Ponedeljek, 11. 2. 2019, 19.48

LIGA ABA, 19. KROG

Olimpija po visoki zmagi ostaja v boju za obstanek

2

Petrol Olimpija, Igokea, ABA liga | Olimpija je dosegla izredno pomembno zmago. | Foto Vid Ponikvar/Sportida

Olimpija je dosegla izredno pomembno zmago.

Košarkarji Petrol Olimpije so v 19. krogu ABA lige dosegli izjemno pomembno zmago v boju za obstanek. Ljubljančani so v Stožicah z 92:69 ponižali Igokeo in se s šesto zmago po številu uspehov izenačili z današnjim nasprotnikom in Zadrom. Drugi slovenski predstavnik v regionalni ligi, Krka, je klonila v Sremski Mitrovici pri Megi Bemax (72:80). Novomeščani ostajajo pri petih zmagah.

Olimpija je v Stožicah narekovala ritem igre skoraj vso tekmo. Igokea je bil sicer v prednosti prvo polovice prve četrtine, a je Olimpija v zadnjih treh minutah prvega dela z delnim izidom 14:0 pobegnila bosanski ekipi.

Tudi v nadaljevanju so bili varovanci Saše Nikitovića boljši nasprotnik, prednost je rasla iz minute v minuto. Ob polčasu je Olimpija vodila s +15, ob koncu tretjega dela je prednost znašala že 22 točk. Tudi v zadnjih desetih minutah so Ljubljančani vse niti igri držali v svojih rokah, večkrat so povedli tudi z razliko, višjo od tridesetih točk.

Pri Olimpiji je bil z 18 točkami najučinkovitejši Luka Šamanić (8 skokov), Jan Špan je dosegel 14 točk, Marvin Jones pa 13. Pri Igokei je bil z 21 točkami najboljši strelec Danilo Anđušić. Olimpija se je z zmago nad Igokeo na desetem mestu po številu točk izenačila ravno z bosansko ekipo, enako število zmag in porazov ima tudi deveti Zadar.

Petrol Olimpija : Igokea, foto: Vid Ponikvar/Sportida:

1 / 30

Krka prikovana na dno

Krka je zapravila še eno priložnost za zlata vredni točki. Podobno kot na tekmah v zadnjih krogih proti Igokei in FMP je bila v zaključku v igri za zmago, vendar so igralci nespametno odigrali ključne minute.

Mega Bemax: Janjić 3, Marjanović 1 (1:2), Ratkovica 4 (2:2), Ašćerić 24 (1:2), Mišković 12 (4:7), Čarapić 4 (2:2), Atić 7, Nikolić 8 (4:6), Fundić 8 (2:4), Stanić 9 (1:3).

Krka: Marinelli 4 (4:4), Škedelj 10, Cinac 10 (1:2), Đapa 17 (2:2), Balažič 2 (2:2), Jošilo 2, Lalić 11 (1:4), Lapornik 6 (1:2), Mavra 10 (4:4).

Tokrat so varovanci trenerja Simona Petrova v zadnji četrtini nadoknadili petnajst točk zaostanka, se približali na 70:66 in bili v 39. minuti še vedno pri zgolj štirih točkah zaostanka (70:74).

Žal Krka v odločilnih minutah ni imela razpoloženih igralcev, hkrati pa so najizkušenejši storili preveč napak. Kapetan Jaka Balažič je soigralce zaradi petih osebnih napak zapustil v ključnih minutah, Luka Lapornik, ki je metal 2:8, prav tako, Dominik Mavra je bil še bolj nenatančen (3:14), Marko Jošilo pa je dosegel vsega dve točki.

Sivemu strelskemu povprečju so se izognili Dalibor Đapa, ki je trojke metal 5:6, Jure Lalić (11 točk, met 5:6) ter mladi Miha Škedelj (10 točk, met 4:6).

Novomeščani bodo po premoru za pokalno tekmovanje 2. marca gostili Cedevito, nato jih čaka gostovanje pri Ciboni, v zadnjem krogu pa se bodo v dvorani Leona Štuklja pomerili s Petrolom Olimpijo.

Zadnje mesto v ABA ligi pomeni izpad v drugoligaško jadransko konkurenco, predzadnje  pa vodi v kvalifikacije za obstanek v elitni druščini.