9.53

slovenska nogometna reprezentanca Kevin Kampl Andraž Struna San Marino Milan Osterc Sašo Udovič

Sobota, 28. 3. 2015, 9.53

Ne, tako hitro pa še nikoli

Slovenska nogometna reprezentanca se je na tekmi s San Marinom razveselila najvišje zmage v kvalifikacijah. Na začetku drugega dela je za tri gole potrebovala le tri minute in postavila nov rekord.

Ko se je na petkov večer v Stožicah začel drugi polčas in se vsi gledalci sploh še niso posedli na svoja mesta, se je začel nekajminutni atraktivni program, ki je po tem, kako pogosto so padali zadetki, spominjal na kakšen drug šport kot pa nogomet. Bolj je bil podoben rokometu, saj je sodnik skoraj trikrat zapored pokazal na sredino. Slovenski navijači so prišli na svoj račun, obramba San Marina pa je bila izigrana. Kaj se je dogajalo?

Ko se je Kevin Kampl odločil za strel z razdalje, žoga pa je neusmiljeno zatresla mrežo San Marina, je potekala 49. minuta kvalifikacijskega obračuna za EP 2016. Slovenija je povišala vodstvo na 2:0. Že v naslednjem napadu je v Stožicah znova završalo, tokrat se je po nesebični podaji Milivoja Novakovića prvič med strelce v državnem dresu vpisal Andraž Struna. Gledalci so noreli od sreče, saj se je vodstvo Slovenije nepričakovano hitro potrojilo.

Ekspresni trojček je našel mesto v zgodovini

Ko so še ploskali Koprčanu, ki se je na dvoboju z amaterji z Apeninskega polotoka pogosto vključeval v napade in dočakal veličastni dogodek, pa je strelska ofenziva Katančeve čete postregla z novim presežkom. Zdaj je Struna vrnil uslugo Novakoviću in Ljubljančanu podal tako natančno, da je prvi napadalec slovenske izbrane vrste s strelom z glavo dokončal delo z neposredne bližine. Na semaforju se je pojavil rezultat 4:0, pisala pa se je komaj 52. minuta. Reprezentanco San Marina je v nekaj minutah stresel velik šok. V slabih treh minutah, natančneje 171 sekundah, je San Marino kapituliral kar trikrat in opustil optimistično misel, da bi jo iz Ljubljane popihal z zmernim porazom. Na koncu je izgubil kar s 6:0, Slovenija pa je dočakala rekordno visoko zmago v kvalifikacijah in tekmecu prvič nasula šest zadetkov. Ekspresni trojček je poskrbel za mesto v zgodovini, saj na tako pomembni tekmi v tako kratkem zaporedju še nikoli ni dosegla treh zadetkov.

Prejšnji rekord v kvalifikacijah je znašal 19 minut

Pred srečanjem s San Marinom so na kvalifikacijskih tekmah slovenske reprezentance za najhitreje dosežene tri zadetke veljali tisti, doseženi na kvalifikacijskem dvoboju za EP 2012 proti Ferskim otokom (5:1). Od 65. do 84. minute so se med strelce zapisali trije slovenski nogometaši. Med njimi je bil tudi Novaković, ki je zadel v polno med trikratnim strelcem Timom Matavžem in Zlatkom Dedićem.

Le dve minuti več, skupno 21, je za tri gole na nepozabnem gostovanju v Splitu v kvalifikacijah za SP 1998 dosegel selektor zdajšnje mlade reprezentance Primož Gliha. Na srečanju med Slovenijo in San Marinom je vse potekalo hitreje, saj so Kampl, Struna in Novaković ekspresno trikrat v polno zadeli v slabih treh minutah in postavili nov mejnik.

Na rekordni zmagi Slovenije je izstopal Milan Osterc

Na prijateljskih dvobojih, kjer so obrambne linije ponavadi manj čvrste, so slovenski zadetki na nekaterih tekmah padali pogosteje kot na kvalifikacijskih. Velja izpostaviti najvišjo zmago Slovenije vseh časov. Ko je pred 16 leti gostovala v Omanu in gostitelje ponižala s 7:0, je srečno sedmico zadela ravno na slovenski kulturni praznik. Pisal se je 8. februar 1999.

Na tej tekmi je blestel Milan Osterc. Še devet minut pred koncem je bil rezultat ''le'' 3:0 za Slovenijo, potem pa se je na Bližnjem vzhodu ponovno prebudil strelski nagon gostov s sončne strani Alp. Najprej je Prlek Jagoda (82. minuta) povišal na 4:0, nato se mu je pridružil Zlatko Zahović in zadel za 5:0 (87.), Osterc je sanjsko predstavo kronal še z enim zadetkom (89.) za 6:0, končni rezultat pa je v izdihljajih srečanja postavil Sašo Udovič (90.). Tako so tudi na tej tekmi padli trije slovenski goli v razmiku treh minut, a je vendarle šlo za prijateljsko, ne pa kvalifikacijsko tekmo.