Nikola Jokić Vlatko Čančar Vlatko Čančar Denver Nuggets Dallas Mavericks Liga NBA NBA Luka Dončić Luka Dončić

Torek, 4. 1. 2022, 6.05

LIGA NBA, 3. JANUAR

Dončić čaral in navduševal, velika smola Čančarja #video

2

Luka Dončić | Luka Dončić je izenačil najboljši dosežek v asistencah v tej sezoni. Zbral jih je 15. | Foto Reuters

V prvem spopadu slovenskih košarkarjev v ligi NBA v letu 2022 sta se pomerila Luka Dončić (Dallas Mavericks) in Vlatko Čančar (Denver Nuggets). Zmaga je ostala v Teksasu (103:89), Dončić je bil najboljši igralec dvoboja, do trojnega dvojčka sta mu zmanjkala le dva skoka (21 točk, 15 asistenc in 8 skokov), Čančarju, ki se v 11 minutah ni vpisal med strelce, pa jo je zagodlo zdravje. Zaradi zvina desnega gležnja je predčasno zapustil parket. Na dvoboju v Portlandu je Tray Young dosegel kar 56 točk, dosegel rekord kariere, a to Atlanti ni pomagalo do zmage.

Dallas Mavericks : Denver Nuggets 103:89 (69:63, 46:37, 24:20)
Dončić 21

Učinek Luke Dončića: 21 točk (met za tri 1/6, met za dve 6/12, prosti meti 6/8), 15 asistenc, 8 skokov, 4 ukr. žoge, 3 izg. žoge, 5 osebnih napak v 34 minutah
Učinek Vlatka Čančarja: 0 točk (met za dve 0/1), 2 asistenci, 1 izg. žoga, 2 osebni napaki v 11 minutah

Vrhunci predstave Luke Dončića proti Denverju:

V Dallasu je bilo v noči na torek slovesno. Košarkarji Mavericks so po petih zaporednih gostovanjih končno zaigrali na domačem parketu. Pričakali so Denver. To je bila prva domača tekma izbrancev Jasona Kidda v letu 2022, pa tudi priložnost za prvi slovenski spopad v ligi NBA v novem koledarskem letu. Pred polnimi tribunami American Airlines Centra, zbralo se je 19.767 gledalcev, sta se pomerila reprezentančna soigralca Luka Dončić in Vlatko Čančar. Lani sta na olimpijskem turnirju v Tokiu pomagala Sloveniji do nepozabnega četrtega mesta, tokrat pa je imel veliko več razlogov za zadovoljstvo 22-letni Ljubljančan.

Posledic nedavne bolezni je vedno manj

Prvi zvezdnik Dallasa je bil zelo motiviran. Po dolgem času, kar nekaj tednov je počival zaradi poškodbe levega gležnja in bolečin v kolenu, nato pa je moral po okužbi s koronavirusom še v izolacijo, se je predstavil domačim navijačem. Dokazal je, da je težav, posledic nedavne bolezni, vedno manj.

Če je v noči na ponedeljek, ko se je vrnil na parket na gostovanju v Oklahoma Cityju in z dvojnim dvojčkom pomagal Dallasu do zmage, čutil bolečine v prsih in dal vedeti, kako je nedavna bolezen pustila kar nekaj neprijetnih posledic, je le 24 ur pozneje, ko je v domači dvorani spravil navijače v dobro voljo, spominjal na zdravega, igrivega LD77, enega največjih zvezdnikov lige NBA. Tako je bilo zadovoljstvo domačega občinstva, ki je na srečanju med Dallasom in Denverjem, v katerem sta obe ekipi zaradi zdravstvenih razlogov pogrešali kar nekaj pomembnih igralcev, še toliko večje.

Kako je Vlatko Čančar staknil poškodbo na tekmi v Dallasu:

Dončić se je veselil zelo pomembne zmage (103:89) nad Denverjem, druge v tej sezoni, s katero so Mavericks v medsebojnih srečanjih povedli z 2:1. To bi se lahko izkazalo (četrta tekma v tej sezoni bo odigrana v Koloradu) za pomembno prednost, če bi ekipi redni del sklenili z enakim izkupičkom zmag in porazov. V tem trenutku sta si resnično zelo blizu.

Začelo se je s pozdravom prijateljev

Kako je potekala tekma v Dallasu? Na ogrevanju ni manjkalo čustvenih pozdravov velikih prijateljev, Luke Dončića na eni ter Vlatka Čančarja, Srba Nikole Jokića in Argentinca Facunda Campazza (nekdanji Dončićev soigralec pri madridskem Realu) na drugi strani. Zaradi odsotnosti (covidprotokol) se jim ni mogel pridružiti dobrovoljni srbski orjak Boban Marjanović.

Ljubljančan je bil zelo dobre volje, med ogrevanjem si je privoščil tudi atraktivno zabijanje, v čast Jokića, enega največjih kandidatov za osvojitev laskavega priznanja igralca MVP rednega dela lige NBA, ki ga je prejel že v prejšnji sezoni, pa je med ogrevanjem po zvočnikih dvorane v Teksasu odmevala tudi pesem priljubljene srbske pop-folk pevke Olje Karleuše Zicer.

Zabijanje Luke Dončića pred srečanjem:

V srečanje so bolje vstopili gostitelji. Denverju so povzročali preglavice s trdno obrambo. Ko je Dallas prvič povedel z otipljivo prednostjo (18:12), sta se pri gostih med strelce vpisala le Aaron Gordon (8) in Jokić (4), ki pa je imel opravka z zelo razigranim Maxijem Kleberjem. Nemec je blokiral dva njegova meta, mu enkrat še ukradel žogo in spravil navijače na noge. Dončić je začel dvoboj z imenitno asistenco, po kateri je Jalen Brunson zadel trojko (3:0). Sprva ga je pokrival Austin Rivers, ki pa je hitro prejel dve osebni napaki, si nato zaradi nezadovoljstva s sodniškimi odločitvami prislužil še tehnično, kar je bila voda na mlin Dallasu. Telički so tako lažje ohranjali prednost.

Oboževalec Luke Dončića je pred tekmo ponosno razkazoval transparent, na katerem je zapisal, kako je zaradi obiska tekme v Dallasu, na katerem bi lahko spremljal košarkarske vragolije Ljubljančana, prevozil 2.145 km (1.333 milj). | Foto: Reuters Oboževalec Luke Dončića je pred tekmo ponosno razkazoval transparent, na katerem je zapisal, kako je zaradi obiska tekme v Dallasu, na katerem bi lahko spremljal košarkarske vragolije Ljubljančana, prevozil 2.145 km (1.333 milj). Foto: Reuters

Ko pa je Dončić pri vodstvu za +6 zapustil igro, da bi si lahko odpočil, so Nuggets hitro prevzeli pobudo. Z delnim rezultatom 8:0 so povedli (20:18), v tem obdobju pa se je z dvema asistencama izkazal tudi Čančar. Enkrat je podal Jokiću, drugič pa visokemu Bolu Bolu, ki je zadel trojko, svojo sploh prvo v tej sezoni. Nenavadna uvodna četrtina, polna preobratov, pa se je vendarle končala v prid domačinov. Trener Dallasa Kidd je hitro ukrepal, vrnil v igro Dončića, Dallas pa je dosegel šest točk in dobil prvo četrtino s 24:20. Ni manjkalo veliko, pa bi Luka ob zvoku sirene s svoje polovice zadel še trojko. Žoga je zadela obroč.

Atraktivna blokada Marqueseja Chrissa, ki je presenetil Bola Bola:

Le 37 točk Denverja v prvem polčasu

Druga četrtina se je začela imenitno za Dallas. Z delnim rezultatom 7:0, tri asistence je prispeval Dončić, so ušli gostom za 11 točk. Dallasu so načrte malce prekrižale težave Doriana Finneyja-Smitha z osebnimi težavami, že sredi druge četrtine jih je imel štiri, a so kljub slabšemu metu Dončića za tri točke ohranjali prednost. Z odlično igro v obrambi so Denverju dovolili zgolj 37 točk v prvem polčasu, Dončić pa je kljub manj natančnemu metu iz igre (5 od 9 točk je dosegel s prostih metov) skupaj z Brunsonom zgledno organiziral napade in imel z naskokom največji indeks uspešnosti +/-, kar +18.

Dončić je bil edini košarkar pri Dallasu (Kristaps Porzignis zaradi upoštevanja covidprotokola ni kandidiral za srečanje), ki je presegel mejo 20 točk. | Foto: Reuters Dončić je bil edini košarkar pri Dallasu (Kristaps Porzignis zaradi upoštevanja covidprotokola ni kandidiral za srečanje), ki je presegel mejo 20 točk. Foto: Reuters

Tretja četrtina se je začela spodbudno za goste, Jokić je začel zadevati tudi z razdalje, a je Dallas na krilih Dončića našel odgovor. Slabši met je reševal z asistencami, nekatere so bile zelo atraktivne, prednost pa je narasla na 62:49. Morda bi še zrasla, a je zaradi četrte osebne napake moral predčasno na klop. To je Denver znova smelo izkoristil. Z delnim rezultatom 7:0 se je hitro približal. Najbližje na 61:64, pri zaostanku gostov s 63:67 pa je sledil nov udarec. Vlatko Čančar se je v bolečinah prijel za stopalo. S pomočjo soigralcev je odšepal z igrišča, na parket se ni več vrnil. Po vseh zdravstvenih težavah, na zadnji tekmi v Houstonu je na primer prejel neugoden udarec v nos, ga je zdaj doletela nova smola. Zaradi poškodbe je tako končal tekmo tri minute pred koncem tretje četrtine, po kateri je Dallas vodil z 69:63.

Dončićeva trojka dokončno odločila zmagovalca

Zadišalo je po srečanju z napeto končnico, a ne za dolgo. Ko se je ogrel Dončić, ki je začel zadevati v serijah, hkrati pa navduševal z asistencami in lovil tretji trojni dvojček v tej sezoni, je Dallas zadrževal prednost. Ko pa se je na parket vrnil Jokić, utrujeni Dončić pa si je moral privoščiti malce predaha, je Denver še enkrat zagrozil. Približal se je na 72:76, a se je takrat s trojko ob izteku napada izkazal Dwight Powell.

Vrhunci dvoboja v Dallasu:

Prebudila sta se tudi Reggie Bullock in Tim Hardaway Jr., Denver pa je še naprej izgubljal žoge kot po tekočem traku (izgubil jih je kar 26, rekord lige, ta je prav v lasti Denverja, znaša sicer 29), tako da so Telički po festivalu uspešnih metov za tri točke in kar 15 asistencah Dončića, s tem je izenačil svoj rekord sezone, pobegnili tekmecu. Ko je mladi slovenski as slabi dve minuti pred koncem zadel še trojko za najvišje vodstvo na tekmi (98:82), to je bila njegova prva in edina na srečanju, pred tem je petkrat zapored zgrešil, je bil zmagovalec dokončno odločen.

Gostje so se predali, na parket sta stopili "rezervni" postavi, Dallas pa je s tretjo zaporedno zmago, s tem so izenačili najboljši niz sezone, prvič po 13. decembru 2021 poskrbel za pozitivno razmerje zmag in porazov (19-18). Nov izziv ga čaka v noči na četrtek, ko bo še kako svečano, saj bodo v Teksasu gostovali Golden State Warriors, po tekmi pa bodo upokojili dres legendarnega Nemca Dirka Nowitzkega z njegovo znamenito številko 41.

Luka Dončić | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko