Izključitev največjega tekmeca Luke Dončića v ligi NBA buri duhove #video

4

Luka Dončić | Trae Young in Luka Dončić se izjemno spoštujeta in negujeta veliko prijateljstvo. | Foto Gulliver/Getty Images

Trae Young in Luka Dončić se izjemno spoštujeta in negujeta veliko prijateljstvo.

V noči na ponedeljek se je v ligi NBA predstavilo 16 klubov, med katerimi ni bilo Dallasa Luke Dončića in Miamija Gorana Dragića, ki sta lahko pozorno spremljala obračune neposrednih tekmecev za preboj v končnico. Trae Young igra pri Atlanti v življenjski formi, a je šel njegov sanjski niz zaradi sporne izključitve, zaradi katere je bil jezen na delivce pravice, po zlu.

Novinec Trae Young, ki je lani na naboru lige NBA izvedel menjavo z Luko Dončićem in namesto v Dallasu pristal v Atlanti, je v zadnjem času v izjemni formi. Je tako vroč, da bi lahko ob nadaljevanju takšne forme celo ogrozil možnosti Dončića, da po koncu rednega dela prejme priznanje za novinca sezone.

Pau Gasol
Sportal Španec, ki ga želi posnemati Dončić, odšel k najboljšim v ligi NBA

V soboto, ko se je Atlanta pomerila s Chicagom, kluba pa sta odigrala kar štiri podaljške, preden je šla zmaga v vetrovno mesto, je bil Young zelo razigran. Resda je na parketu prebil 55 minut, kar je bistveno več od povprečnega časa, ki ga na tekmo prebije v igri, a je z dobrim metom in samozavestno držo prispeval 49 točk in 16 asistenc. Atlanta je resda ostala praznih rok v domači dvorani proti Bullsom, a so bili navijači zadovoljni, saj je 20-letni Young že na tretji zaporedni tekmi dosegel vsaj 35 točk.

Kako je bil izključen Young:

Na zadnjih petih tekmah se je lahko pohvalil s povprečjem skoraj 35 točk in 10 asistenc na tekmo, z zadnjimi predstavami pa poskrbel za debato ljubiteljev lige NBA o tem, ali bi si morda zaslužil priznanje za novinca sezone pred Dončićem ali ne.

Young je bil v nedeljo na dobri poti, da ponovno izstopa kot prvi strelec srečanja. Ko je bilo do konca tretje četrtine še devet minut, je dosegel že 18 točk, prispeval pa tudi pet asistenc. Bil je vroč, trojke je metal 3/4, obetala se je še ena tekma, v kateri bi lahko dosegel ogromno točk. Nato pa so nase opozorili sodniki in z manj razumljivim kriterijem, ki je v ZDA dvignil veliko prahu, izključili mladega Američana. Prejel je dve tehnični napaki in moral avtomatično zapustiti parket.

Ena najbolj nenavadnih in strogih izključitev v ligi NBA

Young je težko sprejel izključitev, zaradi katere je prekinil izjemen strelski niz v ligi NBA. | Foto: Reuters Young je težko sprejel izključitev, zaradi katere je prekinil izjemen strelski niz v ligi NBA. Foto: Reuters Prvo tehnično napako je prejel v prvi četrtini, ko se je po doseženem košu rahlo zaletel v igralca Chicaga Krisa Dunna, ta pa je bil tako nejevoljen, da ga je udaril po glavi. Strasti so se razvnele, a so višji in močnejši soigralci umirili dogajanje. Največja petelina, Dunn in Young, sta prejela tehnični napaki. Nato se je za kar nekaj časa dogajanje umirilo, dve četrtini pozneje pa je Young zadel trojko z velike razdalje, a obenem pogrešal bolj tesno pokrivanje Dunna.

Ko je njegova žoga zadela koš, se je jezno zazrl v Dunna. Kot da bi mu očital, zakaj ga ni pokril ali hotel imeti z njih opravka. Sodniki so njegovo buljenje v drugega ocenili kot provokacijo, nedovoljeno obnašanje, kar je razburilo košarkarsko javnost v ZDA. Da mladi Young zaradi tega ne bi smel dobiti še ene tehnične napake, niso prepričani le v taboru Atlante, ampak tudi Chicaga. Dunn je tako prepričan, da Young sploh ne bi smel biti izključen.

Young je do izključitve na parketu prebil 18 minut in v tem obdobju dosegel kar 18 točk. Toliko, kot je njegovo povprečje v tej sezoni. Za tri točke je metal 3/4 in bil drugi strelec ekipe. To je pomagalo Atlanti, da je po dveh dneh v gosteh vrnila udarec Chicagu. Največ točk je dosegel Alex Len (27 točk). Toliko jih v tej sezoni še ni dosegel, za osebnim rekordom je zaostal le tri točke.

Primerjava dveh najbolj vročih novincev v tej sezoni:

Košarkar (klub) Točke Skoki Asistence Ukr. žoge Izg. žoge Blokade Minute
Luka Dončić (Dallas) 21,0 7,2 5,6 1,0 3,4 0,3 32,1
Trae Young (Atlanta) 18,3 3,4 7,8 0,8 4,0 0,2 30,8

James Harden | Foto: Gulliver/Getty Images Foto: Gulliver/Getty Images

James Harden Bostonu natresel 42 točk

V noči na ponedeljek je bila zanimiva tekma med Boston Celtics in Houston Rockets, kjer je znova blestel James Harden. Ta je na tekmi dosegel 42 točk in bil najbolj zaslužen za novo zmago Houstona še peto zaporedno zmago Houstona. Tekma se je na koncu končala z izidom 104:115. Za Hardna je bila to letos že 24. tekma, ko je dosegel vsaj 40 točk. Houston se je s to zmago povzpel na 5. mesto zahodne konference.

"Končno smo zdravi, kar je zelo dobro. Zmagujemo in fantje vedo, kaj so njihove naloge. Pomagamo si drug drugemu in se pogovarjamo," je po tekmi povedal Harden.

Pri raketah je bil zelo dobro razpoložen tudi Eric Gordon. Ta je za svojo ekipo prispeval 32 točk in ob tem zadel kar osem metov za tri točke.

Precej slabšo statistiko imajo košarkarji Bostona, ki so izgubili pet od zadnjih šest tekem. Pri Bostonu je bil ta večer s 24 točkami najboljši Kyrie Irving, ki je poleg tega prispeval še devet skokov in šest asistenc.

Kareem Abdul Jabbar
Sportal Kareem Abdul Jabbar prodal košarkarsko zgodovino za 2,6 milijona evrov

Nurkić najboljši v Charlottu

Jusuf Nurkić je povzročal ogromno težav košarkarjem Charlotta. | Foto: Reuters Jusuf Nurkić je povzročal ogromno težav košarkarjem Charlotta. Foto: Reuters Košarkarji Portlanda so v uvodni nedeljski tekmi s 118:108 premagali Charlotte. V dvorani, ki je letos gostila spektakularni dvoboj All star, je blestel center iz Bosne in Hercegovine Jusuf Nurkić. Nekdanji mladi up Zlatoroga iz Laškega je v dvorani Spectrum Center prispeval 26 točk, 15 skokov in šest asistenc.

Največ točk na tekmi je prispeval njegov soigralec Rodney Hood (27), Damian Lillard pa je dodal 23 točk. Pri gostiteljih je za edini dvojni dvojček poskrbel prvi zvezdnik Kemba Walker (18 točk in 12 asistenc), ki pa ga je pustila na cedilu natančnost, saj je zadel le pet od 21 metov iz igre.

Orlando, ki ima tesno prednost pred Miamijem in se oklepa osmega mesta v vzhodni konferenci, je presenetljivo klonil v Clevelandu, Los Angeles Clippersi pa je utrdil osmo mesto na zahodu z domačo zmago nad skromnim New Yorkom.

Trae Young
Sportal Nora tekma v Atlanti, Dončićev tekmec za novinca sezone z rekordom

Dončićev Dallas bo prihodnjič na delu v ligi NBA v noči na torek v New Yorku pri Brooklynu, Dragićev Miami pa bo ravno takrat gostil Youngovo Atlanto. Obe tekmi se bosta začeli v torek ob 1.30 po slovenskem času.