Nov zgodovinski dosežek in zmaga za Dončića

7

Dallas Mavericks, Luka Dončić | Luka Dončić je dosegel 20 točk. | Foto Reuters

Luka Dončić je dosegel 20 točk.

Slovenski košarkarski as Luka Dončić je s soigralci iz moštva Dallas Mavericks, potem ko so zapravili visoko prednost 22 točk, v dramatični končnici s 104:102 ugnal Oklahomo City Thunder in dosegel še tretjo zmago zapored. Slovenec je ob tem dosegel 41. trojni dvojček v karieri (20 točk, 11 skokov, 12 asistenc). Teksaška ekipa je tako zabeležila 25. zmago v tej sezoni in je še naprej na petem mestu zahodne konference.

Košarkarji Dallasa so na ameriški državni praznik, na dan Martina Luthra Kinga mlajšega, leta 1968 umorjenega borca za državljanske pravice temnopoltih in Nobelovega nagrajenca za mir, s 104:102 zmagali tretjič v ligi NBA. Luka Dončić je dosegel svoj 41. trojni dvojček v karieri, ob tem imajo vsi preostali košarkarji v zgodovini Dallasa, teh je 349, skupaj 40 trojnih dvojčkov. A za 22-letnega košarkarja, ki sicer na zadnjih tekmah ni najbolj pri metu, je bolj kot osebna statistika, pomembna nova zmaga njegove ekipe, ki je zmagala devetič na zadnjih desetih tekmah.

Dončiću ne steče met za tri. | Foto: Reuters Dončiću ne steče met za tri. Foto: Reuters

Trener Dallasa Jason Kidd je drugič zapored po 10. decembru in nedavni zmagi nad Orlandom spet lahko računal tako na Luko Dončića kot Latvijca Kristapsa Porzingisa, ki je prispeval prvih pet točk za gostitelje. Ti so udarno odprli tekmo, poleg Dončića in Porziniga so se v prvi postavi znašli še Dorian Finney-Smith, Maxi Kleber in Jalen Brunson. Pri Dallasu so zaradi bolečin v kolenu na tekmi z Oklahomo po vseh zdravstvenih težavah tokrat pogrešali le Reggieja Bullocka.

Dallas je poletno odprl tekmo in z raznovrstno igro v napadu hitro povedel s 14:6. Mavericks so vodili vseh prvih 12 minut, dobro minuto pred koncem prve četrtine so po dveh zadetih prostih metih Dwighta Powella prvič povedli z dvomestno razliko (30:20). Ob koncu prve četrtine so domači vodili s 33:24, Dončić je v prvem delu dosegel devet točk, Dallas pa je navdušil z izjemno moštveno predstavo, že v prvih 12 minutah so zbrali 20 asistenc.

Predstava Dončića:

Zadnja minuta tekme:

Tudi v drugi četrtini so bili košarkarji Dallasa ves čas v vodstvu, čeprav so se gostje slabe štiri minute pred koncem prvega polčasa prišli le na točko zaostanka (41:40). Kidd je z minuto odmora znova prebudil svoje košarkarje, ki so do konca prvega polčasa naredili delni izid 12:2 in se na odmor podali s prednostjo 53:42. Dončić je v prvem polčasu dosegel 11 točk, ob tem je zgrešil vse štiri poskuse za tri točke, k svojemu dosežku je dodal še šest asistenc.

Porzingis je dosegel 13 točk. | Foto: Reuters Porzingis je dosegel 13 točk. Foto: Reuters Mrk v tretji četrtini, ki je Oklahomo vrnil v igro

Tudi v prvi polovici tretje četrtine so Mavericks narekovali ritem igre, po šestih minutah igre v tretjem delu so košarkarji Dallasa vodili že z 22 točkami naskoka (70:48) in delovalo je, da je tekma že skorajda dobljena. Tako je očitno mislil tudi Kidd, ki je iz igre potegnil Dončića in Porzingisa, nato pa se je Oklahoma nevarno približala. Slabih 45 sekund pred koncem četrtine je po delnem izidu 22:2 prišla na le dve točki zaostanka (72:70), gostitelji pa so pred zadnjimi 12 minutami vodili s 77:72.

V zadnji četrtini smo tako znova spremljali boj za vsako žogo, Oklahoma je ves čas dihala za ovratnik domačim košarkarjem, a so ti uspešno odbili vsak njen poskus za izenačenje. Dončić je dobre tri minute pred koncem znova poskrbel za preplah med svojimi navijači, saj je ob enem izmed prodorov nerodno stopil, se hitro prijel za gleženj, kljub bolečinam pa je lahko nadaljeval igro.

Drama v zadnji minuti

Minuto pred koncem je Oklahoma ob zaostanku s 95:99 imela priložnost, da se povsem približa, a je Tre Mann zgrešil oba prosta meta. Dallas je nato zapravil napad, na drugi strani pa je bil uspešen Shai Gilgeous-Alexander. 20 sekund pred koncem je bil na črti prostih metov Tim Hardaway Jr., ki je bil uspešen le enkrat, in Dallas je tako povedel s 100:97. Oklahoma je nato izgubila žogo, Dončić pa je s podajo v protinapad zaposlil Josha Greena, ki je 13 sekund pred koncem zabil za vodstvo s 102:97. A Oklahoma se je vrnila še enkrat. V areni American Airlines je dogajanje doseglo vrelišče, ko je Green ob vodstvu Dallasa s 104:102 2,9 sekunde pred koncem zapravil oba prosta meta. V zadnji obrambni akciji je uspešno posredoval Hardaway Jr. in zmaga je tako ostala v Dallasu.

Dončić je s soigralci našel pravo formo. | Foto: Reuters Dončić je s soigralci našel pravo formo. Foto: Reuters

Dončić je ob zmagi svojega moštva dosegel 20 točk, 11 skokov in 12 asistenc. V oči znova bode le njegov met za tri točke, saj je znova ostal brez zadete trojke. Na zadnjih treh tekmah Dallasa je 18-krat poskusil za tri, uspešen pa je bil le enkrat. Po dobri moštveni predstavi Dallasa je Brunson dosegel 14 točk, Porzingis pa točko manj. Na drugi strani je bil s 34 točkami najučinkovitejši Gilgeous-Alexander.

Dallas bo znova stopil na igrišče v noči na četrtek, ko bo gostil Toronto Raptors. Ti so danes z 99:104 klonili proti Miami Heat.

48 točk Bookerja

Za najboljši strelski podvig večera je poskrbel Devin Booker, ki je ob zmagi Phoenixa nad San Antoniom dosegel 48 točk (13/20 za 2, 5/13 za 3, 7/8 prosti meti). Ameriški košarkar je s tem poskrbel za peti najboljši strelski izkupiček v tej sezoni. Na prvem mestu je še vedno košarkar Atlante Trae Young, ki je proti Portlandu v začetku letošnjega koledarskega leta dosegel kar 56 točk. Suns so sicer slavili po zaslugi zadnje četrtine, ki so jo dobili s kar 34:16.

Kevin Durant
Sportal Udarec za zvezdnika lige NBA. Pod vprašajem tudi tekma zvezd?

Dallas Mavericks : Oklahoma City Thunder 104:102
Luka Dončić 20 (4/11 za 2, 0/6 za 3, 12/14 prosti meti), 11 sk., 12 as., 3 ukr. žoge, 3 blokade, 2 izg. žogi v 38:40, Brunson 14 (8 as.), Porzingis 13 (8 sk.); Gilgeous-Alexander 34, Dort 18 (7 sk.), Giddey 10

Boston Celtics : New Orleans Pelicans 104:92
Tatum 27 (8 sk.), Brown 23 (8 sk.), Schröder 23 (9 as.); Valančiunas 22 (14 sk.), Jones 16, Ingram 15 (10 sk.)

New York Knicks : Charlotte Hornets 87:97
Barrett 18 (12 sk.), Randle 18 (10 sk.), Quickley 12 (7 as.); Bridges 38 (12 sk.), Rozier 22 (7 as.), Hayward 16

Washington Wizards : Philadelphia 76ers 117:98