Ponedeljek, 2. 10. 2017, 12.00

Zlati slovenski košarkarji v klubskih dresih

Prepelič tako vroč, da se za njim kadi v Franciji

Klemen Prepelič | Foto Vid Ponikvar

Dvanajst slovenskih košarkarjev, ki so pred dvema tednoma pod vodstvom Igorja Kokoškova osvojili naslov evropskega prvaka, je vstopilo v klubsko sezono 2017/18. Najbolj razigrana sta bila Klemen Prepelič in Jaka Blažič, ki je moral v ''slovenskem derbiju'' španskega prvenstva priznati premoč Luki Dončiću in Anthonyju Randolphu.

Enajst od ducat slovenskih junakov si služi košarkarski kruh v tujini. V domovini je ostal le center Krke Žiga Dimec in za začetek kljub solidnemu izkupičku (15 točk, met iz igre kar 7/7) prepričljivo izgubil superpokalni dvoboj s Petrol Olimpijo. Njegovi preostali reprezentančni soigralci se dokazujejo na tujih parketih.

Košarkar Klub, država Tekmovanje Tekma Točke Statistika Igralni čas
Jaka Blažič MoraBanc Andorra, Španija Špansko prvenstvo, 1. krog Real Madrid : Andorra 94:88 20 Met za 3 4/7, met za 2 4/8, 1 podaja 23 minut in 52 sekund
Vlatko Čančar Mega Bemax, Srbija Liga ABA, 1. krog Mega Bemax : Cibona 95:88 17 Met za 3 3/4, met za 2 2/4, prosti meti 4/5, 6 skokov, 1 podaja 28 minut in 25 sekund
Žiga Dimec Krka Novo mesto, Slovenija Slovenski superpokal Petrol Olimpija : Krka 94:76 15 Met za 2 7/7, prosta meta 1/2, 4 skoki, 1 podaja 32 minut in 3 sekunde
Luka Dončić Real Madrid, Španija Špansko prvenstvo, 1. krog Real Madrid : Andorra 94:88 Met za 3 1/4, met za 2 2/2, prosta meta 1/2, 6 skokov, 4 podaje 23 minut in 34 sekund
Goran Dragić Miami Heat, ZDA Pripravljalna tekma lige NBA Atlanta Hawks : Miami Heat 90:96 6 Met za 2 3/5, 1 skok, 3 podaje 14 minut
Edo Murić Anadolu Efes, Turčija Turško prvenstvo, 1. krog Pinar Karsiyaka - Efes, 8. oktober
Aleksej Nikolić Brose Bamberg, Nemčija Nemško prvenstvo, 1. krog Würzburg : Brose Bamberg 76:73 5 Met za 2 1/1, prosti meti 3/4 9 minut in 24 sekund
Klemen Prepelič Levallois, Francija Francosko prvenstvo, 3. krog Elan Chalon : Levallois 77:79 29 Met za 3 4/10, met za 2 6/8, prosti meti 5/7, 3 skoki, 2 podaji 28 minut
Anthony Randolph Real Madrid, Španija Špansko prvenstvo, 1. krog Real Madrid : Andorra 94:88 10 Met za 3 1/2, met za 2 3/4, prosta meta 1/2, 7 skokov,  17 minut in 6 sekund
Matic Rebec Enisey, Rusija Rusko prvenstvo, 1. krog Enisey - CSKA Moskva, 6. oktober
Gašper Vidmar Banvit, Turčija Turško prvenstvo, 1. krog Fenerbahče - Banvit, 7. oktober
Saša Zagorac Soproni, Madžarska Madžarsko prvenstvo, 1. krog Soproni : MAFC 69:70 20 Met za 3 3/7, met za 2 3/8, 5 skokov, 2 podaji 32 minut

Blažič več kot Dončić in Randolph skupaj, a ...

Luka Dončić in Jaka Blažič sta si na EuroBasketu delila slačilnico, v španskem prvenstvu pa sta bila v nedeljo goreča tekmeca. | Foto: Vid Ponikvar Luka Dončić in Jaka Blažič sta si na EuroBasketu delila slačilnico, v španskem prvenstvu pa sta bila v nedeljo goreča tekmeca. Foto: Vid Ponikvar Španski prvak Real Madrid je po zapravljeni priložnosti, da bi osvojil španski superpokal, v uvodnem krogu prvenstva premagal Andorro s 94:88. Pri gostih je opozoril nase Jaka Blažič. Izkazal se je z natančnim metom iz razdalje in bil najbolj nevaren posameznik v vrstah kluba, ki domuje v žepni državi med Španijo in Francijo, a vseeno nastopa v elitnem španskem prvenstvu. Pri kraljevem klubu sta bila posebne pozornosti deležna Luka Dončić in Anthony Randolph. Prvič sta se predstavila v domači dvorani po osvojenem evropskem naslovu.

Čudežni slovenski najstnik, ki je kmalu po finalu EuroBasketa s Srbijo odpravil poškodbo gležnja, je prispeval 8 točk, 6 skokov in 4 podaje, Američan s slovenskim potnim listom Anthony Randolph pa je dosegel 10 točk, izkazal pa se je še s 7 skoki. Dončiću, ki se je na tekmi predstavil na treh različnih igralskih položajih, je med srečanjem nagajala poškodba dimelj.

Prepelič dočakal prvo zmago

Saša Zagorac je kljub dobri predstavi ostal brez zmage na Madžarskem. | Foto: Sportida Saša Zagorac je kljub dobri predstavi ostal brez zmage na Madžarskem. Foto: Sportida Velikan iz španske prestolnice ne skriva zanimanja, da bi v začetku prihodnjega leta v svoje vrste pripeljal še enega slovenskega reprezentanta. Na radarju Reala se je pojavil Klemen Prepelič, ki v tej sezoni nastopa za francoskega prvokategornika Levallois. V deželi galskih petelinov so košarkarji odigrali že tri kroge. Štajerec je prvo zmago dočakal v tretjem krogu, ko je klub iz predmestja Pariza v gosteh premagal Chalon (79:77). Prvi junak srečanja je bil Prepelič. Dosegel je 29 točk in spravljal ob živce obrambo tekmeca z natančnimi meti z razdalje.

V uvodnem dejanju lige ABA se je izkazal Vlatko Čančar. S srbsko Mego je pred domačim občinstvom odpravil Cibono, ki jo vodi nekdanji slovenski selektor Slobodan Subotić. Primorec je dosegel 17 točk in si prislužil kopico čestitk. Koš tekmeca je pridno polnil tudi Saša Zagorac, a na Madžarskem s Sopronijem po dramatični končnici ostal brez zmage. Podobno velja za Alekseja Nikolića, ki v prvem krogu nemškega prvenstva ni bil deležen velike minutaže. Ob porazu Bamberga je dosegel pet točk.

Prvenstvi v Turčiji in Rusiji se bosta začela ta teden.

Dragić za začetek šest točk

Kapetan Goran Dragić, ki se je po koncu EuroBasketa poslovil od reprezentančnega dresa, se pripravlja na začetek sezone 2017/18 v ligi NBA. Na pripravljalnem srečanju z Atlanto je na parketu prebil 14 minut in dosegel šest točk.