20.37

8 let, 5 mesecev

Petek, 30. 11. 2007, 20.37

Osramočeni iz Minska

V sredo je bil na sporedu peti igralni dan kvalifikacij za nogometno evropsko prvenstvo 2008.

Slovenija se je v Minsku pomerila z Belorusijo in po vzpodbudnem prvem polčasu v nadaljevanju znova popustila in zabeležila še drugi poraz. Derbi je potekal v skupini E, kjer je na zagrebškem Maksimirju Hrvaška premagala Anglijo. Drugo zmago je v Andori z Makedonijo vpisal tudi Srečko Katanec.

Tekma v Minsku se je začela razburljivo, saj so po vodstvu domačinov, ko je zadel Denis Kovba, izbranci Branka Oblaka izenačili že v naslednjem napadu. Domačo mrežo je s strelom z glavo, po podaji Valterja Birse iz kota, načel Boštjan Cesar. Ob koncu prvega polčasa je bila za gostitelje znova usodna prekinitev in podaja iz kota. Le da sta tokrat v glavni vlogi bila podajalec Robert Koren in strelec Klemen Lavrič. Predvsem gre omeniti lepo podajo Korošca, ki je bil tudi tokrat najsvetlejša točka Slovenije. Drugi polčas so naši začeli zelo slabo. Belorusi so to znali izkoristiti in preko Sergeja Kornilenka izenačili ter po uri igre tudi povedli. Igra naših se je podobno, kot v Sofiji proti Bolgarom, razpadla tudi tokrat, kar je privedlo do četrtega zadetka. Vladimir Koritko je izkoristil slabo postavljen živi zid in vratarja Mavriča premagal s strelom iz prostega strela. Od naših gre v drugem polčasu izpostaviti le strel rezervista Andreja Komca v 82. minuti, ko je zadel okvir domačih vrat. Kar še posebej bode v oči, je slaba in neorganizirana igra, s katero Slovenija ne more osvajati točk proti reprezentancam, ki so še boljše od današnjega nasprotnika.

Luksemburg je v "slovenski" skupini namučil Bolgarijo, Albanija pa Nizozemsko. Pri "oranjih" je že četrti zadetek v štirih tekmah dosegel Robin Van Persie. V skupini A je vodilna Srbija pred domačimi navijači pričakovano premagala Andoro, Finska pa na gostovanju Kazahstan. Skupina D je ponudila tekmo ''ranjene'' Irske in Češke. Gledalci v Dublinu so zadetka videli v razmiku dveh minut, ko sta bila uspešna Kilbane in "velikan" Koller. Nemčija je v Bratislavi povsem nadigrala Slovaško in tako pod vodstvom Joachima Löwa še ni oddala nobene točke. V skupini E je Makedonija Srečka Katanca, ki je v soboto remizirala v gosteh proti Angliji, gostovala še pri ''avtsajderju'' skupine Andori in zmagala. Rusija je s težavo doma premagala Estonijo, derbi kroga pa je prav gotovo bil v Zagrebu, kjer sta se udarili Hrvaška in Anglija. Izbranci Slavena Biliča so v Maksimirju povsem nadigrali in razbili Gordi Albion. Vratarja Robinsona je prvi premagal brazilski Hrvat Eduardo Da Silva, ki je zadel z glavo, drugi pa je "zadel" kapetan Manchester Uniteda Gary Naville. Veliko zaslug za poraz ima angleški selektor Steve McClaren, ki je svojo reprezentanco postavil v formacijo 3-5-2, v kateri se Angleži nikakor niso znašli. Skupini F je postregla z zmago Švedske nad Islandijo, Severne Irske nad Latvijo ter Danske nad Liechtensteinom.

Kvalifikacije za EP 2008, 5. igralni dan

Skupina G: Sreda Belorusija : Slovenija 4:2 (1:2) Kovba 17., Kornilenko 52., 60.Koritko 85.; Cesar 18.; Lavrič 45.

Luksemburg : Bolgarija 0:1 (0:1) Tunchev 26.

Nizozemska : Albanija 2:1 (2:0) van Persie 15., Beqaj 42./a.g.; Curri 66.

Lestvica Nizozemska 4 tekme - 10 točk Bolgarija 4 - 8 Romunija 3 - 7 Belorusija 4 - 4 Slovenija 3 - 3 Albanija 3 - 1 Luksemburg 3 - 0

Skupina A: Sreda Kazahstan : Finska 0:2 (0:1) Litmanen 29., Hyypia 65.

Srbija : Armenija 3:0 (0:0) Stanković 51./11-m., Lazović 61., Žigić 90.; R.K.: Nazaryan 76./Armenija

Poljska : Portugalska 2:1 (2:0) Smolarek 9., 18.; Gomes 90.

Belgija : Azerbajdžan 3:0 (1:0) Simons 24./11-m., Vandenbergh 47., Dembele 82.; R.K.: Dembele 83./Belgija

Lestvica Srbija 4 tekme - 10 točk Finska 4 - 8 Belgija 4 - 7 Poljska 4 - 7 Portugalska 3 - 4 Kazakhstan 4 - 2 Armenija 3 - 1 Azderbaidžan 4 - 1

Skupina B: Sreda Ukrajina : Škotska 2:0 (0:0) Kucher 60., Ševčenko 90.; R.K.: Pressley 86./Škotska

Gruzija : Italija 1:3 (1:1) Shashiashvili 26.; De Rossi 16., Camoranesi 63., Perrotta 72.; R.K.:Kankava 60./Gruzija

Francija : Ferski otoki 5:0 (2:0) Saha 2., Henry 22., Anelka 76., Trezeguet 78., 84.

Lestvica Francija 4 tekme - 9 točk Škotska 4 - 9 Italija 4 - 7 Ukrajina 3 - 6 Litva 3 - 4 Gruzija 4 - 3 Ferski otoki 3 - 0

Skupina C: Sreda Malta : Madžarska 2:1 (1:1) Schembri 14., 53.; Torghelle 19.; R.K.: Vanczak 38.

Turčija : Moldavija 5:0 (3:0) Šukur 35., 37./11-m., 43., 73., Sanli 68.

Bosna in Hercegovina : Grčija 0:4 (0:1) Charisteas 8./11-m., Patsatzoglou 82., Samaras 85., Katsouranis 90.; R.K.: Papac 50./BiH

Lestvica Turčija 3 tekme - 9 točk Grčija 3 - 9 Norveška 3 - 6 BiH 4 - 4 Madžarska 4 - 3 Malta 3 - 3 Moldavija 4 - 1

Skupina D: Sreda Irska : Češka 1:1 (0:0) Kilbane 62.; Koller 64.

Slovaška : Nemčija 1:4 (0:3) Varga 58.; Podolski 13., 72., Ballack 25., Schweinsteiger 36.

Wales : Ciper 3:1 (2:0) Koumas 33., Earnshow 39., Bellamy 72.; Okkas 83.

Lestvica Češka 4 tekme - 10 točk Nemčija 3 - 9 Slovaška 4 - 6 Wales 3 - 3 Ciper 3 - 3 Irska 3 - 1 San Marino 2 - 0

Skupina E: Sreda Andora : Makedonija 0:3 (0:3) Pandev 13., Noveski 16., Naumoski 31.; R.K.: Sivera 26./Andora

Rusija : Estonija 2:0 (0:0) Pogrebnyak 78., Sičev 90.; R.K.: Piiroja 90./Estonija

Hrvaška : Anglija 2:0 (0:0) Da Silva 61., Neville 69./a.g.

Lestvica Hrvaška 3 tekme - 7 točk Izrael 3 - 7 Anglija 4 - 7 Makedonija 4 - 7 Rusija 3 - 5 Estonija 3 - 0 Andora 4 - 0

Skupina F: Sreda Islandija : Švedska 1:2 (1:1) Vidarsson 6.; Kallstrom 8.,Wilhelmsson 59.

Severna Irska : Latvija 1:0 (1:0) Healy 35.

Liechtenstein : Danska 0:4 (0:2) Jensen 29., Gravgaard 32., Tomasson 51., 64.

Lestvica Švedska 4 tekme - 12 točk Danska 3 - 7 Severna Irska 4 - 7 Latvija 3 - 3 Španija 3 - 3 Islandija 4 - 3 Liechtenstein 3 - 0