22.39

Nedelja, 6. 4. 2008, 22.39

Šišič in Selimovič v polno, Koren v prečko

Slovenski nogometaši so konec tedna zaigrali na mnogih evropskih zelenicah. Med strelce sta se vpisala Mirnes Šišič in Denis Selimovič, Robert Koren pa je v soboto razočaran zapustil Wembley.

Grčija Olympiakos je v 28. krogu grškega prvenstva ugnal sedmouvrščeni klub Larisa z 2:1 in ohranil vodilno mesto na lestvici. Večni tekmec Panathinaikos je zaradi sramotnega poraza na Kreti (1:4 proti OFI-ju) zaostal za ''rdeče-belimi'' štiri točke, moštvo Mirnesa Šišiča pa ima pred prvim zasledovalcem, atenskim AEK-om dve točki prednosti. Slovenski reprezentant je odigral vseh 90 minut. V 50. minuti je dosegel uvodni zadetek za Olympiakos in se drugič v spomladanskem delu tekmovalne sezone 2007/08 uvrstil med strelce pri nogometnem velikanu iz Pireja.

Italija Udinese je z remijem pri Sieni (1:1) padel na lestvici ''Serie A'' na sedmo mesto. Samir Handanovič je stal med vratnicama ''črno-belih'' od prve do zadnje minute. Piacenza je v 34. krogu ''Serie B'' doma klonila proti Frosinoneju. Zlatko Dedič se proti nekdanjim soigralcem (Frosinone ga je sredi sezone posodil Piacenzi) ni vpisal med strelce, odigral pa je vseh 90 minut.

Anglija West Bromwich Albion je v polfinalu pokala FA priznal premoč Portsmouthu (0:1). ''Baggies'' so se v omenjenem pokalnem tekmovanju prvič v tej sezoni pomerili proti moštvu iz prvega klubskega razreda na Otoku. Za ''črno-bele'' je na Wembleyju zaigral vseh 90 minut Robert Koren. V 74. minuti je z močnim strelom z roba kazenskega prostora ''mornarjev'' stresel prečko. Boštjan Cesar ni kandidiral za nastop.

Francija Sochaux je v 32. krogu francoskega prvenstva osvojil vse tri točke na štadionu Abbe Deschamps v Auxerru. Bojan Jokič je odigral vso tekmo in si v 66. prislužil rumeni karton, medtem ko je Valter Birsa spremljal nastop soigralcev s tribun. Sochaux zaseda na razpredelnici trenutno 13. mesto. Birsa je konec tedna na tekmi rezervnih moštev Sochauxja in Lyona (0:1) odigral zadnjih 22 minut.

Avstrija Red Bull Salzburg je v 33. krogu brez težav na domačem igrišču ugnal Sturm iz Gradca s 3:0. Aleksander Knavs pri gostiteljih ni kandidiral za nastop. Dunajska Austria je na štadionu Franz Horr proti Mattersburgu osvojila le točko (0:0). Pri domačih sta zaigrala vseh 90 minut oba slovenska nogometaša. Vratar Sašo Fornezzi je zbral 10. nastop v tej sezoni, Milenko Ačimovič pa je stopil na igrišče že 27. Vodilni Rapid ima točko prednosti pred Salzburžani, tretjeuvrščeni ''vijolični'' pa zaostajajo za mestnimi tekmeci že osem točk.

Nemčija Energie iz Cottbusa je v uvodni tekmi 27. kroga nemškega prvenstva spravil na kolena neposrednega tekmeca v boju za obstanek. In to v gosteh. Bojan Prašnikar se je še kako razveselil prve zmage na gostujočem igrišču v ''bundesligi'', Duisburg pa čaka na domačo zmago že vse od 2. decembra 2007. Pri gostiteljih ni kandidiral za nastop kapetan slovenske izbrane vrste Klemen Lavrič. Energie se je povzpel na 14. mesto. Hamburger SV je v derbiju kroga v gosteh priznal premoč branilcem naslova iz Stuttgarta (0:1). Miša Brečka ni bilo niti na klopi za rezervne igralce.

Koblenz je v 27. krogu druge nemške lige doma brez pomoči Mateja Mavriča in Gorana Šukala remiziral z moštvom Kickers Offenbach (1:1). Mainz je z lahkoto ugnal Wehen Wiesbaden (3:0). Pri gostih je prebil vseh 90 minut na igrišču Aleš Kokot. Köln Milivoja Novakoviča je v ponedeljek na razprodanem RheinEnergieStadionu (50.000 gledalcev) remiziral proti iz Borussii Mönchengladbach. Slovenski napadalec, z 18 zadetki najboljši strelec v drugi ligi, je odigral vseh 90 minut. V zadnji minuti ga je v kazenskem prostoru gostov nepravilno zaustavil Roel Brouwers, strel z bele točke pa je pretopil v izenačenje Patrick Helmes.

Španija Betis nadaljuje z nizom izvrstnih predstav. Po ''skalpu'' Barcelone je v 31. krogu španskega prvenstva v gosteh ugnal še Zaragozo (3:0) in se povzpel na deseto mesto. Pri ''zeleno-belih'' je Branko Ilič odigral vseh 90 minut.

Alaves je v 32. krogu klonil na gostovanju pri Eibarju (0:2). Dalibor Stevanovič je prebil na igrišču 90 minut.

Belgija Gent je v petek v uvodni tekmi 29. kroga belgijskega prvenstva nepričakovano klonil pred domačimi gledalci proti zadnjeuvrščenemu St. Truidnu (2:3). V ''slovenskem'' derbiju je zaigral le Sebastjan Gobec (St. Truiden), pri gostiteljih pa sta manjkala tako poškodovani Zlatan Ljubijankič kot tudi ''novopečeni'' reprezentant Marko Šuler. Na tekmi je moral glavni sodnik pokazati kar tri rdeče kartone, ''prste'' pri drugem zadetku gostov - avtogolu nogometaše Genta - pa je imel zraven tudi nekdanji nogometaš Celjanov, saj je izvajal prosti strel, nato pa je žoga zmedla domače obrambne igralce.

Izrael Maccabi Herzeliya je v 27. krogu izraelskega prvenstva pred domačimi gledalci ugnal Ashdod z 2:0. Slovenski branilec Mitja Mörec je vstopil v igro v 77. minuti.

Ciper Anorthosis Famagusta je v derbiju skupine za prvaka v ciprskem prvenstvu remiziral v gosteh z APOEL-om iz Nikozije (1:1). ''Začasni'' kapetan slovenske izbrane vrste Anton Žlogar je prebil na igrišču 90 minut.

Norveška Aalesund Denisa Selimoviča je v 2. krogu norveškega prvenstva ''Tippaligaen'' presenetil branilce naslova iz Bergna. Brann je podpisal predajo z 2:4. Nekdanji nogometaš Primorja je vstopil v igro v 85. minuti, pet minut kasneje pa se je vpisal med strelce, postavil končni rezultat 4:2 in za nameček prejel še rumen karton.

Švedska AIK Mirana Burgiča (začel v prvi postavi, odigral 45 minut) je v 2. krogu švedskega prvenstva doživel visok poraz na gostovanju pri Elfsborgu (0:3), Djurgarden Andreja Komca (igral je 62 minut) pa je na domačem igrišču remiziral z Malmöm (1:1).

Romunija Politechnica Temišvar je v 27. krogu romunskega prvenstva je brez pomoči Dejana Rusiča in Dareta Vršiča ugnala U. Cluj (3:0). Politechnica iz Iasija Domna Beršnjaka (igral 90 minut) in Andreja Pečnika (ni nastopil) je doma izgubila z Urzicenijem (2:3). Jaka Štromajer je pomagal Panduriiju do senzacionalne gostujoče zmage nad jesenskim prvakom CFR Cluj (2:1) od 57. minute.

Rusija Himki Nastje Čeha je v 4. krogu prve ruske lige remiziral v gosteh z Moskvo (2:2). Ptujčan, ki je prebil na igrišču vseh 90 minut, je prispeval podajo za prvi zadetek moštva iz predmestja ruske prestolnice. Tomsk Aleksandra Radosavljeviča (odigral vseh 90 minut) je v Kazanu priznal premoč Rubinu (1:2).