem so kitajske oblasti v petek izpustile 1157 ljudi, ki so bili vpleteni v nemire, da bi tako zmanjšale napetosti pred prihodom olimpijskega ognja v Lhaso. Izpuščeni posamezniki so bili zaprti zaradi manjših prekrškov, povezanih z marčevskimi nemiri. Obenem so sodišča v Tibetu v četrtek in petek izrekla kazni 12 ljudem, vpletenim v nemire. Doslej je bilo zaradi nemirov obsojenih 42 ljudi, Še 116 pa je priprtih in čaka na sojenje.