Nedelja,
30. 3. 2014,
16.15

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 30. 3. 2014, 16.15

8 let, 7 mesecev

"Večni derbi z napako? Lahko smo veseli, da ga sploh imamo!"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V ponedeljek se bosta na prvi od dveh tekem finala državnega hokejskega prvenstva pomerila Jesenice in Olimpija. O večnem derbiju smo se pogovarjali z Andrejem Brodnikom in Dejanom Varlom.

Slovenski klubski hokej, v nasprotju z reprezentančnim, ki je z uvrstitvijo na olimpijske igre v Sočiju in s tamkajšnjimi dobrimi predstavami spisal novo poglavje v zgodovinski knjigi te najhitrejše moštvene igre pri nas, ne doživlja najlepših časov. Po sesutju prvega članskega moštva na Jesenicah je namreč izgubil tudi največjo atrakcijo, večni derbi, obračun hokejskih Jesenic in Ljubljane.

Ta se sicer v nekoliko manj bleščeči različici vendarle vrača, v ponedeljek se bosta namreč na prvi tekmi finala državnega prvenstva pomerili moštvi Olimpije in Team Jesenice. Slednje je projekt Hokejske zveze Slovenije, zato ga marsikdo pač ne more jemati kot pravega zastopnika Jesenic. Obeta se nam torej nekakšen večni derbi z manjšo, kozmetično napako, a nekdaj izvrstni hokejist Olimpije Andrej Brodnik se s takšnim poimenovanjem prihajajočega hokejskega derbija ne strinja. "Kakšna napaka? Rad bi slišal, kakšna napaka je to," nam je zabrusil, na pojasnilo, da Team Jesenice niso tiste čisto prave Jesenice pa še dodal: "Kdo to pravi? A Olimpija pa je prava Olimpija?"

Prihajajoči derbi je vsekakor nekaj pozitivnega

Namignil je seveda na to, da tudi današnja hokejska Olimpija ni več isti klub kot tista iz osemdesetih let prejšnjega stoletja. Ljubljanski klub je večkrat propadel, pa spet zrasel kot drug pravni subjekt, a nadaljeval na tradiciji prejšnjih in prišteval zvezdice za naslove državnih prvakov, kot da se ne bi nič zgodilo. S kontinuiteto so se lahko vse do predlani hvalili prav na Jesenicah, pa je tudi tam nazadnje počilo.

In kako naj torej gledamo na današnji moštvi? Je derbi povsem legitimen obračun najboljšega kar ta trenutek lahko ponudita hokejska Ljubljana in hokejske Jesenice? "Morda, a moramo tudi pogledati, koliko je v Ljubljani sploh ljubljanske ekipe. Menim, da je bistveno več jeseniške ekipe na Jesenicah kot ljubljanske v Ljubljani," je bil neomajen naš sogovornik in presekal pogovor, ki je postajal že nevarno abstrakten: "Pustimo to. Treba je gledati naprej. Prihajajoč derbi jemljem kot nekaj pozitivnega. Ne predstavljam si, kako bi slovenski hokej sploh izgledal brez Jesenic."

Tudi Dejan Varl, ki je celo kariero nosil rdeč jeseniški dres, se seveda strinja, da je finalni obračun večnih tekmecev nekaj pozitivnega. Sploh v luči dogodkov na Jesenicah. "Na vse skupaj je danes težko gledati tako, kot je bilo prej. Že ko sta obe moštvi igrali v ligi EBEL, smo opazovali osip gledalcev, mladim pa sploh ne privoščim, da bi igrali pred praznimi tribunami. Ampak položaj je iz leta v leto slabši. Zdaj je pač takšen, da smo lahko veseli, da večni derbi sploh je," pravi 40-letni Jeseničan in dodaja: "Na vse skupaj je treba pogledati pozitivno. Dobro je, da derbi imamo, da ljudje vidijo, da hokej še obstaja. Treba je pa samo še upati na boljše čase. Da se tako Jesenice kot Olimpija postavita na noge in da naredimo eno pravo državno prvenstvo."

"Mislim, da se je derbi z vstopom obeh moštev v ligo EBEL pred leti nekoliko razvrednotil, marginaliziral in zdaj, pet, šest let po tem se sprašujemo, kje je naboj večnega derbija. Tu ni kaj več dodati. Ljudje, ki delamo v hokeju, moramo to situacijo, ki je trenutno žal negativna, obrniti v bolj pozitivno smer. Mogoče bomo čez čas spet gledali prave derbije, ki smo jih mi, malo starejši igralci še ujeli," pa je Varla dopolnil 43-letni Ljubljančan

Zlati časi večnih derbijev so bili nekaj posebnega. Pa se lahko vrnejo?

In včasih so bili večni derbiji res nekaj imenitnega, dvorane so pokale po šivih, napete finalne serije so bile nemalokrat odločene šele na sedmi tekmi … Spomini na te čase so najbrž lepi? "Bilo je super, že tedne prej se je govorilo samo o finalu. Ljudje so množično hodili na te tekme, vedno se je iskala tista vstopnica več. Ljudje so tudi nas igralce ves čas klicali, da jim priskrbimo vstopnice, včasih je bilo treba prav izklopiti telefon, pa je bil to čas pred mobiteli. Ti derbiji so imeli svoj draž in svoj prostor pod športnim soncem," se spominja Brodnik, ki je z Olimpijo šestkrat slavil naslov prvaka.

Varl je bil v dresu Jesenic še uspešnejši, pokal je dvignil sedemkrat: "Bilo je noro. Že ko sem bil mlad, sem samo gledal, ko sem igral, je bilo naravnost neverjetno. Težko je opisati takratno vzdušje. Vsekakor je bilo nekaj čisto drugega kot igrati pred praznimi tribunami. Z neko nervozo prideš na tekmo, a ko vidiš polne tribune in tisto navijanje, te ponese in igraš kot v sedmih nebesih. To je nekaj čisto drugega. Tem fantom, ki prihajajo na sceno, na vsak način privoščim, da doživijo nekaj podobnega. To so res neverjetni občutki."

Pa se bodo ti časi spet vrnili? Sta sogovornika optimistična? "Te velike derbije znajo ceniti povsod, tako v Avstriji med Celovcem in Beljakom, pa na Hrvaškem med Dinamom in Hajdukom. To je tradicija, derbi ostane derbi in tudi pri nas moramo to tradicijo negovati. Prenovljena Podmežakla mislim, da je dober temelj za nov zagon hokeja na Jesenicah. Tam ni problem, da ne bi bilo igralcev, problemi so z nekimi drugimi interesi. Tudi sama znamka Jesenice je prepoznavna, z nekim pravim pozitivnim pristopom upam, da se bo premaknilo na bolje," pravi Ljubljančan, Jeseničan pa dodaja: " Mislim, da bomo prebrodili to krizo. Ko se pogovarjam z ljudmi na Jesenicah, me ves čas sprašujejo, kdaj se bo vrnil hokej, ali imamo kam za iti. To je bil tak dogodek, ljudje so šli ven, se srečali s prijatelji in se malo sprostili, si oddahnili po službi in pozabili na vsakdanje tegobe. Ampak kot smo bili takrat zahtevni in smo pričakovali določeno raven igre, smo danes padli na realna tla. Mislim, da bodo ljudje prišli na hokej z manjšimi zahtevami. Samo, da bo. Počasi se bodo dvorane spet polnile."

Dve tekmi sta odločno premalo!

Letošnji slovenski prvak bo znan po vsega dveh odigranih tekmah. Hokejska zveza Slovenije je posvojila nogometni model, odločal bo skupni izid. Ta seveda za hokej ni optimalna rešitev. "Mislim, da bi morali vse skupaj narediti vsaj na tri zmage, da bi imeli ljudje nekaj več od tega. Da bi spet nekoliko dvignili popularnost hokeja. Mislim, da bi morali bolje izkoristiti uspeh naših reprezentantov na olimpijskih igrah, da bi morali to evforijo prenesti tudi na državno prvenstvo, ne pa da izgleda, kot da komaj čakamo, da se vse skušaj zaključi," meni Varl.

Brodnik se strinja: "Format je mogoče prekratek, mogoče bi ta derbi, ta naboj poskušali malo bolj dvigniti. Da mogoče to slovensko hokejsko zgodbo obrnemo v malo bolj pozitivno smer. Upam, da se bodo finalne serije slej kot prej vrnile in da tudi ljudje, ki o tem odločajo, razmišljajo na ta način. Verjamem pa, da je treba upoštevati mnogo nekih dejavnikov, razpored lig EBEL in INL, pa reprezentance …"

INL proti EBEL

Finale slovenskega prvenstva torej ne obeta res vrhunskega hokejskega spektakla, bo pa vseeno izjemno zanimiv, ponudil bo lepo primerjavo med Mednarodno hokejsko ligo INL in ligo EBEL.

"Veselim se predvsem tega, da vidim, kakšna so razmerja moči med INL in EBEL. Tako izpostavljana slaba kakovost INL-ja proti superiornosti EBEL. Olimpija res ni bila ravno superiorna v ligi EBEL, pomerila pa se bo z moštvom, ki si je v INL priborilo končnico," se veseli Brodnik, medtem ko je Varl nekoliko bolj previden, poudarja, da je imela Olimpija letos v ligi EBEL tudi nekaj smole: "Dobro, zasedal so dno, ampak tu je treba reči, da … Olimpija me je spominjala na tiste naše čase, ko smo bili na vsaki tekmi blizu pozitivnemu rezultatu, pa se nam nekako ni izšlo. Tudi Olimpija je imela v tej sezoni na trenutke zelo dobro igro, ampak ostala brez želenega rezultata. Borili so se skozi celo sezono, tudi na koncu. Kapo dol Ivu (Janu, trenerju Olimpije op. p.), da je fante motiviral in odpeljal do konca sezone, kljub temu, da je bil sam na klopi. Ne moremo torej reči, da je to ekipa, ki je bila zadnja, z nekaj sreče bi lahko prišli naprej in bi bila končnica drugačna. Tako kot naši fantje v INL-ju. INL je na solidni ravni, bodo pa naši fantje v finalu neobremenjeni. Igrajo proti favoritu, pritisk je torej na drugi strani. Če ne bo prave motivacije, lahko pride do težav. Bo zelo zanimivo, poudarjam pa, da se sezona v ligi INL ne more primerjati s sezono lige EBEL."