Rok Plestenjak

Nedelja,
5. 12. 2010,
23.15

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 5. 12. 2010, 23.15

9 let, 1 mesec

Kam pluje slovenski nogomet? (video)

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na slavnostni akademiji NZS smo pokramljali z nekdanjimi predsedniki, reprezentanti in vrhunskimi športniki, ki so nam zagotovili, da je pred domačim nogometom še lepa prihodnost.

Največji aplavz si je v dvorani Union prislužil Rudi Zavrl, prvi častni predsednik Nogometne zveze Slovenije (NZS), ki je na odgovornem mestu tudi v času rojstva samostojne državnosti preživel kar pet zaporednih mandatov. Kam pluje po njegovem mnenju barka slovenskega nogometa?

''V pravo smer. Seveda se pojavljajo težave, tako kot v vsakem poslu, a smo tu, da jih v nogometu skušamo rešiti. Splošni trend je zelo dober, kar ne kažejo samo zadnji rezultati, ampak kar zadnje obdobje dvajsetih ali več let,'' nam je zaupal dolgoletni predsednik NZS, ki ga ne mika vrnitev na Čerinovo 4. Priznal je, da ne bo kandidiral za novega predsednika. ''Čas je za mlajše, mi smo svoje že opravili,'' je odvrnil.

R. Zavrl: Čas je za mlajše

Ko je leta 1989 prevzel vodenje NZS, ki je takrat spadala še pod Nogometno zvezo Jugoslavije, je na položaju predsednika nasledil priznanega pravnika dr. Marka Ilešiča. Kako je slednji doživel predhoden odhod Simiča, ki se ni pojavil na slavnostni prireditvi ob 90-letnici krovne organizacije? ''Poznam ga že od nekdaj. Vem da je sposoben in zagret. Najbrž je škoda, če predsednik odstopi, ne glede na to, da ima utemeljene razloge. Če si predsednik nogometne zveze, moraš biti pripravljen na neprijetne, včasih tudi nizke udarce. To spada zraven,'' je odvrnil nekdanji nogometni sodnik, ki je na pravni fakulteti kot profesor v vlogi študenta spoznal tako Simiča kot tudi predsednika sindikata SPINS Dejana Stefanovića. ''Včasih se kar nekoliko slabo počutim, ko vidim, da prihaja med njima do konfliktov, ker sta oba, kolikor ju poznam, normalna, poštena in sposobna fanta.''

M. Elsner: Slovenija je postala svetovna velesila

Nekdanji predsednik NZS Tone Florjančič, ki je vodil zvezo med letoma 1973 in 1976, pogreša še več dela v klubih. ''Mladim bi morali dati še več možnosti, da pridejo do izraza. Moramo ustvarjati naslednike sedanjih reprezentantov, v naših klubih pa ta trenutek nimamo močnega zaledja,'' je prepričan nekdanji vratar ljubljanskega Odreda, ki se je v sedemdesetih letih minulega stoletja prizadeval za pravičen položaj slovenskega nogometa znotraj zbrane druščine jugoslovanskih republik. Nogometna pot Marka Elsnerja se je po bleščečih predstavah v obrambni vrsti Olimpije nadaljevala v Beogradu, na Marakani. A takrat so bili še drugačni časi. ''Danes je Slovenija tudi po zaslugi nogometa postala svetovna velesila. Smo točkica na zemljevidu, imamo le dva milijona prebivalcev, a smo bili že na treh največjih tekmovanjih. Fenomenalno. V nogometu delamo izredno z mladimi navkljub neugodnemu finančnemu stanju, ki vlada v slovenskem športu,'' razmišlja dobitnik bronastega olimpijskega odličja v Los Angelesu (1984).

Na poletnih olimpijskih igrah se je še z večjimi uspehi predstavil Miroslav Cerar, znameniti telovadec in eden najboljših slovenskih športnikov vseh časov. Ljubezni do nogometa ne skriva. K odkrivanju trikov z okroglim usnjem ga je gnala že v mladosti, ko je nosil dres Krima. ''NZS želim še veliko uspehov. Ob tem, ko vidim, da zelo temeljito vzgajajo tudi mladi rod, se ne bojim za prihodnost.''