Kvalifikacije za SP 2023, 3. krog

Slovenke in Valižanke remizirale v Lendavi, Francozinje nasule kar 11 golov

slovenska ženska nogometna reprezentanca, Slovenija : Estonija, december 2020 | Slovenke so remizirale z izbrano vrsto Walesa. | Foto Sportida

Slovenke so remizirale z izbrano vrsto Walesa.

Slovenska ženska nogometna reprezentanca je v 3. krogu kvalifikacij za svetovno prvenstvo, ki ga bosta leta 2023 gostili Avstralija in Nova Zelandija, v Lendavi igrala neodločeno proti Walesu 1:1 (0:0). Za Slovenijo je edini gol dosegla Manja Rogan v 70., za Wales pa Kayleigh Green v 71. minuti. Vodilne Francozinje so se znesle nad Estonkami in jih odpravile kar z 11:0.

Izbranke slovenskega selektorja Boruta Jarca so v svojem tretjem kvalifikacijskem dvoboju v skupini I osvojile točko. Pred obračunom z Valižankami so visoko odpravile Estonke s 4:0 in izgubile proti Francozinjam z 2:3, naslednja tekma pa jih čaka v torek, 26. oktobra, ko se bodo v Larissi pomerile z Grkinjami.

Slovenke povedle, a je bilo veselje kratkotrajno

Slovenke so povedle v 70. minuti po golu "rezervistke" Manje Rogan, ki je v začetku drugega polčasa zamenjala Pamelo Begić. A veselje je bilo kratkotrajno, le minuto zatem je izenačujoči zadetek dosegla 33-letna Kayleigh Green. Izkušena Valižanka je v 76. minuti zavoljo drugega rumenega kartona morala zapustiti igrišče, Slovenke pa v končnici tekme niso izkoristile številčne premoči na igrišču.

V slovenski reprezentanci sta na današnjem obračunu v Prekmurju manjkali poškodovani Zala Vindišar in Sara Agrež. V prvi postavi so bile Zala Meršnik, Kaja Eržen, Lana Golob, Špela Rozmarič, Kristina Erman, Dominika Čonč, Kaja Korošec, Špela Kolbl, Pamela Begić, Mateja Zver in Lara Prašnikar, v drugem polčasu pa je Jarc priložnost za dokazovanje ponudil še Manji Rogan, Ani Milović in Adrijani Mori.

Evropa bo dala 11 neposrednih potnic na SP

Na današnji prvi tekmi v skupini I je Grčija v Kazahstanu zmagala z 1:0, druga med Francijo in Estonijo pa se je začela ob 21.10. Po prvem polčasu Francija prepričljivo vodi s 5:0.

V evropskih kvalifikacijah nastopa 51 reprezentanc v devetih skupinah. Evropa bo dala 11 neposrednih potnic na SP, ki bo v devetih mestih in na desetih stadionih v Avstraliji in Novi Zelandiji.

Devet zmagovalk skupin se bo neposredno uvrstilo na svetovno prvenstvo, devet najboljših drugouvrščenih ekip pa gre v dodatne kvalifikacije, ki bodo dale še dve potnici za mundial. Tretja ekipa iz "play-offa" pa si bo zagotovila udeležbo na dodatnih medcelinskih kvalifikacijah za mesto na SP 2023.

Prvič v zgodovini SP bo na zaključnem turnirju najboljših ženskih reprezentanc sodelovalo 32 reprezentanc, prej jih je bilo 24. Naslov prvakinj bodo branile nogometašice Združenih držav Amerike, ki so se z naslovom svetovnih prvakinj okitile v letih 2014 in 2018.