Rok Plestenjak

Četrtek,
22. 5. 2008,
19.08

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 22. 5. 2008, 19.08

8 let, 5 mesecev

Prenova bežigrajskega štadiona se lahko prične

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Majhen korak za birokracijo, velik za ljubljanski šport. Predsednik Interblocka Joc Pečečnik je pridobil soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Končna podoba štadiona bo znana 25. junija.

Trije partnerji skupine Bežigrajski športni park (podjetje GSA, Mestna občina Ljubljana (MOL) in Olimpijski komite Slovenije (OKS)) so si lahko končno oddahnili.

Pridobljeno je soglasje s strani Zavoda za varstvo kulturne dediščine, ki je bilo potrebno za pridobitev gradbenega dovoljenja. Plečnikova dediščina bo zaščitena, na mestu ''potrdije'', ki je pred leti pričarala najlepša poglavja slovenske nogometne pravljice, pa bo zrasel moderni športni objekt. In še kaj več, saj je predsednik Interblocka predstavil številne dejavnosti bodočega športnega parka v osrčju Ljubljane.

Peskar: Zelena luč

V bližnji prihodnosti, najverjetneje 25. junija, bo javnosti predstavljena tudi maketa končne podobe prenovljenega bežigrajskega štadiona. Zahteve od Zavoda za varstvo kulturne dediščine so posegale v smernice načrtovanja dela, tako da je bilo potrebno počakati do končnega dogovora. ''Izhodišče zadnjega predloga ohranja vse Plečnikove sestavine. Ohranja arkade, oba paviljona ter zid, ki obkroža cel kompleks. Nadomestna zgradba bo zgrajena po sodobnih standardih, upoštevana bo tudi požarna varnost,'' je povedal Robert Peskar, direktor Zavoda za varstvo kulturne dediščine in zaupal, da prva zasnova, predlagana julija 2007, ni upoštevala omenjenih zahtev. ''Vsak nov predlog je bil boljši, a še vedno ne povsem v skladu z našimi kriteriji, zadnjemu pa smo le podali zeleno luč. V veliko pomoč nam je bila tudi oblikovana delovna skupina ter posebna komisija, ki je bila sprejeta na seji MOL. Sestavljali so jo trije kulturni zgodovinarji ter trije arhitekti, kar je bila lepa osnova za pogajanje,'' je še omenil.

Za Bežigradom tako Interblock kot Olimpija?

Tako bo Plečnikovo izročilo ohranjeno stoodstotno, nova športna pridobitev pa bo po mnenju Pečečnika v ponos mestu. ''Plečnikova dediščina bo le še dodana vrednost. Lahko bi odkupili zemljišče in zgradili nov štadion 10 km izven Ljubljane, cena bi bila zagotovo bolj ugodna, tako pa imamo praktično sredi mesta štadion, ki bo ustrezal vsem mednarodnim pogojem,'' je povedal bogati podjetnik in naznanil, da bodo imeli gledalci z vzhodne strani štadiona možnost pogleda na staro obzidje ter oba paviljona s teraso. S tem bo dana tudi možnost prenosa Plečnikovega izročila bodočim rodovom. Investicija naj bi bila izpeljana po prvotno začrtanem cilju oktobra 2010, možna bo tudi nekajmesečna zamuda, saj bo delo temeljilo na previdnosti in doslednosti.

''Do 27. junija moramo oddati celotno dokumentacijo za izdajo gradbenega dovoljenja. Tako bodo prvi stroji zadoneli že v enem mesecu. Končna kapaciteta še ni znana, se bo pa najverjetneje sukala okrog 10.000 do 12.000 mest. Vsi sedeži bodo pod streho, okrog 30 odstotkov mest pa bo tako imenovanih V.I.P. sedežev,'' je priznal predsednik pokalnih zmagovalcev in razložil, da bo na štadionu mesto prav za vsak klub. Tudi Olimpijo. ''Bežigrajski štadion ne smemo enačiti z Interblockom. Pripada družbi Bežigrajski športni park, na njemu pa bo lahko zaigral vsak klub. Poravnati bo moral le obveznosti. Podobno kot delata Interblock in Olimpija na štadionu v Spodnji Šiški že sedaj.'' Na tiskovno konferenco je želel povabiti tudi Mirana Pavlina, a se nekdanji reprezentant in član ''zeleno-belih'' še vedno nahaja v Moskvi, kjer si je ogledal napeti finale lige prvakov.

Praznik športa in zabave

Sedaj pa sledi tisto najbolj zanimivo. Kaj bo športni ''lepotec'' sploh ponujal? Joc Pečečnik ni skoparil z odgovori. Ponujamo jih nekaj: ''Štadion bo imel več dejavnosti. Pod 'zemljo' bodo lahko obiskovalci v dvoranah uživali v bowlingu, košarki in namiznem tenisu, na Samovi ulici bo na voljo 2.750 parkirnih mest v podzemni garaži, na vzhodnem delu bo trgovski center, načrtujemo tudi hotelske, gostinske in medicinske storitve, saj naj bi bila tu prva športna Fifina klinika na teh prostorih, ki bo gostila številne znane športnike, velik poudarek bo tudi na poslovnih dejavnostih, ki bodo pomembne predvsem zaradi najemnin, štadion bo že sam po sebi živ muzej Plečnikovega dela, znotraj objekta pa bodo na razpolago še posamezni projekti muzejskega in ateljejskega značaja, športni muzej ter muzej našega kluba (v ta namen bo prestavljena kar celotna slačilnica iz štadiona ŽAK, ki se je zapisala v zgodovino Interblocka), mesto bo našla tudi galerijska soba s 'top' 100 slovenskimi produkti, kjer bosta lahko predsednik oziroma vlada prirejala bankete, radi bi v naših prostorih združili vse posamezne športne zveze, da bi bila zbrane na enem mestu, ustanavljamo tudi muzej nogometnih legend (sto imen iz zgodovine slovenskega in jugoslovanskega nogometa), v ta namen bo izdana tudi knjiga, štadion bo ponujal tudi mesto za otroške matineje, audio in video oprema bo na vrhunski ravni, tako da bomo lahko gostili tudi velike koncertne prireditve.'' Ni kaj, ''projekt in pol'', bi lahko dodali. V kratkem se bo lahko torej, za zdaj nogometa še ne lačna Ljubljana, pohvalila z dvema nogometnima biseroma. Štadionoma v Stožicah in za Bežigradom. Po Pečečnikovih zagotovilih si ne bosta ''hodila v zelje'', temveč je želja obeh, da bi se dopolnjevala in sodelovala.

Fotoutrinki: