17.26

6 let, 7 mesecev

Nedelja, 1. 4. 2012, 17.26

Boonen za zgodovino na dirki po Flandriji

Belgijec Tom Boonen je zmagovalec 96. enodnevne kolesarske dirke po Flandriji (1.WT). Na 2. in 3. mestu sta dirko končala Italijana Filippo Pozzato in Alessandro Ballan. Slovenci odstopili.

Anders Lund (Saxo Bank), Gert Dockx (Lotto-Belisol), Manuel Belletti (Ag2r-La Mondiale), Pello Bilbao (Euskaltel-Euskadi), David Boucher (FDJ-BigMat), Vladimir Isaychev (Katjuša), Massimo Graziato (Lampre-ISD), Pablo Lastras (Movistar), Maarten Tjallingii (Rabobank), Tyler Farrar (Garmin-Barracuda), Sven Vandousselaere (Topsport Vlaanderen), Baptiste Planckaert (Landbouwkrediet), Tom Veelers (Argos-Shimano), Andreas Schillinger in Daniel Schorn (oba Team NetApp) je bila petnajsterica kolesarjev, ki je glavnini pobegnila na šestnajstem kilometru 257 kilometrov dolge dirke.

V glavnini so se v nadaljevanju dirke ves čas vrstili padci. V enega prvih je bil slabih 140 kilometrov do cilja vpleten Kristijan Koren, ki se je hitro pobral in nadaljeval z dirko. A bolečine v kolku so bile prehude in je kmalu zatem odstopil. Še slabše jo je pri padcu 61 kilometrov do cilja odnesel prvi favorit Fabian Cancellara, ki ni mogel nadaljevati dirke. V ospredju je bilo takrat le še 10 ubežnikov, ki so imeli pred glavnino 2 minuti prednosti. Poleg padca Korena smo lahko na dirki opazili tudi Boruta Božiča, ki je približno 100 kilometrov do cilja nekajkrat poskušal s pobegom. V nadaljevanju dirke je bilo dirkanje kolesarjev v glavnini vse bolj intenzivno in petdeset kilometrov do cilja so imeli ubežniki le še 50 sekund prednosti. Na sporedu je bilo še šest klancev.

Ubežniki, z izjemo Davida Boucherja, so bili ujeti 46 kilometrov do cilja. Nekdanji francoski prvak pa šest kilometrov kasneje. Dva kilometra pred tem je z enim izmed gledalcev trčil Nizozemec Sebastien Langeveld (GreenEdge), ki je verjetno utrpel zlom ključnice. Ko so kolesarji predzadnjič kolesarili na Paterberg sta tempo na čelu glavnine narekovala Sep Vanmarcke in Sylvain Chavanel. Glavnina je razpadla na več manjših skupin. V prvi skupini, kateri so pobegnili Luca Paolini (Katjuša), Juan Antonio Flecha (Sky) in Vincent Jerome (Europcar), je bilo 30 kolesarjev. Ob pričetku vzpona na Hoogberg se je ponovno pripetil padec v glavnini. Vrh vzpona je skupaj prečkala skupina enajstih kolesarjev v kateri so bili trije ubežniki ter Tom Boonen, Sylvain Chavanel, Alessandro Ballan, Filippo Pozzato, Niki Terpstra, Sep Vanmarcke, Matteo Tosatto in Maksim Iglinski. Kakšen kilometer kasneje jih je ulovil še Peter Sagan.

Takoj zatem je pobegnil Jerome, ki je imel dolgo časa 20 sekund prednosti pred ostalimi ubežniki in 40 sekund pred glavnino. V slednji so tempo na čelu narekovali kolesarji ekipe Sky, ki so imeli v glavnini še Boasson Hagna in Eisla. Dvajset kilometrov do cilja je glavnina ulovila devet ubežnikov, medtem ko je Jeroma nekaj trenutkov pred tem v ospredju ulovil Terpstra. Še zadnjič sta bila na sporedu vzpona Kwaremont in Paterberg. Po Kwaremontu so v ospredju ostali Ballan, Pozzato in Boonen. Slednja sta ulovila Ballana, ki je prvi opravil s klancem. Ob vzponu na Paterberg je Boonen z veliko težavo sledil Italijanoma. Zasledovalni skupini je na zadnjem vzponu na dirki pobegnil Sagan, ki je 13 kilometrov do cilja za trojico ubežnikov zaostajal 20 sekund.

Kmalu je bilo jasno, da Sagan ne more uloviti ubežnikov, ki so imeli 8 kilometrov do cilja že neulovljivih 40 sekund prednosti. Jasno je bilo, da gre med njimi iskati letošnjega zmagovalca dirke. Brez zmage na eni največjih klasik je bil le Pozzato. Zasledovalna skupina je za ubežniki 5 kilometrov do cilja zaostajala minuto. Tri kilometre do cilja je Ballan poskušal s pobegom. Kilometer do cilja je Ballan že četrtič poskušal s pobegom. Dobrih 300 metrov do cilja je Ballan prvi pričel s šprintom. Boonen je slavil svojo tretjo zmago v karieri, medtem ko sta se Pozzato in Ballan zadovoljila z 2. in 3. mestom. ''Vsekakor nisem pričakoval zmage saj se že pred pričetkom dirke nisem najboljše počutil. A občutki so med dirko ostali isti, medtem ko so bili tekmeci vse bolj utrujeni. Ker nisem bil dovolj močan, da bi se tekmecev otresel in sam prikolesaril v cilj, sem vse stavil na ciljni šprint. Vesel sem zmage in dejstva, da sem se po številu zmag izenačil z legendami te dirke,'' je po tretji zmagi v karieri na tej dirki, povedal Tom Boonen.

Od četverice Slovencev, ki so nastopili na dirki nihče ni uspel prikolesariti do cilja. Korena je zaustavil padec, medtem ko preostala trojica ni bila dovolj konkurenčna, da bi lahko sledila glavnini. ''Stik z glavnino sem izgubil po dvestotih kilometrih. Petindvajset kilometrov do cilja sem odstopil. Danes enostavno vse od začetka dirke nisem bil tisti pravi,'' je za Sportal dejal Gregor Gazvoda. ''Po zdravstvenih težavah v zadnjih dveh tednih mi je šlo presenetljivo dobro. Vse do zadnjih petindvajsetih kilometrov sem se brez težav boril v ospredju, a nato ostal brez energije in moči. Ostal sem sam in odstopil,'' je zaključil Borut Božič. ''Bil sem udeležen v padec pri katerem jo je najbolj skupil Koren. Sam sem se mu izognil saj sem se uspel pravočasno ustaviti. Takrat sem še uspel uloviti glavnino, a ker sem bil povsem zadaj sem na treh odsekih tlakovanimi s kockami ponovno izgubil stik z glavnino. V glavnino nas je potegnil Stijn Devolder, a sem nato dokončno odpadel od glavnine ob vzponu na Kwaremont,'' je dejal Blaž Jarc.