Nedelja, 26. 7. 2009, 17.51
9 let
Cavendishu Pariz, Contador veliki junak

Zadnja, 164 kilometrov dolga, etapa se je pričela tako kot veleva tradicija. Poziranje fotografom, nazdravljanje s šampanjcem ter pričetek boja za etapno zmago v prvem krogu na Elizejskih poljanah. Contador in Andy Schleck sta postala prva kolesarja, ki sta na Touru po letu 1999 uspela premagati Lancea Armstronga.
V glavnini (156 kolesarjev) sta bila le dva kolesarja, ki sta že slavila zmago v najbolj cenjeni etapi na Touru. Daniele Bennati (Liquigas) leta 2007, medtem ko je bil Thor Hushovd najhitrejši leto pred tem. Vprašanje je bilo, ali je kdo sposoben Marku Cavendishu odvzeti šesto etapno zmago na letošnji dirki. Zadnji kolesar, ki je v zeleni majici najboljšega po točkah slavil zmago v Parizu je bil Robbie McEwen - leta 2002. Od leta 1975 se je Tour vsakič končal v Parizu.
Bitka za etapno zmago se je začela odvijati v prvem izmed osmih ciljnih krogov na Elizejskih poljanah. Na 111 kilometru je glavnini pobegnila skupina sedmih kolesarjev. V ozadju so tempo v glavnini narekovali kolesarji ekipe Columbia. Ubežnikom niso dovolili več kot 37 sekund prednosti, ki se je v zadnjih kilometrih etape vseskozi manjšala. Petnajst kilometrov do cilja je znašala le še 20 sekund. Deset kilometrov do cilja pa le še deset.
Sledili so odločilni kilometri, v katerih so vse ekipe skušale v ospredje pripeljati svoje najboljše šprinterje. V zadnji krog (6.5 km) je glavnina krenila devet sekund za zadnjimi tremi ubežniki (Beppu, Veikkanen in Wegmann). Takoj zatem so bili ujeti in tempo kolesarjev ekipe Columbia se je bližal maksimumu. Tri in pol kilometre do cilja so v ospredje prikolesarili kolesarji ekipe Garmin. V zadnji kilometer je glavnina krenila popolnoma raztegnjena. Na čelu je bil Hincapie, sledil je Renshaw ter sprehod Cavendisha do ciljne črte. Drugo mesto je osvojil Mark Renshaw, Tyler Farrar tretje.
Alberto Contador, brata Schleck, Thor Hushovd, Mark Cavendish, Franco Pellizotti, Bradley Wiggins, Fabian Cancellara, Rinaldo Nocentini, Tony Martin in Lance Armstrong so kolesarji, ki so zaznamovali letošnji Tour. Vrnitev Armstronga je bila vsekakor rešilna bilka za kolesarstvo. Kljub nekaterim slabostim je njegov povratek v kolesarsko karavano prinesel veliko dobrega temu športu. Neverjetno je tudi, da je Armstrong pred desetimi meseci napovedal vrnitev v kolesarsko karavano, bil odličen že na Giru ter Tour po štirih letih zopet končal na stopničkah zmagovalnega odra. Leta 2005 je po sedmi zmagi na Touru zaključil športno pot. Vsekakor upravičeno lahko pričakujemo, da bo prihodnje leto še močnejši in eden izmed favoritov za zmago.
Drugo mesto v skupnem seštevku je osvojil Andy Schleck, kar je vsekakor njegov najboljši dosežek v karieri. Kako dobro so letos nastopali mladi kolesarji, pove že pogled na deseterico najboljših, v kateri sta poleg Andya še Nibali in Kreuziger. Lani je Andy kot najboljši mladi kolesar zasedel 12. mesto. Kreuziger je letos zamenjal mesto z Nibalijem. Vendar so vsi trije naredili velik korak naprej in končali dirko v deseterici. Lani je Nibali kot tretji mladi kolesar zasedel 20. mesto s skoraj pol ure zaostanka za Sastrejem.
Veliko sta na letošnji dirki dosegla tudi Italijan Franco Pellizotti, ki je osvojil pikčasto majico najboljšega kolesarja na gorskih ciljih ter Thor Hushovd, ki je zeleno majico osvojil že leta 2005. Pellizotti je pikčasto osvojil prvič v karieri. Poleg tega je osemčlanska komisija Pellizottija izbrala za najbolj bojevitega kolesarja letošnje dirke.
Simon Špilak je lani uspešno končal dirko po Italiji. Temu je sedaj dodal še uspešen nastop na dirki po Franciji. Po skorajšnjem odhodu z dirke v 13. etapi je nato uprizoril sijajno predstavo v zahtevni 15. gorski etapi. Za svojo borbenost v etapi so mu prisodili tudi nagrado za najbolj bojevitega kolesarja. V 16. etapi je kolesaril z rdečima številkama (139) na hrbtu, kar je vsekakor odličen dosežek. V ubežni skupini je bil tudi v 19. etapi, ko so jih ekipe, ki imajo v svojih vrstah šprinterje, ulovile še pred zaključkom etape.
Rezultati 21. etape, Montereau Fault Yonne – Pariz, 164 km:
1. Mark Cavendish (VB) Columbia-HTC 4;02:18 2. Mark Renshaw (Aus) Columbia-HTC 3. Tyler Farrar (ZDA) Garmin-Slipstream 4. Gerald Ciolek (Nem) Milram 5. Jauheni Hutarovič (Blr) Francaise des Jeux 6. Thor Hushovd (Nor) Cervelo Test Team 7. Jose Rojas Gil (Špa) Caisse d'Epargne 8. Marco Bandiera (Ita) Lampre-NGC 9. Daniele Bennati (Ita) Liquigas 10. William Bonnet (Fra) Bbox Bouygues Telecom … 72. Simon Špilak (Slo) Lampre-NGC vsi isti čas