Sobota,
15. 12. 2007,
12.34

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 15. 12. 2007, 12.34

8 let, 5 mesecev

Florjanič: Več gledalcev, manj kartonov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Kam pluje barka slovenskega prvoligaškega nogometa? Sodeč po statističnih podatkih, ki jih je razodelo vodstvo Združenja prvoligaških klubov (ZNPL), so opazni nekateri premiki na bolje.

Osnovna primerjava z jesenskim delom v tekmovalni sezoni 2006/07 je pokazala, da se je v tej sezoni zbralo na tribunah več gledalcev, nogometaši pa so prejeli občutno manj kartonov. Dolgoletni predsednik ZNPL je v uvodu srečanja s predstavniki sedme sile potrdil, da so bili v nedavno končanem jesenskem delu PrveLige Telekom Slovenije prisotni nekateri pozitivni trendi. ''Število gledalcev se je povečalo, število kartonov pa se je zmanjšalo, tako da se je krivulja obrnila 'navzgor', kar predstavlja dober obet pred spomladanskim delom,'' je dejal Branko Florjanič in podal besedo sekretarju lige, ki je podrobneje predstavil zbrane številke.

Le ena neizkoriščena enajstmetrovka

Primerjava jesenskega dela v sezoni 2006/07 in 2007/08 (obakrat je bilo odigranih 20 krogov) je pokazala, da je srečanja v tej sezoni skupno spremljalo 5.000 gledalcev več. ''Na tekmah v tej sezoni se je zbralo povprečno na tekmi 1.019 gledalcev, sezono poprej pa 956. Doseženih je bilo osem zadetkov več (289, v minulem jesenskem delu pa 281), hkrati pa je bilo občutno manj rumenih kartonov (542, poprej pa 613). Tako lahko rečemo, da se nogometaši sedaj več ukvarjajo z igro,'' je dejal Andrej Zalar, ki ni skrival zadovoljstva tudi nad podatkom, da so sodniki v prvem delu sezone 2007/08 pokazali 39 rdečih kartonov, v enakem obdobju eno leto poprej pa 14 več. Od vseh 39 rdečih kartonov jih je bilo le 18 neposrednih, 21 pa je bilo pokazanih zaradi dveh rumenih. Zanimiv je tudi pogled na lestvico, ki razkriva, da imajo le trije izmed desetih klubov negativno razliko v zadetkih. To so zadnjeuvrščeni Livar, predzadnja Drava in pa presenetljivo četrtouvrščena Nafta, ki se je znašla v ''minusu'' zaradi dveh visokih porazov proti vodilnim Domžalam (0:5 in 0.6). Število dosojenih enajstmetrovk v jesenskem delu je bilo 33. Od tega je bilo izkoriščenih kar 32. Enkrat je ''spodletelo'' le napadalcu Domžal Dariu Zahori, ki jih je v jesenskem delu izvajal pet. Če bi izkoristil prav vse, bi se njegovo ime znašlo samo na vrhu najboljših strelcev, tako pa si deli prvo mesto z nogometašem Primorja Davidom Bunderla. Oba sta se vpisala med strelce dvanajstkrat.

Osnutek enotne pogodbe

ZNPL je zaradi potreb klubov pred 10 leti naredilo prvo neobvezno pogodbo, ki je bila kasneje še dvakrat dopolnjena in se uporablja še danes. ''Na Zahodu imajo enotne pogodbe, ki vključujejo minimalne zahteve, enake za vse klube. Po sklenjenem dogovoru med UEFA in FIFPro smo se dogovorili s Sindikatom SPINS, da naredimo korak naprej in pripravimo izhodišče za novo enotno pogodbo. Zato je Združenje avgusta 2006 oblikovalo posebno skupino. Po sestankih s SPINS-om in razpravi na seji predsedstva Združenja smo ocenili, da je prišla delovna skupina s svojim delom tako daleč, da je napočil čas za enotno pogodbo. Klubi bodo lahko podali do konca leta vse opombe, ki se tičejo predstavljenega osnutka. Slednje bodo še enkrat obravnavane na seji predsedstva, nato pa naj bi predvidoma v sezono 2008/09 vstopili z enotno pogodbo. Javnosti bo predstavljena kasneje, v njej pa morajo biti podane minimalne zahteve, ki bodo enake za vse, ostalo pa rešujejo klubi individualno,'' je naznanil Florjanič pomembno novost, ki je bila dorečena 29. novembra v Domžalah na 22. seji predsedstva ZNPL.

Etični kodeks v petih poglavjih

Pred dvemi leti je Združenje sprejelo sklep o etičnem kodeksu, ki se nanaša na vse osebe znotraj slovenskega prvoligaškega nogometa (igralci, trenerji in funkcionarji). Klubi so ga bili primorani dodati v pravilnik, v njem pa je bila jasno izrečena prepoved neposrednega ukvarjanja s športnimi stavami oziroma igrami na srečo, ki se tičejo nogometnih tekem na slovenskih tleh. ''Da bi lahko še bolj preprečili te zadeve, čeprav na njih ni nihče 'imun', poglejte samo, kaj se je nedavno dogodilo v Nemčiji, smo se dogovorili z Dragom Kosom, da je sestavil nov etični kodeks. To je predlog ZNPL,'' je poudaril predsednik ZNPL. Nov etični kodeks je sestavljen iz petih poglavij (namen in uporaba, osnovna načela nogometne igre, prepovedi, sankcije in končne določbe), poslan pa je bil tudi na sedež Nogometne zveze Slovenije (NZS) in SPINS-a. Slednji ga mora potrditi, saj gre za neposredne udeležence igre, NZS pa bo odločila, ali bo veljal kodeks za vse klube in ne samo prvoligaške.