Sreda, 24. 10. 2012, 6.46
8 let, 7 mesecev
Maribor za prvo zmago Slovencev nad Angleži?
Statistika dosedanjih tekem med angleškimi in slovenskimi pričakovano ni ugodna. Moči z Angleži so doslej merili trije. Maribor, Olimpija in velenjski Rudar, ki je pred 17 leti igral prav proti Tottenhamu. Izkupiček ni dober, a Mariborčani imajo lepo priložnost, da ga popravijo. Čeprav je res, da Londončane v zdajšnji zasedi morda lahko celo postavimo ob bok nogometašem Liverpoola na čelu z Michaelom Owenom, ki so v Ljubljani gostovali pred devetimi leti. Dejstvo je, da ne moremo biti preveliki optimisti. Tudi zato, ker je obe tekmi, ki jih je odigrala proti angleški reprezentanci, izgubila slovenska izbrana vrsta. Na svetovnem prvenstvu 2010 v Južnoafriški republiki z 0:1 in leto pred tem na prijateljski tekmi v Londonu z 1:2. Angleški nogomet slovenskemu ne leži. Povsem razumljivo. Otočani so, predvsem na klubski ravni nogometna velesila, Slovenci žal še zdaleč ne.
V Birminghamu so Mariborčani sredi decembra lani odigrali še zadnjo tekmo v letu 2011. Zadnjo prvenstveno tekmo so igrali deset dni pred tem, gostovanje v Birminghamu pa ob dejstvu, da so na prejšnjih petih tekmah skupine lige Europa osvojili vsega točko, ni odločalo o ničemer. V ne preveč kakovostni tekmi so domačini prišli do zmage z golom Adama Rooneyja sredi prvega polčasa. Ta gol jim ni prav veliko pomagal. Ob koncu tekme sta se od nadaljnjega tekmovanja poslovili obe ekipi.
Po porazu v prvi tekmi skupinskega dela lige Europa proti Club Bruggu v gosteh so Mariborčani konec septembra lani odigrali še zgodovinsko prvo tekmo skupinskega dela lige Europa v domačem Ljudskem vrtu. Ta je bil seveda poln. Navijači so bili samozavestni in verjeli v zmago, po prvem polčasu se je zdelo, da jo bodo dočakali. Po ogromni napaki gostujočega vratarja je vijoličaste v vodstvo popeljal Dalibor Volaš. V drugem polčasu so gostje prišli do preobrata. Najprej so zadeli po protinapadu po napaki Zorana Lesjaka na sredini igrišča, premoč pa unovčili po napaki branilca Nejca Potokarja dobrih deset minut pred koncem tekme. Mariborčani so ostali brez točk.
Oktobra 2003, dva tedna po prvi tekmi v Ljubljani, so nogometaši Olimpije gostovali v Liverpoolu in bili pred več kot 40 tisoč navijači na Anfieldu brez možnosti. Izgubili so prepričljivo z 0:3, čeprav so domači zaigrali brez prvega zvezdnika ekipe Michaela Owena. Zmaga bi bila lahko še višja, če v gostujočih vratih ne bi blestel Borut Mavrič. ''Vratar Olimpije lahko kar ostane na Otoku,'' so takrat zapisali otoški mediji. Omeniti velja, da Ljubljančane na tej tekmi ni vodil Suad Beširević, saj je bil kaznovan zaradi izključitve na tekmi za Bežigradom. Uradno je bil trener Olimpije na zgodovinskem gostovanju v Liverpoolu Roman Bengez.
Konec septembra 2003 so nogometaši Olimpije na polnem bežigrajskem štadionu v prvi tekmi prvega kroga pokala UEFA gostili sloviti Liverpool, ki ga je vodil Francoz Gerard Houllier in je le dve leti pred tem zmagal v pokalu UEFA, dve leti za tem pa se okronal z evropskim naslovom. Ljubljančani, ki jih je vodil Suad Beširević, se niso ustrašili in se favoriziranemu nasprotniku junaško postavili po robu. Trud in dobra igra sta se obrestovala v 66. minuti, ko je Nedim Jusufbegović zatresel vratnico, žoga pa se je odbila do Tončija Žlogarja, ki jo je spravil v prazno mrežo. Ko je že kazalo na senzacionalno zmago Ljubljančanov, je za remi z golom z glavo poskrbel Michael Owen, takratni zvezdnik otoškega nogometa in eden izmed najboljših napadalcev na svetu. Ljubljančani so prišli do zgodovinskega remija, ki se je za vselej zapisal v anale kluba. Odlično predstavo je skazila le huda poškodba domačega branilca Enesa Handanagića, ki je takrat igral v življenjski formi, po tem, ko ga je po nepazljivosti nasprotnikovega igralca Samija Hyypie skorajda stala vida, pa se nikoli ni več vrnil na staro raven. Škoda. Obetal je veliko.
Julija 1995 so Velenjčani odigrali sploh prvo evropsko tekmo v zgodovini kluba. Pomerili so se proti Tottenhamu, ki Mariborčane čaka v četrtek. Takratna zasedba Londončanov je bila močna, a je proti Rudarju nastopila z rezervno ekipo. Nogometaši Rudarja so to skušali izkoristiti in skorajda bi jim uspelo. Po štirih minutah igre so namreč prešli v vodstvo, zadel je nekdanji golgeter Ismet Ekmečić. Potem so gostje postavili stvari na svoje mesto in z dvema goloma prišli do zmage z 2:1. Kljub porazu so lahko Velenjčani, za katere je igral takrat še mladi in obetavni Zoran Pavlović, zelenico lahko zapustili dvignjenih glav. To je bila prva od doslej petih odigranih tekem med angleškimi in slovenskimi klubi.