Luka Dončić Luka Dončić Goran Dragić Goran Dragić Vlatko Čančar Vlatko Čančar Dallas Mavericks Miami Heat Denver Nuggets Liga NBA Liga NBA

Liga NBA, 2. januar

Dončićev zvezdniški odgovor na zvezdniško glasovanje

2

Luka Dončić | Foto Reuters

Kot odgovor na prve rezultate glasovanja za tekmo vseh zvezd, ki kažejo na njegovo izjemno priljubljenost, je Luka Dončić (31 točk, 13 skokov) kot prvi strelec Dallas popeljal do prve zmage v koledarskem letu. Goran Dragić je znova upravičil status Miamijevega aduta s klopi, saj je prispeval pomemben delež (13 točk) k zmagi nad Torontom. S cmokom v grlu pa se je zmage Denverja veselil Vlatko Čančar.

Luka Dončić
Sportal Prvo štetje glasov: Luka Dončić je trenutno najbolj priljubljen košarkar na svetu

Le nekaj ur zatem, ko so luč sveta ugledali prvi delni rezultati glasovanja za prvi peterki tradicionalne februarske tekme All-Star, ki so razkrili, da je Luka Dončić do zdaj prejel celo največ glasov med vsemi zvezdniki lige NBA, je začel 20-letni Ljubljančan dosegati svoje prve koše z letnico 2020. Na domači tekmi proti Brooklyn Nets (123:111) jih je na koncu vknjižil 31. Dodal je 13 skokov in sedem asistenc ter dvajsetič v sezoni dosegel dvojni dvojček. Ob še boljšo osebno statistiko in morda novega trojnega dvojčka so ga tokrat spravili težave z osebnimi napakami (že v tretji četrtini je prejel četrto), (pre)pogoste razprave s sodniki in posledično razbit igralni ritem. A ključno je, da je z novo dobro predstavo Dallasu pomagal do zmage nad Brookly Nets.

Učinek Luke Dončića

31 točk (met iz igre 9/18, za tri točke 5/8, prosti meti 8/9), 13 skokov, 7 asistenc v 34 minutah igre.

Odprlo se je v zadnji četrtini

"MVP, MVP, MVP," je odmevalo s tribun American Airlines Arene, ko se je minuto in pol pred koncem tekme Dončić postavil na črto prostih metov in kmalu zatem presegel mejo 30 točk. Takrat je že bilo jasno, da bo Dallas po dveh zaporednih porazih vendarle dosegel novo zmago. A dolgo ni kazalo na to. Brooklyn je namreč ob Dallasovi obrambni nedoslednosti in strelski neučinkovitosti dolgo vodil. Predvsem v prvem polčasu. Prelom se je zgodil predvsem v zadnji četrtini, ki so jo domačini na Dončićevih krilih dobili z rezultatom 30:18.

Moč teksaške klopi

Za Dallas še vedno ne igrata poškodovana Tim Hardaway in Kristaps Porzingis, kar se zelo pozna. Tudi Dončić je v svoji prvi tekmi novega desetletja dolgo iskal želeno igralsko stabilnost in jo po nekaj napakah in trenerskem vztrajanju nato še pravočasno našel. Znova je bil prvi strelec, skakalec in asistent ekipe. A za končni uspeh je bila tokrat odločilna ekipna igra, predvsem prispevek igralcev s klopi. Razpoloženi Seth Curry je dosegel 25 točk. 18 jih je prispeval Maxi Kleber, deset pa ob sedmih skokih še Boban Marjanović.

Goran Dragić je ob zmagi nad prvaki vse svoje točke (13) dosegel iz igre. | Foto: Reuters Goran Dragić je ob zmagi nad prvaki vse svoje točke (13) dosegel iz igre. Foto: Reuters

Dragićev Miami do skalpa prvakov

Po porazu proti Washingtonu pa se je na zmagovite tirnice vrnil Miami, ki je sicer pred tem dobil kar pet zaporednih tekem. Goran Dragić in soigralci so tokrat doma z evropskim rezultatom (85:76) na kolena spravili zadnje prvake lige Toronto Raptors. Ljubljanski adut floridskega moštva je tokrat svojih 22 minut izkoristil za 13 točk (met iz igre 5/13, za 3 točke 3/7), dva skoka, asistenco in blokado. Ob nizkem rezultatu je bil Gogi celo drugi strelec Miamija. Le dve točki več je kot prvi strelec domače vrste dosegel Bam Adebayo.

Čančar je novo zmago pričakal na klopi

Na svoj prvi koš v olimpijskem letu 2020 pa še čaka tretji zlati slovenski reprezentant, ki si kruh služi v ligi NBA. Denver je sicer na gostovanju pri Indiani dosegel novo zmago (124:166), s katero ostaja tik pod vrhom lestvice zahodne konference, a potek tekme ni šel na roko Vlatku Čančarju. Znova je namreč ostal prikovan na klop za rezervne igralce. Koprčan ostaja pri štirih tekmah in skupno slabih sedmih minutah, v katerih je dobil priložnost za igro. Edini točki je s prostih metov dosegel proti LA Lakers. Med njegovimi soigralci je bil tokrat za novo zmago najbolj razpoložen Michael Porter (25 točk).

David stern | Foto: Reuters Foto: Reuters Počivajte v miru, David Stern

Tekme v noči na petek so minile tudi v znamenju spomina na nekdanjega dolgoletnega komisarja lige NBA Davida Sterna, ki je v 77. letu starosti umrl prvega januarja. Veljal je za reformatorja lige, ki se je pod njegovim vodstvom modernizirala in postala bolj dobičkonosna. Klubi so se ga spominjali z minutami molka, košarkarji z zapisi na družbenih omrežjih. Gre namreč za moža, ki je na naborih lige NBA izgovoril imena večine največjih zvezdnikov v ligi. Pred petimi leti ga je v vlogi komisarja nasledil Adam Silver.