Petek,
18. 6. 2010,
11.22

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Petek, 18. 6. 2010, 11.22

8 let

Statistika tudi Rusom ni koristila

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 3
Pred današnjo tekmo z ZDA so se o Sloveniji in slovenski reprezentanci razpisali tudi ameriški mediji, ki opozarjajo na statistične razlike, a te tudi Rusom niso čisto nič koristile.

Vsaj štiri ameriška mesta imajo več prebivalcev od Slovenije, pred današnjo tekmo z ZDA piše na spletni strani New York Times, ki dodaja, da naj bi bili Američani že zaradi tega dejstva v prednosti. Toda Slovenija je tudi v Evropi, kar pa ni dobro za Američane, nadaljujejo. Ameriški izkupiček proti evropskim reprezentancam na zadnjih petih svetovnih prvenstvih je namreč ena zmaga, devet remijev in trije porazi, pa tudi v zadnjih tekmah se niso preveč izkazali. Proti Čehom so recimo pred mesecem dni izgubili (4:2), prav tako proti Slovakom lani novembra (1:0).

Domnevna izjava razburila Američane

''Vse evropske ekipe so dobre,'' opozarja Clint Dempsey, ki je zadel za remi proti Angležem. ''Veliko je močnih lig in veliko dobrih igralcev, ki prihajajo z vseh koncev Evrope.'' Napetost pred tekmo je malce začinila domnevna izjava Andreja Komca, da bo Slovenija premagala ZDA, kar je izzvalo razburjenje med nekaterimi ameriškimi igralci – ''Mislim, da ameriški igralec nikoli ne bi izjavil česa takšnega,'' je na primer dejal branilec ameriške ekipe, Oguchi Onyewu. Pozneje je bilo sicer pojasnjeno, da je Komac zgolj dejal, da bo Slovenija igrala na zmago, kar pa vsekakor velja tudi za samozavestne Američane. ''Proti nekaterim slovenskim reprezentantom imamo osebne izkušnje,'' je povedal Carlos Bocanegra, ameriški kapetan, ki si kruh služi v Franciji. ''Nikogar ne bomo podcenjevali samo zato, ker preostanek sveta ne pozna njihovih imen,'' opozarja.

Američani napovedujejo šahovski dvoboj

Tako kot ZDA tudi Slovenija igra črvsto in organizirano obrambo ter skuša dosegati gole preko protinapadov. Obrambi poveljuje golman Samir Handanović, ki igra za Udinese v italijanski prvi ligi, in čeprav v ekipi ni velikih imen, jo sestavljajo kompetentni igralci, ki se kalijo v najmočnejših ligah, še pišejo pri NY Times. Še posebej spreten z žogo je Milivoje Novaković, ki je v kvalifikacijah zadel na vsaki drugi tekmi, Koren pa je najbolj izkušen in vpliven igralec s prefinjenim občutkom za žogo, dodajajo. ''Mislim, da bo šlo za taktično bitko, bolj šahovski dvoboj,'' pa meni Tim Howard, vratar, ki se je nekajkrat izkazal proti Angliji.

Na ustih ''pravlica''

Associated Press (AP) pa je zapisal, da Slovenija ni tako znana med nogometnimi navdušenci kot recimo Srbija ali Hrvaška, poleg tega pa jo pogosto zamenjujejo s Slovaško. Ameriški navijači, ki pred tekmo iščejo podatke o nasprotniku njihove reprezentance, se lahko prepričajo, da sta državi statistično v ''različnih ligah''. ZDA so na lestvici Fife 14., na svetovnih prvenstvih pa so sodelovale že osemkrat, leta 1930 so se celo uvrstile v polfinale. Opozarjajo pa, da je Slovenija v kvalifikacijah prejela le štiri gole, manj so jih iz svoje mreže pobrali le Nizozemci. Omenjajo tudi, da predsednik slovenske vlade Borut Pahor tokrat ni obljubil, da bo očistil fantom nogometne čevlje, tako kot je to storil v kvalifikacijah za zmago proti Rusiji.

Kljub temu pa je Slovenija po svetu bolj znana kot smučarska nacija – med športnimi asi pri AP omenjajo Bojana Križaja, slalomskega specialista iz 70 in 80-ih let ter Petro Majdič, ki je na olimpijskih igrah kljub zlomljenim rebrom osvojila bronasto medaljo. Sedaj pa je ta hip na ustih vseh slovenskih navijačev nogometna ''pravlica'' zaključujejo pri AP.