Rok Plestenjak

Sreda,
5. 3. 2014,
14.38

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

slovenska nogometna reprezentanca Alžirija

Sreda, 5. 3. 2014, 14.38

8 let

Kako je Robert Koren dvignil na noge Slovenijo? (video)

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Slovenska nogometna reprezentanca se je z afriškimi tekmeci do zdaj pomerila šestkrat, a le enkrat na črni celini. Omenjena srečanja so vedno bila v letih, ko je potekalo svetovno prvenstvo.

Slovensko-afriška nogometna zgodba se je začela pred 20 leti na Malti. Slovenija je na prijateljskem turnirju remizirala s Tunizijo, nato pa je na novo izkušnjo s predstavnikom črne celine čakala osem let. Tudi tokrat se je pomerila s Tunizijci, ki jih je pričakala za Bežigradom in jih odpravila po zaslugi zadetka Mirana Pavlina.

Končno generalko za južnoafriškega tekmeca na svetovnem prvenstvu leta 2002 je opravila mesec dni pozneje, spet za Bežigradom, ko je z 2:0 padla Gana. Mrežo črnih zvezd sta zatresla Zlatko Zahović in Džoni Novak, takrat nerazdružljiva prijatelja. Po stresnih dogodkih v Južni Koreji ter sporu med Mariborčanom in selektorjem Srečkom Katancem, ki je sledil čez nekaj tednov v Južni Koreji, se je njuno prijateljstvo znašlo na resni preizkušnji. Odhod Zahovića je bil razlog za klavrno ozračje v slovenskem taboru na SP 2002, kar je izkoristila Južna Afrika in Sloveniji v Južni Koreji zadala boleč poraz.

Zanimivo zaporedje, Slovenija se je z afriško tekmico vedno pomerila v tistih letih, ko je pozornost plenilo svetovno prvenstvo, se je nadaljevalo leta 2006. Takrat je Branko Oblak težil k zahtevnemu izpitu, prijateljskemu srečanju s Slonokoščeno obalo. Didier Drogba je z dvema zadetkoma v prvem polčasu v predmestju Pariza postavil temelj visoki zmagi slonov, Slovenija pa je izkusila najvišji poraz z afriškim tekmecem. Do zdaj je izgubila le dvakrat.

Koren v Južni Afriki poskrbel za zgodovinsko zmago Slovenije

Zadnji slovensko-afriški obračun se je pripetil pred štirimi leti. Kekovi izbranci so v Polokwaneju postavili novi mejnik, saj so spravili na kolena Alžirce in Sloveniji priigrali prvo zmago na svetovnem prvenstvu. Zgodovinski dosežek ne bi uspel brez pomoči kapetana Roberta Korena, ki je v 79. minuti s strelom z roba kazenskega prostora spravil v zagato neprepričljivega alžirskega vratarja.

Po štirih letih se bodo Slovenci in Alžirci pomerili še enkrat. Ponovno v Afriki, a zdaj na severu. Alžirsko mesto Blida bo prizorišče sedme tekme med Slovenijo in afriškim tekmecem. Za zdaj je izkupiček pozitiven. Tri zmage, remi in dva poraza. Bo ostal takšen tudi po današnji tekmi, ko se nadaljuje tradicija srečanj slovenske reprezentance z afriškim predstavnikom na leto svetovnega prvenstva? Takrat je največja možnost dogovarjanja takšnih tekem, saj se reprezentance v medcelinskih dvobojih pripravljajo na tekmece, ki jih čakajo na največjem tekmovanju. Če bi se Slovenija z Afričani pomerila tudi leta 1998, bi bila zbirka popolna …