Sreda,
1. 9. 2010,
18.09

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Sreda, 1. 9. 2010, 18.09

8 let

Bodo vsi favoriti tudi na Poljskem in v Ukrajini?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Čeprav so se kvalifikacije za naslednje evropsko prvenstvo začele že pred dnevi v Tallinnu, bo boj za točke, ki vodijo na Poljsko in v Ukrajino v juniju 2012, zares zacvetel šele v teh dneh.

Morda je za mnoge zanimiva sprememba igralnih dni, toda najmočnejšim klubom so to le uspeli izposlovati pri evropski zvezi. In po svoje povsem razumljivo, saj s tem vsa moštva, ki dajejo reprezentante, pridobijo vsaj en dan pred nadaljevanji ligaških tekmovanj. Nekaj bo sicer takih, ki jim bosta sreda in sobota brez "pravega" nogometa precej prazni, ampak v nogometnem svetu dodobra skrbijo za svoje odjemalce in pomanjkanja vrhunskega nogometa prej kot ne zagotovo ne bo niti v enem dnevu tedna.

Februarski žreb je skupine izoblikoval zelo zanimivo in tisti, ki so bili v najvišje postavljenem razredu, imajo pred sabo kar zahtevno nalogo, da tudi potrdijo vlogo favoritov. Po rednem delu bodo namreč le zmagovalci skupin zanesljivo na zaključnem turnirju, kjer bo zadnjič 16 moštev. Za Francijo, ki bo prvenstvo gostila leta 2016, pa bo zaključni turnir že razširjen za kar osem moštev in bo tudi sito nekaj manj gosto. O najboljšem drugouvrščenem lahko odločajo tudi malenkosti, o tem, kaj prinašajo morebitne dodatne kvalifikacije, pa dobro leto pred dejstvom niti ne velja izgubljati besed.

Slovenska reprezentanca je v skupini s še dvema udeleženkama letošnjega svetovnega prvenstva. Zlahka zapišemo, da so med vsem tremi reprezentancami, poleg naših, še Italija in Srbija, prav v slovenskem taboru Južno Afriko edini zapuščali zadovoljni. Tako v Srbiji, še bolj pa v Italiji pa je bilo razočaranje ogromno.

Italijani, ki so letos precej izgubili tudi na svetovni lestvici, so nosilci št. 1 naše skupine in tudi pod novim selektorjem Cesarejem Prandellijem še niso zmagali. Tega si v petek močno želijo prav v Estoniji. Nekdaj se "azzurri" z uvodnimi tekmami niso pretirano ubadali, toda po zadnjih spodrsljajih je prižgana najmanj že druga stopnja alarma.

Med ostalimi nosilci se bodo vsaj po napovedih najbolj tresli Portugalci, ki so se z južnega roba Afrike tudi vrnili precej zagrenjeni. V hrbet jim bodo namreč ves čas odločno pihali Skandinavci v podobi Dancev in Norvežanov.

Vsi drugi "velikani" evropskega in svetovnega nogometa naj bi se do zaključnega turnirja sprehodili. Morda se ob tej napovedi lahko nekoliko posmehnemo v primeru Rusije, ki je ni bilo na svetovnem prvenstvu. Razlog za to je jasen še danes in bo za vedno. Slovaki so tisti, ki jih bodo tokrat nadzorovali v skupini B, kjer nihče tudi Irske s preizkušenim nogometnim lisjakom Giovanijem Trapattonijem ne bi smel prečrtati kar tako. Rusi pa začenjajo z gostovanjem pri Andori in zanesljivimi tremi točkami. Že v torek pa bo na Lužnikih Slovaška. Če bo tedaj na lestvici 6 točk, bo vse laže za »zbornajo komando«. Prave reprezentance imajo seveda tudi poseben vpliv in znajo poskrbeti tudi za ugodno razporeditev tekem prek kvalifikacij. Če pa se »medvedom« zalomi, bo zanimivo.

Finalisti zadnjega svetovnega prvenstva Španci in Nizozemci, ki so zadnje kvalifikacije na evropskih tleh za svetovno prvenstvo končali brez izgubljene točke, bi morda lahko nadaljevali v tem ritmu. Čeprav bodo v nizozemski skupini Švedi željni neposrednega napredovanja, Španija pa je trenutno tako močna, da Čehi in Škoti najbrž lahko razmišljajo le o drugi poziciji. Litva in Liechtenstein pa niti o tem ne.

Kdo meri na presenečenje

Vedno, ko je bila na zaključnih turnirjih, je za enega največjih v določenem obdobju poskrbela prav Slovenija. Naša izbrana vrsta kvalifikacije začenja s četrtega položaja v skupini, ob že omenjenih težavah pri Italijanih in Srbih pa smo ob tem uvodu precej bolj optimistični, kot smo bili pred dvema letoma. Če smo iskreni, tedaj z izjemo redkih posameznikov niti v selektorja Matjaža Keka ni imel nihče zaupanja. Čeprav se je marsikomu skupina s Poljaki, Čehi, Slovaki in Severnimi Irci tedaj zdela lažja, kot je tokratna. Slovenija je bila tedaj še v stopnico nižje postavljeni skupini ob žrebu. Napredek je vsekakor storjen, pretiranega navdušenja pa tudi ne bi smelo biti. Je pa res, da se na opravljenem v teh zadnjih dveh letih res lahko gradi marsikaj in tudi v taborih naših nasprotnikov na Slovenijo trenutno gledajo precej bolj resno, kot so v že omenjenem obdobju poznega poletja pred dvema letoma.

Slovenija torej nedvomno je morda prva na seznamu tistih, ki lahko presenetijo in nastopijo tudi na Poljskem ali v Ukrajini. V isto smer je najbrž obrnjena tudi Bosna in Hercegovina, ki bi morda znala izkoristiti izjemno zmedo v vrstah Francije, kjer bo Laurant Blanc imel obilo dela, da znova vzpostavi red. Seveda pa morajo za red poskrbeti tudi v Sarajevu, drugače bodo kvalifikacije spremljali le kot gledalci. Za razigrane Bošnjake pod novo taktirko Safeta Sušića tudi Romunija ne bi smela biti pretiran zalogaj. V kategorijo tistih, ki računajo na slabe igralne dneve favoritov, pa so najbrž le še že omenjeni Irci in Norvežani. Vse drugo bi moralo biti kar podobno tistemu, kar smo videli ob žrebu, in ne pozabite, da tudi v preteklosti veliko presenečenj ni bilo.