Rok Plestenjak

Sobota,
23. 5. 2009,
23.05

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 23. 5. 2009, 23.05

9 let, 2 meseca

Kisli nasmehi štiriletne pravljice Olimpije

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Nogometni klub Olimpija se vrača v prvo ligo. ''Zeleno-beli'' so odigrali tekmo zadnjega kroga 2. SNL in doživeli poraz z Aluminijem, a se tudi izognili najvišji kazni, ki jo določa pravilnik NZS.

Če bi nogometaši Olimpije ponovili kranjsko prigodo, bi jim grozila selitev v peto ligo. To se vseeno ni dogodilo, saj sta dve ''sprti'' strani znotraj slačilnice Ljubljančanov za zadnjih 90 minut v tej sezoni le strnili moči, stopili na igrišče kot ''srečna družina'' in omogočili klubu, da je postal ''polnopravni'' član prvoligaške druščine. Sobota ni bila, vsaj kar se rezultatskega izkupička, pisana na kožo ''večnim'' tekmecem iz dveh največjih slovenskih mest, ki sta se zasidrala na vrhu lestvic. Državni prvak Maribor si je na zaključni slovesnosti ''dovolil'' (vnovičen) domač poraz z Interblockom, Olimpija pa je uspešno sezono v drugoligaški druščini sklenila z ''ničlo'' proti Aluminiju in tako teden, označen za ''komedijo zmešnjav'', oplemenitila z novimi vprašanji o njenih dometih. Dogajanje na in pred štadionom ŽAK je bilo v mnogočem prežeto z iskanjem razlogov, ki so botrovali odstopu Mirana Pavlina z mesta športnega direktorja ter vzvodov, ki so pripeljali do nešportnih prizorov v gorenjski prestolnici.

Gliha: Jezen in razočaran

Navijaška skupina Green Dragons, ki v zadnjih dneh ni skrivala ogorčenosti, je priredila imenitno vzdušje. Nogomet je vsaj za tisto popoldne prevladal nad vsemi zamerami in spori, ki sta postavili ločnico v taboru Ljubljančanov. V eni skupini naj bi se znašli neposredni krivci za bojkot dvoboja v Kranju, v drugi pa igralci, ki so se preko javnega odgovora (nekaj dni prepozno) ogradili od odgovornosti za nastalo dejanje. Pred dvobojem se je na zelenici pred občinstvom zbrala večina najbolj zaslužnih imen, ki so v štirih letih skupino ''ljubiteljskih'' veteranov nekdanjega bežigrajskega velikana pripeljali do najvišjega klubskega razreda. Podeljeno je bilo 15 priznanj, največ jih je romalo v roke predstavnikom ''sedanjega'' igralskega kadra, največji aplavz pa je odmeval ob omembi imena Primoža Glihe. Nekdanji reprezentant in napadalec Olimpije je pred štirimi leti v navidez brezizhodnem položaju zakoličil pot, ki je postregla z neverjetno hitro vrnitvijo v prvo ligo. ''Zelo sem jezen in razočaran. Na VIP tribuni vidim ljudi, ki jih sploh ne poznam. Prej jih ni bilo od nikjer. Ali resnično razumejo, kaj je to življenje? Mi smo 'drgnili' maraton, oni pa so na koncu odtekli šprint in zdaj naj bodo glavni frajerji? To je tragedija za družbo in situacijo, v kateri živimo. Danes smo prišli trije, štirje izmed tistih, s katerimi se je ta zgodba začela. Se opravičujem, ampak to je zame sramota. Začelo se je z ljubeznijo, končalo pa očitno z interesom,'' je zatrdil za Sportal nekdanji strateg Olimpije, ki je ''zeleno-belo'' barko vodil vse do prvoligaške ponudbe iz Ptuja.

Obračunavanje s Karičem

Tribune so pred začetkom dvoboja zaploskale tudi Miranu Pavlinu in Amirju Kariču, ki naj bi imela prste vmes pri nerazumljivem bojkotu v Kranju . Slednji, ki je na tisti tekmi nosil kapetanski trak, je prijel v roke mikrofon in se vsem zbranim, še posebej pa navijačem, opravičil za dejanje, ki se po njegovih besedah v prihodnosti ne bi več smelo ponoviti. Se pa poraja vprašanje, če bo Velenjčan v prihodnosti sploh še nosil ''zeleno-beli'' dres, saj je po tekmi podobno kot Pavlin štadion zapustil v spremstvu varnostne službe, nato pa se je ''zataknilo'' pri bližnjem srečanju z njegovim jeklenim konjičkom. Pri avtu ga je namreč pričakala skupina razjarjenih navijačev (že v slavju po zadnjem sodnikovem pisku naj bi od ''mimoidočega'' navijača prejel udarec v glavo) in hotela z njim fizično obračunati. Strasti so pomirili šele pripadniki javnega reda, ostal pa je grenak priokus, saj se proslava ob uvrstitvi v prvo ligo praviloma ne bi smela končati na takšen način. Na eni strani ploščadi pred štadionom je tedaj že peščico navijačev zabaval Peter Lovšin, na parkirišču pa so ob ''direndaju'' prednjačile modre uniforme.

Popivoda slekel dres

Notranjih razprtij in nesoglasij na ''zeleno-beli'' zabavi, štadion ŽAK je bil poln do zadnjega kotička, med igralci sicer ni bilo zaznati. In to od prve minute do trenutka, ko je kapetan Aleš Čeh iz rok podpredsednika Nogometne zveze Slovenije (NZS) Franca Kopatina prejel zmagoslavni pokal. Da pa se v klubu le ne cedita med in mleko, je pokazal demonstrativni odhod ''nadomestnega'' trenerja Danila Popivode, (uradni trener Jani Pate nima primerne licence za 2. SNL), ki je nekaj minut po začetku tekme slekel majico in jezno odkorakal v slačilnico.

Dogodka ni želel komentirati nihče izmed klubskega vodstva, tudi direktor Aleš Remih, ki željno pričakuje sejo izvršnega odbora (1. junija). Takrat bo več znanega tudi o sponzorski politiki, še kako potrebni ob preskoku v višji klubski razred. ''Pustimo ta teden, o katerem je bilo že toliko napisanega, za nami. Stvari se bodo že razčistile, danes pa naj bo dan za veselje. Moramo gledati celo sezono. Pokazali smo najboljši nogomet in zasluženo postali prvaki. Igralci smo združili moči in dokazali, da je naš skupni cilj nogomet. Moramo stremeti k nogometu in čim boljšem rezultatu,'' je obrazložil branilec Olimpije Muamer Vugdalič. Eden izmed osmih podpisnikov javnega pisma, v katerem so izpovedali svoje mnenje glede zapleta v Kranju, ki klubu ni prinesel veliko lepega. Poleg sramote in besa navijačev si je Olimpija prislužila še denarno kazen in odvzem dveh točk za prihodnjo sezono. Bo manj neznank, tudi glede prihodnosti Pavlina, zaznati po 1. juniju?