21.20

Ponedeljek, 3. 12. 2007, 21.20

Milič prelisičil Smodiša in razorožil sloviti CSKA

Sreda, 7. november, bo zavedno vpisana v zgodovino košarkarskega kluba Union Olimpija.

Trener Union Olimpije Memi Bečirovič je pred tekmo dejal, da se lahko proti kakovostnim Rusom kosajo le s hitro igro. Tako je njegovo moštvo tudi začelo dvoboj. Odlično je bil razpoložen novopečeni očka Jasmin Hukić. Očitno mu je prav sin Mark dal tisto mirnost pri metih, saj je v prvi četrtini zadel kar tri trojke. Olimpija je prikazala všečno igro in v peti minuti je bilo po košu Marka Miliča plus štiri za domače moštvo (12:8). Prav kapetan ljubljanskega moštva je bil osrednja figura tekme. Potem ko so imeli ''zmaji'' prednost treh točk (19:16), je naredil sumljivo nešportno osebno napako nad Matjažem Smodišem, ki je pred začetkom obračuna prejel lep sprejem, pa čeprav je bil v času igranja za novomeško Krko eden glavnih ''sovražnikov'' ljubljanskega kluba. Najbolj učinkovit košarkar CSKA-ja je tako šele v osmi minuti prišel do prvih točk, dodatno podarjeno žogo s strani pa je uspešno izkoristil Marcus Goree in evropski podprvak je tretjič vodil na tekmi - tokrat pri rezultatu 20:19. Jezni ''Milko'' je nato vzel stvari v svoje roke in s šesto točko kmalu popravil napako. Svoj delež je v naslednjem protinapadu dodal še pogumni Jan Močnik in Olimpija je znova vodila za tri (23:20).

Smodiš je postajal vroč

Vse do konca prvega polčasa smo spremljali enakovredno igro. Košarkarji v zeleno-belih dresih so igrali zelo sproščeno in brez večjih težav parirali klubu s 15 milijonskim proračunom. Do svojih prvih točk v elitni evroligi je končno prišel tudi najstarejši Saša Dončić, ponovno pa je ''blestel'' pri prostih metih. Če proti Olympiacosu ni zadel iz petih poizkusov, mu je tokrat ob bučnem navijanju polnih tribun uspelo zadeti šele iz tretjega poizkusa. Na smolo domačih je iz minute v minute vse bolj vroč postajal Smodiš. V končnici prvega polčasa je praktično sam držal stik z Olimpijo in pokazal svojo veličino. Od zaključnih enajstih točk jih je zadel kar devet - tudi trojko (43:40) ob izteku prvih dvajsetih minut.

CSKA upočasnil igro

Če smo v prvem polčasu videli kar 43 točk, je začetek drugega nakazal, da bomo v drugem delu gledali povsem drugačno sliko. Olimpija je potrebovala kar tri minute in pol, da je dosegla prvi koš – že petič je bil izza črte 6,25 m natančen Hukić -, CSKA pa se je ''proslavil'' šele po štirih minutah in 20 sekundah igre, ko je bil pri prostih metih polovično uspešen Smodiš (44:43). V osemnajsti minuti je bilo tako vsega 47:46 za izbrance Ettoreja Messine, nato pa sta sledili strelski dve minuti. Sprva je Olimpiji slabo kazalo, ko so gostje prek Nikosa Zizisa pobegnili na štiri točke prednosti (52:48). Na veliko srečo je kmalu zatem v obrambi nespametno odreagiral Papaloukas, ki je prejel tehnično napako, četi Memija Bečiroviča pa tako omogočil, da se je vrnila v igro za zmago in to na najlepši možni način - s trojko Mihe Zupana (52:52).

Milič ''prek'' Smodiša za zmago

Ponovno so sledili težki časi za domače košarkarje, ki niso in niso mogli sestaviti učinkovitega napada, s katerim bi prelisičili rusko obrambo, gostje pa so to s pridom izkoristili in si priigrali najvišje vodstvo na tekmi (62:54). Slabi trenutki so dobesedno razjezili mladega Gorana Dragića, ki je najprej zadel trojko, nato pa še silovito zabil na 57:62. Ljubljančani so po zaostanku z 61:67 še zadnjič silovito pritisnili in bili za trud poplačani, ko je šesto trojko zadel Hukić in poravnal ekipi na 68:68. Sledila je infarktna končnica.

Najprej je zanesljivo zadel oba prosta meta Dončić (70:68) in pokazal, da mu severni koš očitno bolj leži kot južni, Marko Milič pa je v samem zaključku dokazal, zakaj je kapetanski trak zaupan prav njemu. Kar dvakrat je prelisičil Matjaža Smodiša in celo v zadnji sekundi zadel zmagoviti koš za 74:72. Velika tivolska dvorana se je dobesedno tresla od navdušenja izjemnih navijačev.

Gledalci niso in niso želeli zapustiti dvorane, tako da so se morali košarkarji Union Olimpije še enkrat vrniti na parket. Slednji so pokazali, da denar vedno ne odtehta vsega, ampak da je srce tisto, ki prinaša zmage. Padel je CSKA, sedaj je v Evropi na vrsti gostovanje pri Žalgirisu, nato pa nova domača tekma, in sicer proti TAU Ceramici.