Četrtek, 2. 8. 2012, 14.07
8 let, 7 mesecev
Ni iz Londona, a vseeno strelja s topovi
Če so nekateri po žrebu že pomislili, da se bo hrabra soboška četa spoprijela z znamenitimi ''topničarji'' iz Londona, je njihovo evforijo kmalu streznil podatek, da prihaja Arsenal iz Kijeva. Ima pa posrečeno zgodovino, ki bi lahko Prekmurcem ustrezala, saj je današnji ukrajinski tekmec vse do leta 2000 nosil ime CSKA. Vemo pa, kako se je razpletla zgodba s sofijskim soimenjakom, ki ga je Mura pahnila iz Evrope, lastnika kluba pa tako razjezila, da je takoj po usodnem remiju prekinil pogodbo z devetimi nogometaši. Bo podobno usodo doživelo tudi moštvo iz Kijeva?
Nekdanji ''ljubljenec'' Ministrstva za obrambo je leta 2000 padel v nemilost, saj je ostal brez glavnega ''pokrovitelja''. Takrat je stvar v svoje roke prevzel mesto Kijev, odkupil klub, ki se je znašel na trhlih finančnih temeljih, in ga preimenoval v Arsenal. Zgodovina Kijeva je zelo povezana s to besedo, saj je mestna orožarna (arsenal) daljnega leta 1918 igrala pomembno vlogo pri januarski revoluciji. Zato nosijo nogometaši kijevskega Arsenala podobno kot londonski velikan nadimek ''topničarji''.
Arsenali so tudi v Srbiji, Črni gori, Lesotu in Mauriciusu
Arsenal je resda član vedno močnejšega ukrajinskega prvenstva, a je ostal v prestolnici v globoki senci Dinama. Največji podvig ostaja peto mesto. Evropski nastop si je priigral le trikrat, največji uspeh pa dosegel leta 2001/02, ko je izločil finski Jokerit in srbsko Crveno zvezdo, nato pa proti Club Bruggeu doživel pravcato katastrofo (skupno kar 0:7). V prvenstvu mu po treh krogih ne kaže najboljše, saj je zbral le tri točke. Prvak Šahtar ga je osmešil in premagal kar s 6:0. Domače tekme igra na štadionu Valerij Lobanovski, poimenovanem po znamenitem ukrajinskem trenerju, sprejme pa okrog 17.000 mest. Pred začetkom sezone se je mudil na pripravah tudi v Sloveniji, odigral nekaj prijateljskih tekem, med drugim tudi z ''evropskim'' Mariborom in se z njim razšel z neodločenim rezultatom 2:2.
Poleg londonskega in kijevskega pa je na svetu še kopica nogometnih klubov z imenom Arsenal. Med drugim tudi v Črni gori in Srbiji, pa tudi oddaljenih državah kot so Mauricius, Honduras, Lesoto ali Argentina.