Nedelja,
17. 3. 2013,
23.42

Osveženo pred

6 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 17. 3. 2013, 23.42

6 let, 1 mesec

Konec tedna je čas za nabiranje kilometrov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Konec tedna, ko praviloma nimamo službenih opravkov, je idealna priložnost za nabiranje kilometraže. Govorimo o dolgem teku, ki po nepisanem pravilu pride na vrsto v soboto ali nedeljo.

Ne glede na to, na katero tekaško razdaljo se pripravljamo, bi dolgi vzdržljivosti tek moral biti v programu našega treninga. Govorimo o dolgem, neprekinjenem teku, pri katerem ni najpomembnejša hitrost, temveč čas teka oziroma pretečena razdalja. Čeprav je hitrost majhna, pa dolgi tek spada med psihološko zelo zahtevne treninge. Pri rekreativnih tekačih dolgi tek lahko predstavlja tudi do tretjine tedenske kilometraže. Pri tem treningu je zelo priporočljivo, da tečete v družbi, v nasprotnem primeru je velika verjetnost, da boste razdaljo želeli skrajšati ob prvi večji krizi. S psihološkega vidika je tudi lažje preteči manj večjih krogov, kot več manjših. Idealno bi bilo najti en krog, ki je dolg približno toliko, kot želite preteči, saj vas v tem primeru ne bodo zasrbeli podplati, da bi tek skrajšali za kakšen krog.

Z dolgim tekom imamo v mislih tek, ki lahko znaša tudi do razdalje, na katero se pripravljamo. Če smo konkretni: za rekreativca, ki se pripravlja na polmaraton, je primerna razdalja dolgega teka 15 do 20 kilometrov, če pa se pripravljate na maraton, naj bo razdalja med 30 in 35 kilometrov. Če se pripravljate na razdaljo, ki je krajša od 10 km, dolgi tek ni med ključnimi treningi za uspeh.