Rok Plestenjak

Nedelja,
29. 6. 2008,
19.20

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 29. 6. 2008, 19.20

9 let

Španski navijači navdušili Dunajčane

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Avstrijska prestolnica poka od nogometnega navdušenja. Pričakovanje finalnega srečanja evropskega prvenstva so z zavidljivo energijo začinili navijači. Predvsem španski.

Maloštevilni turisti, ki so si privoščili ogled znamenite katedrale Sv. Štefana v središču Dunaja prav na dan, ko so misli nogometne Evrope usmerjene k velikem finalu na štadionu Ernst Happel, se niso mogli načuditi navijaški izvirnosti. Čeprav bi zaradi geografske bližine pričakovali pravcato nemško invazijo, so v srčiki mogočnega mesta ob Donavi prevladali Španci. Po ulicah so se vile neskončne kolone "starih in mladih", odetih v "rumeno-rdeče" zastave, med katerimi niso manjkale mične predstavnice nežnejšega spola, pa tudi ponosni matadorji in toreadorji. Odmevi "Viva Espana" in "Podemos" (zmoremo) so ob spremljavi pihalne godbe, bobnov ter številnih klasičnih kitar povsem preglasili nemške privržence, ki so občasno prekinili špansko rapsodijo z monotonim vzklikanjem imena svoje domovine, sicer pa spremljali dogajanje v senci gostinskih objektov in obvezni družbi vedno dobrodošlega piva.

Španci bolj veseli

Nekateri navijači "Elfa" so si grizli nohte ob pomisleku, da ne bi utegnil stopiti na igrišče kapetan Michael Ballack. Ko se je po središču Dunaja razširila novica, da bo prvi zvezdnik Nemcev vendarle nared, se je na njihovih obrazih razbralo olajšanje. Resnost je za trenutek prekinil nasmešek, ki je ob pogledu na razigrano špansko družbo postal bolj kisle narave. Še Dunajčani so priznali, da so Španci veliko bolj veseli in razposajeni navijači kot pa njihovi severni sosedi.

Pa čeprav naj bi po neuradnih napovedih na dan finala prispelo na Dunaj okrog 40.000 Nemcev, Špancev pa vsaj dvakrat manj. Kdor je prebil polfinalne ure na trgu ob eni največjih dunajskih znamenitosti, katedrali Sv. Štefana, je podoživel povsem drugačen občutek. Kot da bi se znašel sredi španskega letovišča. Vsepovsod so mrgolele zastave vseh večjih španskih mest.

Na tekmo za 300 evrov

Navijači so oblekli tudi drese posameznih klubov, med katerimi so bili najbolj izpostavljeni Real, Atletico in Barcelona. Pa čeprav Katalonci (še bolj pa Baski) niti najbolj zavzeto ne spremljajo najbolj pomembnega letošnjega nogometnega tekmovanja. A nedelja je, vsaj za čarobni trenutek veličastnega finala, združila večino prijateljev nogometa na Pirenejskem polotoku. Veliko jih je na Dunaj prispelo brez vstopnic. Dragoceni listek, ki naj bi po prvotnih napovedih na črnem trgu pri preprodajalcih dosegel vratolomne številke, je bil dobre tri ure v središču Dunaja "dosegljiv" že za 300 evrov. Vprašanje je samo, ali je bila vstopnica resnična …

Bo po tekmi večje veselje na prizorišču, namenjenemu nogometnim navdušencem pred Brandenburškimi vrati v Berlinu (zbralo naj bi se kar pol milijona ljudi) ali na madridskem trgu Plaza de Colon? Na tribunah nekdanjega štadiona Prater si bosta segla v roke nemška kanclerka Angela Merkel ter španski kralj Juan Carlos. Kdo bo po koncu finala tolažil drug drugega?