Ponedeljek, 9. 6. 2008, 14.40
9 let
Barić: Avstrija bi si zaslužila remi

''Najbolj grenak poraz v zgodovini'', ''Zaslužili bi si vsaj točko'', ''Zmanjkalo nam je sreče'', ''Škoda'', ''Mora nas je doletela že po štirih minutah'' …
To so le nekateri izmed naslovov, ki so se nanašali na razplet težko pričakovane krstne predstave avstrijske izbrane vrste na evropskem prvenstvu, saj poprej v zgodovini na največjem tekmovanju Stare celine sploh še ni nastopila. Izjemen odpor proti 15. reprezentanci na svetu (po uradni jakostni lestvici Fife) je odprl ''lov'' na vprašanje, kdo igra v najboljših klubih v Nemčiji in Angliji. Hrvaški ali avstrijski igralci? Avstrijski mediji so si po (ne)prespani noči postavljali večno vprašanje, kakšen bi bil razplet tekme, če ne bi nizozemski sodnik že v četrti minuti dosodil strel z bele točke. Bi sicer 51.700 gledalcev na štadionu Ernst Happel, od katerih je bila skoraj tretjina privržencev v ''kockastih'' dresih, podoživelo drugačen potek prvega polčasa in očitnejšo premoč Avstrijcev? ''Še zdaj mi ni jasno, kako se je hrvaška ekipa v drugem polčasu postavila po igrišču. Avstrija je odigrala zelo dobro in bi si zaslužila vsaj neodločen rezultat, Hrvaška pa se s tako igro zagotovo ne bo prebila do želenega polfinala,'' je dejal nekdanji selektor Hrvaške in Avstrije, zdaj pa ''nezaposleni'' Otto Barić, ki je pred kratkim z albansko izbrano vrsto dvakrat iztržil remi proti Kekovim izbrancem.
Stickler: Proti Franciji v Parizu ne bi dosodili takšne 11-metrovke
Jeza na odločitev glavnega sodnika Pietra Vinka, ki so jo podkrepili še protesti Emanuela Pogatetza (njegovega drugega prekrška za rumeni karton, ko ga je domiselno ob robu igrišča preigral Ivica Olić, sodnik pa mu je pogledal skozi prste, v medijih niso omenjali), še vedno ni izginila iz avstrijskih obrazov. Nekaj kritik je doživel tudi vratar Jürgen Macho, katerega je s povsem preprostim strelom pri izvajanju enajstmetrovke pretental Luka Modrić. Grenkobo poraza pa je vendarle do neke mere zasenčila predstava sogostiteljev evropskega prvenstva v drugem polčasu. Takrat je na igrišču zaigrala povsem drugačna reprezentanca, ki je jemala dah hrvaški obrambi in prisilila Bilićevo četo, da se je pomaknila povsem v osrčje kazenskega prostora že dobrih 30 minut pred zaključnim piskom glavnega delivca pravice. Srečanje na Dunaju so si ogledali tudi najvišji gostje iz vrst politike. ''Borili se bomo še naprej. Prepričan sem, da sodnik na tekmi v Parizu ne bi dosodil takšne enajstmetrovke v korist tekmecu Francije. Zdaj nam ne preostane nič drugega, kot da premagamo Poljsko,'' je podal zanimivo opazko predsednik Avstrijske nogometne zveze (ÖFB) Friedrich Stickler, ki je skupaj s hrvaškimi kolegi (predsednik Stjepan Mesić, premier Ivo Sanader in predsednik HNS Vlatko Marković), avstrijskim predsednikom Heinzom Fischerjem, kanclerjem Alfredom Gusenbauerjem ter predsednikom Evropske nogometne zveze (UEFA) Michelom Platinijem spremljal tekmo.
Slednja je navkljub porazu navdušila naše severne sosede. Igro Avstrijcev, še posebej v drugem polčasu, je pohvalil tudi član hrvaškega strokovnega moštva Robert Prosinečki in dejal, da lahko s podobno predstavo računajo tudi na kakšno točko proti Poljski oziroma Nemčiji.