Vlatko Čančar Vlatko Čančar Luka Dončić Luka Dončić Dallas Mavericks Denver Nuggets Miami Heat NBA

Dončić besen zapustil parket, Dragić poražen po podaljšku

2

Luka Dončić | Luka Dončić je doživel šesti zaporedni poraz. | Foto Guliverimage

Luka Dončić je doživel šesti zaporedni poraz.

Dallas Luke Dončića je bil le streljaj od prekinitve črnega niza, a je Devin Booker v zadnjem delu tekme Mavericks zadal že šesti zaporedni poraz. Luka Dončić - 25 točk, 8 asistenc, 5 skokov - je ob zvoku sirene sicer poskusil s trojko, a bil nenatančen. Ob odhodu z igrišča je bil vidno jezen, saj Dallasu igra nikakor ne steče, da bi se lahko na koncu s soigralci veselil zmage. Miami je gostil Charlotte, bil na dobri poti do uspeha, a so gostje sprva izsilili podaljšek, nato pa razžalostili Gorana Dragića, ki se je vrnil po poškodbi, in njegove soigralce. Vlatko Čančar je tik pred zdajci izvedel, da tekme z Detroitom ne bo.

Dražen Petrović
Sportal Dončić za Srbom in legendarnim Hrvatom

Košarkarjem Dallasa ne gre in ne gre. Pozdravili so sicer vrnitev Maxija Kleberja, tako da so po vseh nevšečnostih s covid-19 in poškodbami po dolgem času zaigrali v popolni zasedbi. To je bila celo prva tekma v sezoni, na kateri je lahko trener Rick Carlisle računal na vse razpoložljive sile.

A so se tudi gostje okrepili z Devinom Bookerjem. Prvi strelec Phoenixa je prejšnji obračun z Dallasom izpustil, tokrat pa zablestel v trenutkih, ko ga je ekipa najbolj potrebovala.

Pri Luki Dončiću in soigralcih se je uvodoma videlo, da so zaigrali z bistveno več energije, a bili spet nenatančni pri metih z razdalje. V petem poskusu je rezervist Tim Hardaway zadel prvo trojko za Dallas, sicer pa so jih domači v prvih dvanajstih minutah zgrešili kar deset. Slovenski košarkar je prvo četrtino končal pri vsega dveh točkah. Ta vidik igre bodo morali Teksašani močno popraviti v nadaljevanju sezone, saj so pri metih izza črte 7,25 metra najslabši v ligi.

Spet prednost v tretji četrtini, a ...

Gostje so se večji del tekme naslanjali na izvrstnega Chrisa Paula, ki je bil nerešljiva uganka. Zadeval je tudi prek rok 221 centimetrov visokega Kristapsa Porzingisa. Ob polčasu je bil pri 18 točkah, na koncu pa se je lahko pohvalil s 34 točkami, devetimi skoki in prav toliko asistencami.

Luka Dončić | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

V vrstah Dallasa je v drugi četrtini za trenutek postalo vroče, ko je Dončić nekoliko nerodno stopil, a kmalu dal vedeti, da si ni poškodoval gležnja. V tretji četrtini je bil spet tisti mož, ki je vlekel voz Dallasa. Njegovih deset točk je bila lepa popotnica, da je ekipa povedla z enajstimi točkami razlike pri 77:66.

Vrhunci igre Dallas Mavericks : Phoenix Suns

Dončić se je ohladil, vroč pa je postal Booker

A za 15 točk je vodila tudi na nedeljski tekmi proti Phoenixu in na koncu izgubila. V zadnjo četrtino je Dallas vstopil z rezultatom 82:77, Carlisle pa je spet pustil na klopi slovenskega košarkarja. Tudi tokrat je tekmec to izkoristil in po delnem izidu 12:5 povedel z 89:87, za tem pa je prvi mož stroke pri Dallasu na krajši posvet poklical košarkarje. Nemudoma je sledila nova trojka v režiji Sonc, Carlisle pa je sedem minut pred koncem na parket spet poslal hladnega Dončića. V zadnji četrtini je ta dosegel le štiri od skupno 25 točk.

V zaključku smo videli izjemno izenačeno in razburljivo končnico. Kar petnajst točk je v zadnji četrtini dosegel Booker. Sprva je izenačil na 106:106, nato pa je Dallas v vodstvo z dvema zadetima prostima metoma popeljal Josh Richardson, ki je bil ob Dončiću s 24 točkami strelsko najbolj razpoložen košarkar domačega moštva.

Booker da, Dončić ne

Razočarani Luka Dončić | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Razočarani Luka Dončić Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Paul je sprva zgrešil met za izenačenje, a je žoga nekako našla pot do rok gostujočih košarkarjev. Odbito žogo je poskušal skozi obroč spraviti DeAndre Ayton, vendar ga je Porzingis blokiral. Po mrtvi žogi sta nato omenjena košarkarja skakala zanjo ob sodniškem metu. Videti je že bilo, da bo romala v roke Kleberja, od katerega pa se je odbila v avt. Gostje so imeli na voljo deset sekund, da bi izsilili podaljšek, s trojko pa celo zmagali.

Šli so na vse ali nič. Dallas ni prekinil igre in naredil prekrška, s čimer bi na koncu sam odločal o zmagovalcu. "Zavedamo se, da bi lahko naredili prekršek. Nismo ga. Krivda je moja, a ne bomo kazali s prstom," je po tekmi dejal Carlisle.

Žogo je v roke dobil Booker in 1,5 sekunde pred koncem zadel noro trojko za 109:108. Na drugi strani je Dončić prav tako poskusil s težkim metom, žoga pa na žalost domačih ni našla želenega cilja in črn niz Dallasa se je podaljšal že na šest zaporednih porazov.

Dončić je bil ob odhodu s parketa vidno besen, kar je razumljivo, saj Dallas ne najde poti iz krize. Nazadnje je šest tekem zapored izgubil pred dvema sezonama, v krstni sezoni slovenskega košarkarskega dragulja. Z osmimi zmagami in kar 13 porazi je moštvo iz Teksasa še naprej na 13. mestu zahodne konference.

Dragić se je vrnil in doživel nov poraz

V noči na torek smo pozdravili vrnitev Gorana Dragića, ki je moral zadnje tri tekme zaradi poškodbe dimelj izpustiti. Kapetan zlate slovenske reprezentance iz Istanbula 2017 ni imel strelskega večera, saj je od devetih poskusov zadel le en met iz igre, sicer pa v 25 minutah v statistiko vpisal osem asistenc in sedem skokov.

Goran Dragić se je vrnil v pogon, bil na dobri poti k zmagi, nato pa klonil po podaljšku. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Goran Dragić se je vrnil v pogon, bil na dobri poti k zmagi, nato pa klonil po podaljšku. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Miami je imel še slabe štiri minute pred koncem deset točk prednosti (108:98), a dovolil gostom, da so se vrnili v igro za zmago. Rezervist Malik Monk je v zadnjem delu rednega dela zbral osem točk, zadel je tudi trojko za podaljšek, v katerem so bili košarkarji Charlotte Hornets boljši in se na koncu veselili zmage. Monk se je lahko pohvalil s 34 točkami - zadel je devet trojk -, čeprav je bilo njegovo povprečje v tej sezoni do dvoboja nekaj več kot šest točk na tekmo.

Tako kot Dallas je tudi Miami na začetku sezone skromen. S sedmimi zmagami in 13 porazi je prav tako na 13. mestu, a v vzhodni konferenci.

Ponoči bi morali biti na delu tudi košarkarji Denver Nuggets, katerih član je Vlatko Čančar. Tik pred začetkom tekme so izvedeli, da je v vrstah Detroita košarkar pozitiven na novi koronavirus, tako da ekipi obračuna nista odigrali.

Liga NBA, 1. februar:

Atlanta Hawks : Los Angeles Lakers 99:107
Young 25, 16 as., Collins 22; Davis 25, James 21, 9 as., 7 sk.

Miami Heat : Charlote Hornets 121:129 /po podaljšku/
Butler 25, Adebayo 23, Goran Dragić 3 (met za 3 točke 1/4, za 2 0/4) 8 as., 7 sk., blokada, ukr. žoga, 3 izg. žoge v 24 min.; Monk 36, Graham 24

Dallas Mavericks : Phoenix Suns 108:109
Luka Dončić 25 (met za 3 točke 1/4, za 2 točki 6/15, prosti meti 10/11) 5 skokov, 8 asistenc, 2 blokadi, 2 ukr. žogi, 4 izg. žoge v 38 min, Richardson 24; Paul 35, 9 sk., in 9 as., Booker 24

Chicago Bulls : New York Knicks 110:102
Markkanen 30, LaVine 21; Randle 27, 11 sk., 7 as.

Johnson 25; Clarke 18, Anderson in Melton 17

Denver Nuggets (Vlatko Čančar) – Detroit Pistons /tekma je bila zaradi okužbe s covid-19 pri Detroitu prestavljena/