Rok Plestenjak

Četrtek,
17. 4. 2008,
21.59

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 17. 4. 2008, 21.59

9 let

Zavrl: NZS je stabilna institucija

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Izvršni odbor NZS je po slabem letu sklical skupščino krovne nogometne organizacije. S popolno večino sta bila potrjena tako program dela kot tudi finančni načrt za leto 2008.

Dolgoletni predsednik NZS Rudi Zavrl, ki opravlja svoj zadnji mandat na odgovornem mestu, je povzel: ''NZS je organizacijsko, kadrovsko in finančno stabilna institucija. Visokega proračuna ni lahko zagotoviti. Javnih sredstev je izjemno malo, čeprav smo največja športna panoga v državi, tako po članstvu kot tudi vsakodnevnem udejanjanju. Zapuščina, ki jo bo to vodstvo zapustilo, bo vse prej kot slabo. Osnovno financiranje proračuna v višini 5 milijonov evrov je zagotovljeno, potrebno pa bo popraviti še nekaj malenkosti,'' so bile besede predsednika NZS, ki je v nadaljevanju naznanil, da v prihodnost zre z optimizmom. Za povečanje priliva sredstev bo potrebno stremeti k nekaterim dejavnikom, predvsem čimprejšnjemu obnavljanju sponzorskih sodelovanj (mnogim pokroviteljem letos poteče pogodba), večjemu prihodku od vstopnin ter nerazsipniškem odnosu s finančnimi sredstvi.

Jošt: Nova pogodba

Finančni načrt Nogometne zveze Slovenije (NZS) za leto 2008, ki je bil soglasno sprejet s strani vseh 37 zbranih delegatov, je razkril naslednje številke. Prihodki naj bi v primeru izpolnjenih ciljev znašali 6.277.000 evrov, odhodkov pa naj bi bilo malenkostno več, 6.369.000. Razlika znaša 92.000 evrov, prav tolikšna pa je vsota nakopičenih sredstev v blagajni, s katerimi je NZS vstopila v leto 2008. Generalni sekretar NZS Dane Jošt je priznal, da so v načrtu ''postrgali'' vse rezerve iz leta 2007, vseeno pa bo poslovanje NZS še naprej potekalo pozitivno. Veliko sredstev v proračunu NZS je bilo v minulem obdobju zagotovljeno s prodajo televizijskih pravic, predvsem v primeru kvalifikacijskih oziroma prijateljskih srečanj s tržno mikavnimi tekmeci (denimo Nemčija, Italija, Nizozemska in Francija). Žreb kvalifikacij za uvrstitev na SP 2010 v tem pogledu ni bil ravno prizanesljiv do Kekove čete. ''Zadevo smo rešili z novo pogodbo, ki smo jo po dolgotrajnih pogajanjih podpisali z agencijo za trženje televizijskih pravic tekem slovenske reprezentance. Sklenili smo novo pogodbo, ki vključuje tudi obdobje od leta 2010 do 2014, hkrati pa prinaša neodvisnost od razpleta žreba, saj imamo v pogodbi zagotovljen določen vsakoletni delež, ki nikakor ni nezanemarljiv. Tako ne bo potrebno pri žrebu kvalifikacijskih skupin za EP 2012 in SP 2014 trepetati za atraktivnimi tekmeci,'' je poudaril Jošt.

Kaj je prineslo leto 2007?

NZS je imela 5.443.907 evrov prihodkov. Tretjino vsega je (z opaznim poudarkom na programu Hat-trick) prispevala Evropska nogometna zveza (UEFA), sponzorji pa so pridodali še četrtino. Odhodki so bili, podobno kot je zapisano v finančnem načrtu za letošnje leto, za malenkost višji. Znašali so 5.619.199 evrov, največ sredstev pa je romalo v ''noge'' številnim izbranim vrstam, ki so na mednarodnem prostoru branile barve domovine. NZS je po zaslugi ''davkov'' namenila državi skoraj pol milijona evrov (slednja prispeva v mošnjiček NZS dobro polovico manj), kar je pretreslo delegata Medobčinske nogometne zveze (MNK) Celje Cirila Kolešnika do te mere, da je iskal možnost sprememb v naknadnih pogovorih s predstavniki vlade.

Kek in Zupan slabše od pričakovanega

Poročilo o delu v minulem letu je predstavil vodja tehničnega sektorja NZS Matjaž Jakopič. ''Vse reprezentance so skupaj odigrale 118 tekem. Če jim prištejemo še vsaj tri dni priprav na vsak dvoboj, pridemo do zaključka, da so bile aktivne kar 354 dni. Članska reprezentanca je le deloma uresničila zastavljene cilje. Šesto mesto v kvalifikacijah ni bilo ocenjeno za zadovoljivo, nekoliko več optimizma pa prinaša pomlajevanje, ki je pomembno pri oblikovanju nove reprezentance za prihodnje obdobje. Ne moramo biti zadovoljni tudi z rezultati mlade reprezentance U-21, ki je pod vodstvom zdaj že nekdanjega selektorja Branka Zupana izgubila vse možnost nastopa na EP 2009,'' je priznal.

Svetle točke minulega leta je našel v Bojanu Prašnikarju, ki prihaja iz slovenske trenerske šole in je kot prvi Slovenec prevzel vodenje nemškega prvoligaškega kluba, sodniku Damirju Skomini, ki mu je zaupano sojenje na olimpijskem turnirju v Pekingu ter uvrstitvi mlade futsal izbrane vrste (U-21) na evropsko prvenstvo v St. Peterburgu. Kolegi iz članske ekipe so se za uvrstitev na EP 2007 nesrečno spotaknili prav na zadnji oviri (poraz proti Belgiji 1:3).

Mlajši do prvega EP?

Jakopič je predstavil program dela za leto 2008. Največje pozornosti bo razumljivo deležna članska reprezentanca, ki bo vstopila v kvalifikacijski ciklus za uvrstitev na SP 2010. Poudarek bo podan tudi nadaljevanju uspešnega licenciranja klubov ter podrobno zastavljenem štiriletnem mladinskem programu. Z njim naj bi se do leta 2012 povzdignilo število registriranih nogometašev s sedanjih 25.000 na 40.000, izpostavljen pa je bil tudi cilj, da bi se v tem obdobju eni od mlajših selekcij (od 15 do 19 let) uspelo prvič v obdobju državne samostojsti prebiti na zaključni turnir. Na slednjem je prostora le za osem najboljših ekip v Evropi.

Maučec častni član NZS

Uvod skupščine je minil v svečanem ozračju. Priznanje častnega člana NZS, ki je največje v domeni krovne nogometne organizacije, je za več kot 35 let zglednega delovanja v slovenskem nogometu (Beltinci, Mura, državna mladinska selekcija), tako v igralskem kot tudi trenerskem stažu, prejel Ivan Maučec. Plaketo NZS sta za 50 let delovanja prejela NK Komenda in DNŠ Prevalje, za 75 let pa NK Svoboda Kisovec ter NK Boč Poljčane. Plakete NZS, namenjene posameznikom, so prejeli: Brane Florjanič (MNZ Celje), sicer predsednik Združenja prvoligašev, Anton Beton (MNZ Gorenjska), Valentin Prosen (MNZ Gorenjska), Miran Vojmir Babič (MNZ Koper), Anton Sep, Ladislav Horvat in Zoltan Horvat (vsi MNZ Lendava), Mirko Štelcer (MNZ Murska Sobota), Boris Grabar (MNZ Ptuj) ter ''trenerji'' Ivan Marjon, Jože Rantaša, Jožef Husar, Karel Bretnik in Silvo Perko (vsi ZNTS).