Ljudski vrt Euro U-21

Četrtek, 3. 6. 2021, 22.56

Euro U-21 (polfinale)

Kakšen podvig 18-letnega nemškega bisera! V Ljubljani bo spektakularno.

Portugalska Španija | Portugalska se je uvrstila v veliki finale. | Foto Grega Valančič/Sportida

Portugalska se je uvrstila v veliki finale.

V četrtek smo dobili finalista evropskega prvenstva do 21 let, ki se bosta v nedeljo v Stožicah udarila za naslov. V Mariboru je Portugalska z 1:0 premagala branilko naslova Španijo, ki si je gol zabila kar sama, v večernih urah pa so si napredovanje priigrali še Nemci, ki so na Madžarskem z 2:1 ugnali sovrstnike iz Nizozemske. Dvakratni strelec za Nemce Florian Wirtz je prvič zadel po 29 sekundah in dosegel najhitrejši zadetek v zgodovini tekmovanja.

V prvem polfinalu smo videli le en zadetek in tega so si branilci naslova Španci zabili kar sami. V 80. minuti ga je dosegel Jorde Cuenca. Portugalska bo tako v tretjem finalu (1994, 2015) lovila prvo lovoriko v tej starostni kategoriji.

Španci so bili nevarni, kapetan Marc Cucurella je na začetku drugega polčasa, ko je bil rezultat še 0:0, zatresel vratnico. Priigrali so si še nekaj priložnosti, a niso bili uspešni, nato pa je napočila 80. minuta, ko je Cuenca nesrečno zatresel lastno mrežo in poskrbel za veliko slavje portugalskih navijačev v Ljudskem vrtu. Dvoboj v Mariboru je spremljalo 1.910 gledalcev.

Aljoša Matko
Sportal Mladi nogometaši premagali Makedonce

Silovit začetek Nemcev v režiji 18-letnika

Junak drugega polfinalnega obračuna je bila 18-letni vezist Bayerja iz Leverkusna Florian Wirtz, ki je dosegel dva gola. Prvega že v prvi minuti, v polno je meril zgolj po 29 sekundah, drugega pa sedem minut pozneje. Varovanci Stefana Kuntza, proti kateremu je lani kot selektor mlade slovenske izbrane vrste debitiral Milenko Ačimović in v Braunschweigu remiziral z 1:1, so tako hitro šokirali sosede, Wirtz je poskrbel za najhitrejši zadetek v zgodovini prvenstev, ki jih prirejajo od leta 1978.

Mladi Nemec Florian Wirtz, ki marca v skupinskem delu Eura ni igral, saj ga je takrat Joachim Löw vpoklical v člansko izbrano vrsto, je nizozemsko mrežo zatresel kar dvakrat v uvodnih osmih minutah! | Foto: Reuters Mladi Nemec Florian Wirtz, ki marca v skupinskem delu Eura ni igral, saj ga je takrat Joachim Löw vpoklical v člansko izbrano vrsto, je nizozemsko mrežo zatresel kar dvakrat v uvodnih osmih minutah! Foto: Reuters

Nizozemci so v drugem polčasu zapretili in v 67. minuti prek branilca Ajaxa Perra Schuursa znižali izid, a jim preobrata ni uspelo zrežirati. Tako je dvoboj v Szekesfehervarju zaznamoval mladi biser nemškega nogometa Wirtz, katerega tržna vrednost po oceni Transfermarkta znaša kar 45 milijonov evrov. Mladi Nemci so si s tem zagotovili že tretji zaporedni nastop v finalu Eura do 21 let, skupno pa so se v finale omenjenega tekmovanja prebili že petič.

Za naslov evropskih prvakov do 21 let se bosta tako v nedeljo v Stožicah pomerili zasedbi Portugalske in Nemčije, ki bo lovila svojo tretjo zvezdico. Do zdaj je bila najboljša dvakrat (2009 in 2017), dvakrat pa je ostala praznih rok v finalu (1982 in 2019).