11.15

Matjaž Kek Matija Škarabot Josip Iličić Kevin Kampl Dalibor Stevanović Miral Samardžić Džengis Čavušević

Petek, 9. 8. 2013, 11.15

Nova senzacija Keka, nov gol Kampla

Pravljica, ki jo na klopi Rijeke piše Matjaž Kek, se kar noče končati. Slovenski trener je v Stuttgartu remiziral z 2:2 in iz Evrope izločil petkratnega nemškega prvaka. Na Reki bo jesen evropska.

Kje se bo ustavil Matjaž Kek? Za njim je še šesta evropska tekma (štiri zmage in dva remija) in trinajsta skupaj (v prvenstvu štiri zmage in trije remiji), poraza v tej sezoni še ne pozna. Daleč največji uspeh je zabeležil tokrat v gosteh pri slovitem nemškem prvoligašu. Rijeko, ki se je nedolgo nazaj borila za obstanek v domači ligi, je popeljal do skupinskega dela lige Europa. Proti Stuttgartu je pred tednom dni pred domačimi navijači na Reki premagal z 2:1 in odšel po senzacijo v mesto avtomobilske industrije. Medtem so Nemci zamenjali trenerja, a tudi Thomas Schneider ni mogel preprečiti novega slavja Rečanov, pri katerih je spet od prve do zadnje minute igral Slovenec Matija Škarabot.

Že v prvem polčasu je Rijeka dala vedeti, da lahko pride do senzacije. Po veliki napaki domače obrambe je Leon Benko namreč zadel za vodstvo gostov z 1:0. Stuttgart je izenačil le štiri minute za tem, 15 minut pred koncem tekme pa so Nemci izenačili. Ko se je zdelo, da bomo na Mercedes-Benz Areni gledali podaljške, pa je po protinapadu globoko v sodnikovem podaljšku zadel Goran Mujanović. Nogometaš, ki je na igrišče vstopil s klopi. Še ena podrobnost, ki govori v prid nekdanjega slovenskega selektorja, ki je tudi tokrat vlekel odlične poteze in poskrbel, da se je v pol leta vpisal med legende kluba.

Že tako je bil Mariborčan na Reki zelo priljubljen, zdaj bo seveda še veliko bolj. Rijeka bo v družbi rivala iz hrvaškega prvenstva Dinama Zagreba in slovenskega prvaka Maribora igrala v skupinskem delu lige Europa. Klub, ki v zgodovini v eni sezoni nikoli ni odigral več kot šest evropskih tekem in v Evropi do te sezone ni igral štiri leta zapored, jih bo tokrat vsaj 12.

Kevin Kampl spet meril v polno

Skupinski del lige Europa si je zagotovilo še nekaj slovenskih nogometašev, ki si kruh služijo v tujini.

Red Bull Salzburg je že na prvi tekmi proti Žalgirisu zmagal s 5:0. Tokratno gostovanje v Litvi je bilo zgolj rutira, a so ga Avstrijci opravili z odliko. Zmagali so z 2:0, prvi gol pa je po uri igre za goste zabil prav Kevin Kampl, ki je bil na igrišču 66 minut. Slovenski reprezentant je zabil že peti gol v tej sezoni v vseh tekmovanjih, prispeval pa je tudi pet podaj.

Moldavski prvak Šerif iz Tiraspola Mirala Samardžića je po remiju v Vojvodini z 1:1 doma zmagal z 2:1 in napredoval. Izkušeni slovenski branilec je tudi tokrat igral od prve do zadnje minute.

St. Gallen, za katerega Džengis Čavušević zaradi poškodbe tudi tokrat ni igral, je v Moskvi presenetil tamkajšnji Spartak. Po remiju z 1:1 pred domačimi navijači je v Rusiji zmagal s 4:2 in napredoval.

Poljski Slask je pričakovano izpadel, potem ko je že v Sevillii izgubil z 1:4. Tokrat je doma klonil z 0:5 in se poslovil s skupnim porazom 1:9. Daliborja Stevanovića ni bilo v domači ekipi, saj je nabral dva rumena kartona in je bil kaznovan.

Josip Iličić je s Fiorentino napredoval kljub domačemu porazu z Grasshopperjem. Tekma v Firencah se je končala z 0:1, a je italijanskega predstavnika rešilo večje število doseženih zadetkov v gosteh, saj je na prvi tekmi v Švici zmagal z 2:1. Slovenski reprezentant, ki je v Firence prišel letos poleti, je ob zaostanku na igrišče prišel ob polčasu in še drugič zaigral v vijoličastem dresu, a ni mogel preprečiti poraza.

Žreb skupinskega dela lig Europa bo v petek, 30. avgusta. Zaradi poraza v play-offu kvalifikacij za ligo prvakov, se bo žreba udeležila tudi delegacija vijoličastih.