EuroBasket 2017, 4. tekmovalni dan

Slovenci spet trepetali, a ostali neporaženi. Fincem triler proti Poljakom.

3

Slovenija Grčija | Foto Vid Ponikvar

Slovenska košarkarska reprezentanca je na evropskem prvenstvu v Helsinkih še tretjič zmagala. Četa Igorja Kokoškova je tudi tokrat uprizorila dramatično končnico in po prigarani zmagi z 78:72 nad Grčijo ostala neporažena. Najbolj razigrana v slovenski vrsti sta bila kapetan Goran Dragić in Luka Dončić, ki sta se ustavila pri 20 oziroma 22 točkah. Z zmago so si Slovenci že priigrali napredovanje v osmino finala EP. Finci so po dveh podaljških premagali Poljake.

Potem ko je košarkarska sobota postregla s pestrim programom in tekmami v vseh štirih državah gostiteljicah, je bila nedelja na EuroBasketu 2017 rezervirana za skupini A in B. Reprezentance iz skupin v Helsinkih in Tel Avivu so odigrale tekme tretjega kroga.

Pozornost slovenskih ljubiteljev košarke je bila v nedeljo usmerjena predvsem v popoldansko tekmo v finski prestolnici, kjer so naši košarkarji spet poskrbeli za zvišanje utripa ob koncu srečanja, ki se je končalo po slovenskem okusu.

Slovenci so obračun z Grki odprli odlično in si v zadnjem delu uvodne četrtine po drugi trojki Luke Dončića priigrali prednost desetih točk. To jim je v prvih petih minutah nadaljevanja uspelo zadržati, a nato so se razigrali tudi Grki. Približali so se na dve točki, nato pa je mladi Dončić s svojo tretjo trojko in 14. točko na srečanju postavil izid ob polčasu 35:30.

Luka Dončić je v prvem polčasu dosegel 14 točk, na koncu se je ustavil pri 22. | Foto: Vid Ponikvar Luka Dončić je v prvem polčasu dosegel 14 točk, na koncu se je ustavil pri 22. Foto: Vid Ponikvar

V drugem polčasu je sledil slovenski mrk. Grki so z delnim izidom 6:0 sploh prvič na tekmi povedli (36:35), kaj hitro pa s trojko ušli na +4. Četa Igorja Kokoškova je prvo točko dočakala šele po štirih minutah igre in nasprotnikom dopustila, da so zgolj v desetih minutah dosegli skoraj toliko točk (28) kot prej v prvem polčasu. Grki so v zadnjo četrtino vstopili s šestimi točkami prednosti, a so Slovenci z izjemno igro - razigral se je tudi Goran Dragić - priredili preobrat. V 37. minuti so po dolgem času prešli v vodstvo, dosegli tretjo zmago in ostali neporaženi.

Poljaki v zadnji minuti zapravili zmago

Slovenci bodo imeli v ponedeljek dan počitka, v torek pa se bodo srečali z Islandijo, ki je na treh tekmah trikrat izgubila. Danes so jo visoko premagali Francozi.

Zvečer so se Finci pomerili s Poljaki, ki so dobro minuto pred koncem rednega dela vodili za devet točk, a nato prednost izpustili iz rok. Sogostitelji EP so izsilili podaljšek, po katerem zmagovalca ni bilo. Sledila sta še ena podaljšana igra in veliko slavje Fincev, pri katerih je bil s 27 točkami prvi strelec finski Luka Dončić Lauri Markkanen.

Italijani in Nemci prvič poraženi, Ukrajinci in Izraelci s prvo zmago

Na prvi tekmi skupine B v Tel Avivu so Ukrajinci dosegli prvo zmago na EP, premagali so Gruzijo. V popoldanski poslastici so Litovci Italijanom zadali prvi poraz. Prvič so izgubili tudi Nemci, ki jih je v zadnjem delu tekme ugnal Izrael, za katerega je bila to prva zmaga.

Reprezentance iz skupin C in D bodo na parket znova stopile v ponedeljek, ko bodo Slovenci deležni dneva počitka.