17.12

8 let, 4 mesece

Nedelja, 20. 4. 2008, 17.12

Amstel Gold Race Cunegu

Zmagovalec 43. kolesarske dirke Amstel Gold Race (PT) je 26-letni Italijan Damiano Cunego. Na dirki sta nastopila tudi Simon Špilak in Matej Mugerli.

Najmlajša spomladanska klasična enodnevna dirka je bila dolga 257 kilometrov. Dirka, ki je bila speljana 30 kilometrov pred ciljem. Za prvo večjo selekcijo v glavnini je bil zaslužen Luksemburžan Kim Kirchen. Po vzponu na Kruisberg je v ospredju ostala skupina, v kateri je bilo le še približno 45 kolesarjev.

Slovenca Simon Špilak in Matej Mugerli sta zamudila odločilni beg. V ospredju je 20 kilometrov pred ciljem napadel Sergej Ivanov. Kolesar Astane je svoj napad napovedal že pred pričetkom dirke. Dejal je, da si bo poskušal še pred ciljnim vzponom privoziti odločilno prednost pred favoriti za zmago. Kmalu ga je ulovil še avstrijski prvak Christian Pfannberger (Barloworld).

Ob strmem vzponu na Keutenberg je sedem kolesarjev ulovilo ubežnika. Skupina ubežnikov je imela šest kilometrov pred ciljem lepo prednost (15 sekund) pred večjo skupino zasledovalcev, v kateri so tempo narekovali kolesarji Rabobanka. Vse je kazalo, da bodo o zmagovalcu 43. izvedbe dirke odločali: Valverde, Rebellin, Cunego, Dekker, F. Schleck, Ivanov, Rodriguez, Pfannberger in Kroon.

Sledil je odločilni ciljni vzpon na Cauberg kjer je največ moči ostalo Italijanu Cunegu. Mali Italijan je ugnal Franka Schlecka in Alejandra Valverdeja. Nehvaležno četrto mesto je osvojil Davide Rebellin. Matej Mugerli je osvojil 59. mesto. "Kaj naj rečem. V redu mi je šlo do tridesetih kilometrov pred ciljem. Tam sta bila na sporedu dva klanca zapored. Na prvega sem nekoliko pretirava, kar sem plačal na drugem klancu. Nato sem še uspel uloviti prvo skupino, a na predzadnji klanec zopet odpadel. Imam le še 14 dni na razpolago, da na kateri izmed dirk kaj dosežem,'' je dejal Mugerli, ki bo ravno tako kot Špilak v naslednjih dneh nastopil še na dveh klasikah: Valonska puščica in Liege-Bastogne-Liege.