Rok Plestenjak

Torek,
10. 6. 2008,
13.31

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 10. 6. 2008, 13.31

9 let

Navijaška nebesa na Dunaju

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Dunajski župan Dr. Michael Häupl je z veseljem podprl projekt, ki je (in še bo) športnim navdušencem na veličasten način približal nogometne užitke.

Tako kot v preostalih sedmih prizoriščih evropskega prvenstva, pa tudi še nekaterih preostalih večjih mestih v Avstriji in Švici, je posrečeno navijaško mestece z imenom ''Fan Zone'' oziroma po slovensko ''Navijaško območje'' našlo svoje mesto pod soncem tudi na Dunaju. Avstrijsko velemesto, ki šteje blizu dva milijona prebivalcev, ponuja tudi največji možni obisk. Le kdo ne bi ugriznil v nogometno jabolko in si raje kot doma zanimive prizore v živo ogledal kar na velikanskem trgu v neposredni bližini Mestne hiše in očarljivih parkov, praktično sredi dunajskega mestnega vrveža?

Na več kot kilometer dolgem prizorišču je poskrbljeno za zabavo, bogati izbor hrane in pijače (za povprečen slovenski žep žal z zelo zasoljenimi cenami, saj stane veliko pivo 4.5 evrov, manjši obrok tople hrane pa med 5 in 10) skuša prepričati z mamljivimi vonjavami iz vsega sveta, pred vsako tekmo na velikem odru za dvig adrenalina poskrbi uradni povezovalec, najmlajši pa tekmujejo v posebnih nogometnih izzivih.

Varnost na prvem mestu

Avstrijci skušajo do skrajne mere zagotoviti tudi popolno varnost. Zato te že ob prihodu v ''Fan Zone'' pričaka zajetna redarska služba in temeljit pregled osebne prtljage. Nič ni prepuščeno naključju. Zadnja stvar, ki bi si jo na lastni koži želeli izkusiti naši severni sosedje, bi bila v svet poslana slika s sporočilno vrednostjo o nasilju med spremljanjem tekem. Tudi ''sramežljive'' želje najbolj nezaželene teroristične skupine na svetu so naredile svoje. Na prvem mestu ostaja skrb za varnost. Ko pa vstopiš v ''Navijaško območje'', ti ne preostane nič drugega, kot da se zliješ z množico in s pomočjo dveh velikanskih digitalnih ekranov spremljaš razburljive dogodke iz EP. V ponedeljek je bil čas za uvodni tekmi v skupini C. Samooklicana skupina smrti je v popoldanskih urah ponudila manjšo ''uspavanko'' in miroljubni remi med Francijo in Romunijo. Kot da bi sončni žarki nekoliko uspavali obe enajsterici … Veliko več užitkov je ponudil drugi dvoboj. Evropski prvaki izpred 20 let so ponižali ene izmed največjih favoritov za osvojitev evropske krone. Čeprav je bilo med množico opaziti več privržencev ''azzurrov'', so imeli več razlogov za veselje ''oranžni''.

Prijateljsko vzdušje

Kar bode na navijaškem prazniku na Dunaju najbolj v oči, je prav gotovo skupno prijateljstvo. Po porazu ni prav nobenemu izmed italijanskih navijačev padlo na pamet, da bi skušal ''popraviti'' porazen večer z besednim ali celo fizičnim ''maščevanjem'' nad ljubitelji ''tulipanov''. Še več, po bolečem porazu v številnem občinstvu ni bilo opaziti niti posameznih primerov depresije, ki je tako značilna za današnjo čustveno plat dojemanja nogometa. In same odvisnosti od najbolj priljubljene moštvene igre na svetu. Morda je tičal razlog v tem, da je bila odigrana šele prva tekma ter da bodo imeli aktualni svetovni prvaki za uvrstitev v četrtfinale na voljo še dva popravna izpita, ni pa daleč od resnice tudi podatek, da so večino navijačev sestavljali že rojeni Avstrijci z italijanskimi koreninami, ki dojemajo ''usodno'' plat evropskega prvenstva nekoliko bolj sproščeno od rojakov na Apeninskem polotoku. V ponedeljek smo lahko občudovali široko paleto najrazličnejših dresov in navijaških opravil. Lastniki so si dali duška z mnogimi ponosnimi napisi, ki govorijo v prid njihovim domovinam, nemalokrat pa se v navalu patriotizma preizkusijo tudi v petju pesmi. Vseeno, pa čeprav se nasproti srečata poljski in nemški, italijanski in nizozemski ali pa francoski in romunski navijač, ni bilo zaznati prav nobenega negativnega odziva, ki ga še kako dobro pomnimo iz klubskih prostorov na ''razgretem'' Balkanu. Res je tudi, da v reki navijačev, ki se ponaša z različnim navijaškim ''arsenalom'', ni bilo opaziti prav nobenega ''junaka'' s slovenskim dresom. Čeprav je Hrvaška odigrala tekmo (in zmagala) dan poprej, v množici ni manjkalo značilnih ''kockastih'' dresov, opaziti pa je bilo tudi nekaj ''častilcev'' Bosne in Hercegovine. Preostalih članov nekdanje Jugoslavije, zanimivo tudi Srbov, ki jih v avstrijski prestolnici ne manjka, ni bilo na ''navijaški'' spregled.

Hrvati preplavili Dunaj

Verjetno ne bo še kar nekaj dni presežena rekordna številka, ki so jo v nedeljo ''pričarali'' hrvaški ljubitelji nogometa. Na ''Navijaškem območju'' naj bi se jih zbralo kar 20.000, po vsem Dunaju (vštevši slabih 15.000 srečnežev z vstopnico za tekmo proti Avstriji) pa celo 100.000. Takšne številke ponujajo tako avstrijski kot hrvaški mediji, kar nedvomno priča o izjemni podpori naših južnih sosedov, ki so si na zelo srečen način priigrali prve točke na prvenstvu.

Danes bosta v ospredju dvoboja v skupini D. Čeprav bo ''Fan Zone'' na Dunaju znova ponudil nevsakdanje razkošje, bo Sportalova odprava v popoldanskih urah že prispela v Salzburg in si v živo ogledala tekmo med branilci evropskega naslova Grki ter nedavnimi znanci Kekove čete Švedi. Bo nemški lisjak Otto Rehhagel našel ključ za zaustavitev vselej nepredvidljivega zvezdnika Zlatana Ibrahimovića?