Torek,
26. 5. 2009,
10.42

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 26. 5. 2009, 10.42

9 let, 2 meseca

V Rimu zavel duh prohibicije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ker se v Rimu bojijo morebitnih navijaških izgredov, so pred sredino finalno tekmo lige prvakov začasno prepovedali prodajo in točenja alkohola.

Začasna prohibicija bo začela veljati v torek zvečer, veljala pa bo vse do četrtka zjutraj. V tem času bo v večnem mestu prepovedano točiti alkoholne pijače v barih in restavracijah, prepovedana pa bo tudi njihova prodaja denimo v velikih nakupovalnih središčih in samopostrežnih trgovinah. Navijači Barcelone in Manchester Uniteda bodo tako morali iznajti kakšne bolj domiselne načine, kako pogasiti razgreta grla, če ne bodo želeli suše v grlih gasiti le z brezalkoholnimi pijačami in vodo.

Vsaj 50.000 pravih navijačev

V Rimu sicer po najbolj skromnih napovedih pričakujejo vsaj 50.000 navijačev. Italijanska policija in karabinjerji so že pripravljeni na najhujše scenarije v mestu, ki je že bilo prizorišče krvavih spopadov navijaških skupin.

V slednje so bili večinoma vpleteni navijači iz Anglije, ki so jih dobesedno z noži pričakali domači navijači, zloglasni rimski Ultrasi. Britansko zunanje ministrstvo je zato angleške navijače že opozorilo, naj se izogibajo nekaterim črnim točkam v mestu, zlasti mostu Ponte Duca d'Aosta, ki je že bil prizorišče krvavih navijaških obračunov.

Kampanja proti Rimu

Med angleškimi navijači se je tako za Rim že prijel neslavni vzdevek "Stab City", v prevodu "mesto vbodljajev", kar daleč odstopa od podobe italijanske prestolnice kot turistične meke. Britanski tisk je celo izvajal kampanjo, da bi Rimu odvzeli gostiteljstvo finalnega obračuna lige prvakov. Zato rimski organizatorji ne želijo prav ničesar prepustiti naključju, ker si od dobre organizacije v Rimu obetajo gostiti še druge najpomembnejše športne dogodke.

Tako rimski župan Gianni Alemanno kot tudi prefekt rimske policije Giuseppe Pecoraro obljubljata, da bo na ulicah dovolj policistov, da bodo preprečili vse incidente, a obenem vseeno upata, da jih ne bo veliko in da bo tistih, ki v Rim prihajajo v želji po nasilju, čim manj. Tudi predsednik UEFA Michel Platini si želi, da bi lahko vsi uživali v slavju nogometne igre. Kljub visokim varnostnim zahtevam pa Pecoraro obljublja, da se Rim ne bo spremenil v militarizirano mesto, trudili pa se bodo, da bo dogodek minil v čim bolj mirnem vzdušju.

Tekmo Barcelone in Manchestra si nameravata ogledati tudi španski kralj Juan Carlos in predsednik španske vlade Jose Luis Rodriguez Zapatero. Kralj Juan Carlos bo posebni gost italijanskega predsednika Giorgia Napolitana, ki si bo tudi ogledal tekmo. Španski kralj in premier sta bila navzoča tudi na finalni tekmi lige prvakov, ko je Barcelona v Parizu maja 2006 z 2:1 premagala Arsenal.